Kontrolli i Kongresit në SHBA qëndron pezull me garat kryesore ende pa rezultate finale

Të gjithë sytë e botës politike ishin drejtuar në Arizona dhe Nevada të premten, ku qindra mijëra vota të panumëruara po e mbanin çelësin e kontrollit të Senatit të SHBA-së, tri ditë pasi amerikanët hodhën votat e tyre përfundimtare.

Ose demokratët ose republikanët mund të fitojnë një shumicë në Senat duke përfshirë garat në të dy shtetet. Një ndarje, megjithatë, do ta transformonte balotazhin e zgjedhjeve për Senatin e 6 dhjetorit në Gjeorgji në një betejë përfaqësuese për dhomën, e cila midis fuqive të tjera ka ndikim mbi emërimet gjyqësore të Presidentit Joe Biden.

Ndërkohë, republikanët po afrohen ngadalë drejt heqjes së kontrollit të Dhomës së Përfaqësuesve nga demokratët e Biden, gjë që do t’u jepte atyre në mënyrë efektive fuqinë e vetos mbi axhendën e tij legjislative dhe do t’i lejonte atyre të fillonin një sërë hetimesh mbi administratën e tij.

Republikanët i kanë siguruar të paktën 211 nga 218 ulëset në Dhomën e Përfaqësuesve që u nevojiten për një shumicë, sipas projektimit nga Edison Research vonë të enjten, ndërkohë që demokratët kanë fituar 197. Mbeten ende edhe 27 gara ende për t’u përcaktuar, duke përfshirë një numër garash të ngushta.

Udhëheqësi republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, ka njoftuar tashmë synimin e tij për të kandiduar për kryetar nëse republikanët e marrin pushtetin, një rezultat që ai e përshkroi si të pashmangshëm të mërkurën.

Biden u tha gazetarëve të enjten se ai dhe McCarthy kishin folur, por tha se nuk e kishte braktisur ende shpresën se demokratët mund të mbizotëronin ende në Dhomën e Përfaqësuesve, pavarësisht nga mosmarrëveshjet e vështira.

Rezultati i garave për Senatin e Arizonës dhe Nevadës, ku zyrtarët demokratë po përpiqen t’i shmangin sfiduesit republikanë, mund të mos dihet ende për ditë të tëra. Zyrtarët në këto dy shtete kanë thënë se mund të marrë kohë ndodhta deri në javën e ardhshme për ta përfunduar numërimin e votave të panumëruara me postë.

Rezultatet e së martës ishin shumë larg nga “vala e kuqe” gjithëpërfshirëse që kishin pritur republikanët, pavarësisht vlerësimeve anemike të miratimit të Biden dhe zhgënjimit të thellë të votuesve për inflacionin pothuajse të paprecedentë.

Demokratët i portretizuan republikanët si ekstremistë, duke vënë në dukje vendimin e Gjykatës së Lartë për ta eliminuar të drejtën mbarëkombëtare për abortin dhe qindra kandidatë republikanë që i promovuan pretendimet e rreme të ish-presidentit Donald Trump se zgjedhjet e vitit 2020 ishin mashtrim.

Disa nga kandidatët e profilit më të lartë të mbështetur nga Trump humbën garat kryesore të martën, duke e dëmtuar statusin e tij si mbret republikan dhe duke bërë që disa republikanë ta fajