SHBA përshëndet ndihmën e Turqisë pas rifunksionalizimit të marrëveshjës mbi eksportin e grurit ukrainas

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar të mërkurën se Moska do t’i bashkohet sërish marrëveshjes së eksportit të grurit të ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia me Ukrainën, por se rezervon të drejtën të tërhiqet nëse është e nevojshme.

“Ne kërkuam garanci nga pala ukrainase se asgjë e tillë nuk do të ndodhë më, se korridoret humanitare nuk do të përdoren ushtarakisht”, tha Putin gjatë një video-takimi me këshillin e tij koordinues të mërkurën.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, e përshëndeti kthesën poshtëruese të Moskës dhe e përshëndeti atë si “një rezultat të rëndësishëm diplomatik për vendin tonë dhe të gjithë botën”. “Zbatimi i nismës për eksportin e grurit vazhdon,” tha ai në fjalimin e tij të së mërkurës në mbrëmje. “Kremlini kërkon garanci sigurie nga Ukraina. Kjo tregon edhe dështimin e agresionit rus dhe sa të fortë jemi kur mbetemi të bashkuar”.

Shtetet e Bashkuara mirëpritën gjithashtu rivendosjen e marrëveshjes dhe i kërkuan Rusisë ta rinovojë atë më vonë këtë muaj. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price vlerësoi ndërmjetësuesit e OKB-së dhe Turqisë, por tha se është e rëndësishme që marrëveshja “jo vetëm të vihet në lëvizje, por ajo të rinovohet më vonë këtë muaj”. Sekretari i Shtetit Antony Blinken e falënderoi Turqinë për përpjekjet e saj dhe theksoi se i kujtoi Moskës “rëndësinë e aderimit të vazhdueshëm ndaj marrëveshjeve të ndërmjetësuara nga OKB dhe angazhimet e saj për ta mbështetur sigurinë globale të ushqimit”, thuhet në një deklaratë.

Një kolonë e madhe anijesh lëvizi një sasi rekord drithi në kundërshtim me paralajmërimet e Rusisë se do të ishte e pasigurt pa pjesëmarrjen e saj. Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte marrë garanci me shkrim nga Kievi për të mos përdorur korridorin e grurit të Detit të Zi për operacione ushtarake kundër Rusisë.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, tha se eksportet e grurit nga Ukraina do të vazhdojnë me ose pa miratimin rus dhe duket se kanë ndërmjetësuar rënien ruse. Zelenskiy falënderoi Erdoganin për rolin e tij në rivendosjen e marrëveshjes.

Një avion rus lëshoi dy raketa navigimi që fluturuan mbi korridorin e Detit të Zi duke u përdorur për të eksportuar grurë ukrainas të mërkurën, tha Zelenskiy në një video-adresim. “Çdo një nga këto lëshime ruse – dhe ato ndodhin pothuajse çdo ditë – kërcënon drejtpërdrejt eksportet e ushqimit,” tha ai.

Moska zyrtare është shprehur plotësisht e përkushtuar për ta parandaluar luftën bërthamore dhe se shmangia e një përplasjeje midis vendeve që kanë armë bërthamore ishte prioriteti i saj më i lartë. Ministria e Jashtme ruse tha se ka frikë se pesë fuqitë bërthamore të deklaruara po zhyten “në prag të një konflikti të armatosur të drejtpërdrejtë” dhe se perëndimi duhet ta ndalojë “inkurajimin e provokimeve me armë të shkatërrimit në masë, të cilat mund të çojnë në pasoja katastrofike”.

Shtëpia e Bardhë e ka akuzuar Korenë e Veriut për dërgimin e fshehtë të një “numri të konsiderueshëm” predhash artilerie në Rusi në mbështetje të pushtimit të saj në Ukrainë, mes provave në rritje të mungesës së sistemeve kryesore të armëve. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby tha se SHBA-të besojnë se Koreja e Veriut “po furnizon fshehurazi” me municione Rusinë dhe “po përpiqet ta bëjë atë të duket sikur ato po dërgohen në vendet në Lindjen e Mesme ose Afrikën e Veriut”.

Presidenti rus Putin ka bërë thirrje që armët e përdorura nga ushtria ruse të modernizohen gjatë një takimi të këshillit të tij koordinues të mërkurën. “Armët duhet të përmirësohen vazhdimisht, vazhdimisht dhe të mbeten efektive. Për të arritur këtë, e përsëris, është e rëndësishme të sigurohet që të ketë konkurrencë aktive midis prodhuesve dhe zhvilluesve, “tha ai.

Autoritetet e instaluara nga Rusia në rajonin jugor Kherson të Ukrainës kanë vazhduar me një përpjekje për t’i bindur banorët që të evakuohen. Banorët që kishin bashkëpunuar me forcat okupuese po largohen dhe disa staf mjekësor që po largohen kishin marrë pajisje nga spitalet, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga ushtria ukrainase të mërkurën mbrëma. Banorëve të qytetit Nova Zburivka në rajonin Kherson iu dhanë tri ditë afat për t’u larguar dhe u tha se evakuimi do të ishte i detyrueshëm nga 5 nëntori.

Moska zyrtare ka thënë se do ta thërrasë ambasadoren e Mbretërisë së Bashkuar në Rusi, Deborah Bronnert, për akuzën e saj, e cila është e pabazuar, se “specialistë britanikë” ishin të përfshirë në sulmin në Sevastopol.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së e ka hedhur poshtë në masë të madhe përpjekjen e Rusisë për të krijuar një komision për t’i hetuar pretendimet e saj të pabaza se Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara po kryejnë aktivitete “biologjike ushtarake” që shkelin konventën e cila e ndalon përdorimin e armëve biologjike.

Janë publikuar detaje për dëmet e shkaktuara në gazsjellësin Nord Stream nga shpërthimet në fund të shtatorit. Nord Stream AG tha se rreth 250 metra (820 ft) e tubacionit në Detin Baltik u “shkatërruan”.

Dy oligarkë rusë dhe partnerë biznesi të Roman Abramovich janë shtuar në listën e sanksioneve të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Alexander Abramov dhe Alexander Frolov, për të cilët qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se ishin “të njohur si bashkëpunëtorë biznesi” të ish-pronarit të Chelsea FC, ishin të mërkurën në mesin e katër manjatëve të rinj rusë të çelikut dhe petrokimike të shtuar në listën e sanksioneve./The Guardian