Presidenti i SHBA Joe Biden /Getty Images

Presidenti më i nënvlerësuar në historinë e fundit

Presidenti demokrat Joe Biden është nënvlerësuar vazhdimisht. Demokratët performuan jashtëzakonisht mirë sipas standardeve historike të martën dhe Biden vazhdon tutje pasi ia doli më mirë se çdo president tjetër në zgjedhjet e memandateve të tij të para që nga George ë. Bush në vitin 2002. “Ishte një ditë e mirë për demokracinë,” deklaroi presidenti të mërkurën.

Demokratët performuan jashtëzakonisht mirë në shtete të tilla si Michigan dhe Pensilvania. Shumë nga mohuesit e zgjedhjeve që kandidonin për sekretar shteti apo guvernator humbën. Edhe në shtetet ku demokratët u sulmuan shumë, si në Nju Jork, kishte pika të ndritshme, duke përfshirë fitoren e guvernatorit Kathy Hochul ndaj republikanit të mbështetur nga Trump, Lee Zeldin.

Rezultati ishte një surprizë për të dyja palët. Që nga Lufta e Dytë Botërore, partia e presidentit zakonisht ka performuar dobët në zgjedhjet afatmesme të një administrate, me një humbje mesatare prej 26 ulësesh në Dhomën e Përfaqësuesëve dhe katër ulëse në Senat. Nën ish-presidentin Donald Trump, republikanët humbën 40 ulëse në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 2018. Demokratët humbën 63 në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 2010 nën Barack Obamna dhe 52 në vitin 1994 nën presedentin Bill Clinton.

Kur vlerësimet e miratimit presidencial bien aty ku kanë qenë numrat e Presidentit Biden – mes viteve të 30-ta dhe mesit të viteve 40 të këtij viti – kjo normalisht nënkupton humbje masive. Shihni, për shembull, Donald Trumpin (38%) në vitin 2018, Obaman (46%) në vitin 2010 dhe Bill Clinton (41%) në vitin 1994. Përveç normave të ulëta të miratimit të presidentit aktual Biden, inflacionit të lartë, tregjeve të trazuara financiare dhe çështjeve të tjera që kanë Republikanët e favorizuar – të tilla si shqetësimet për krimin – u shfaqën në shumicën e sondazheve.

Megjithatë, vala e kuqe e pritur aq shumë nuk ndodhi. Votat janë ende duke u numëruar në shtetet dhe distriktet kyçe, por edhe nëse republikanët përfundojnë me kontrollin e njërës ose të dy dhomave, Kongresit apo Senatit, shumica e tyre do të jetë jashtëzakonisht e ngushtë. Është e sigurt të thuhet se demokratët nuk do të përballen me “fiaskon” që e përjetuan në vitin 2010.

Zgjedhjet afatmese shënojnë kulmin e dy viteve të vështira, gjatë të cilave Biden i ka kundërshtuar vazhdimisht pritshmëritë. Në çdo fazë të mandatit të tij, Biden ka arritur atë që shumë anëtarë të partisë e mendonin të pamundur.

Pasi mposhti një listë të madhe kandidatësh më të rinj dhe më emocionues në zgjedhjet paraprake Demokratike të 2020-ës, Biden vazhdoi duke e mposhtur presidentin aktual, Donald Trump. Kjo nuk ishte një arritje e parëndësishme. Që nga Lufta e Dytë Botërore, shumica e presidentëve e kanë fituar me sukses rizgjedhjen. Pavarësisht se Trump ka rritur votat e tij totale dhe ka zgjeruar bazën e tij, ai nuk ishte në gjendje të largonte Bidenin, i cili bëri fushatë në një kombinim të mbrojtjes së vlerave amerikane, duke u mbështetur në shkencën në përgjigjen ndaj pandemisë Covid-19 dhe duke premtuar kthimin e qeverisë në normalitet – çështje që funksionuan si sharm pas kaosit të administratës Trump.

Por gjërat nuk u bënë më të lehta për Bidenin pasi hyri në Shtëpinë e Bardhë. Covid vazhdoi të bënte kërdi në vend dhe ekonomi. Pavarësisht nga një ndarje 50-50 në Senat dhe Senatorët Demokratikë. Joe Manchin dhe Kyrsten Sinema përballeshin me administratën në pika të ndryshme, Biden ishte ende në gjendje ta lëvizte një axhendë legjislative të frikshme përmes Kongresit, duke e tejkaluar kundërshtimin e ashpër republikan dhe madje duke fituar disa të republikanëve gjatë rrugës. Plani Amerikan i Shpëtimit, Ligji Bipartizan i Infrastrukturës dhe Akti i Reduktimit të Inflacionit qëndrojnë si një treshe historike – një histori legjislative ndoshta më domethënëse se çdo që kemi parë që nga Shoqëria e Madhe e Presidentit Lyndon Johnson. Përveç tri pjesëve kryesore të legjislacionit, Biden gjithashtu emëroi më shumë gjyqtarë federalë deri në gusht se çdo president në atë pikë të mandatit që nga John F. Kennedy, sipas Qendrës Kërkimore Peë. Biden ka përdorur gjithashtu fuqinë e tij ekzekutive për të shënuar progres në çështje si lufta ndaj ndryshimeve klimatike, forcimi i konkurrencës ekonomike të SHBA-së dhe falja e borxhit të studentëve.

Më pas erdhën zgjedhjet afatmesme të vitit 2022. Edhe pse republikanët ka të ngjarë ta fitojnë kontrollin e të paktën një dhome të Kongresit, nëse jo të dyja me diferencë të ngushtë, Partia republikane do të jetë e frustruar. Duke u futur në garë dhe duke miratuar një listë kandidatësh, Trump arriti t’i bënte mandatet afatmesme pjesërisht një mandat për të dhe jo për presidentin aktual. Për më tepër, shumë prej kandidatëve të tij të zgjedhur me dorë, pësuan humbje, të tillë si doktor Mehmet Oz në Pensilvani.

Por Biden gjithashtu meriton kredi për shkak se suksesi demokrat erdhi në rajone të vendit ku shqetësimet për shëndetin e demokracisë dhe të drejtat riprodhuese ndihmuan në rritjen e pjesëmarrjes. Në ditët e fundit, Biden punoi shumë për t’i nënvizuar këto çështje specifike, duke e mbyllur fushatën me një fjalim të profilit të lartë për nevojën për ta mbrojtur demokracinë, edhe pse anketuesit thoshin se inflacioni do të ishte shqetësimi dominues.

Për më tepër, mbrojtja e të drejtave riprodhuese dhe demokracisë ishte një kujtesë jo aq delikate për votuesit për kërcënimin që një Parti Republikane e radikalizuar i përbënte kombit amerikan. Biden, duke u fokusuar në këto çështje, gjeti një mënyrë për t’i shndërruar zgjedhjet afatmesme në diçka tjetër përveç vetes së tij. Ndërkohë, Trump bëri atë që i pëlqente ta bënte – tërhiqte vëmendjen te vetja e tij në një veprim që rezultoi kryesisht i kundërt.

Jo vetëm që demokratët do të jenë në formë më të mirë në Capitol Hill nga sa pritej, por zgjedhjet afatmesme i dhanë një goditje të fortë Trumpit, i cili kishte planifikuar ta shpallte kandidimin e tij për zgjedhjet e vitit 2024 këtë muaj. Dëmi që Trump dhe kandidatët e tij i shkaktuan republikanëve do të krijojë shqetësime të konsiderueshme. Nëse ka një gjë që i shqetëson ndërmjetësit e pushtetit republikanë, ajo është humbja. Dhe duke pasur parasysh suksesin e guvernatorit të Floridës Ron DeSantis në Florida, më shumë republikanë do të mendojnë fort se rreth kujt do të mblidhen në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Me fjalë të tjera, zgjedhjet afatmesme i dhanë një goditje të fortë ish-presidentit.

Për të qenë të sigurt, demokratët duhet ta kontrollojnë entuziazmin e tyre. Edhe një shumicë të ngushtë, një Dhomë e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët mund të shkaktojë probleme të mëdha për Biden. Ata mund ta pengojnë legjislacionin e tij, ta hetojnë vazhdimisht atë dhe familjen e tij dhe ta drejtojnë axhendën në një mënyrë që është e dëmshme për demokratët. Nëse republikanët fitojnë gjithashtu kontrollin e Senatit, ata gjithashtu mund ta dyfishojnë pengesën, duke i përfshirë zgjedhjet gjyqësore të Biden.

As Trump nuk është afër përfundimit. Ne kemi parë se sa efektiv mund të jetë ai kur lëshon zjarrin dhe tërbimin e tij në shërbim të kandidaturës së tij. Ai ende ka mbështetje intensive brenda partisë dhe ruan një ndjenjë të mprehtë të funksionimit në mjedisin modern mediatik. Ndërkohë, DeSantis del nga kjo javë duke u dukur paksa si George ë. Bush në vitin 1998, kur ai fitoi ofertën e tij për rizgjedhjen guvernator dy vjet përpara se ta siguronte presidencën në vitin 2000. Duke e pasur parasysh aftësinë e tij për të apeluar në thelbin e Partisë Republikane dhe potencialisht të zgjerohet në zona të reja elektorale, të tilla si zonat latine, ai mund të përbëjë një kërcënim serioz për demokratët në aftësinë e tij për të nxjerrë një version më të rafinuar të Trumpizmit.

Megjithatë, zgjedhjet afatmesme e bëjnë të qartë se Biden është një president shumë më i fortë nga sa i shfaqet shpesh. Ai është nënvlerësuar dhe kritikuar pavarësisht se i ka pasur dy vitet e para të shkëlqyera. Zgjedhjet afatmesme duhet t’i bëjnë republikanët nervozë teksa mendojnë për vitin 2024. Pas dy vitesh spekulime nëse Biden duhet të kandidojë për një mandat të dytë, rezultati gjithashtu duhet t’u japë demokratëve arsye për të besuar se një presidencë transformuese me dy mandate tashmë është duke u zhvilluar./CNN

 

Përgatiti: Nuhi Shala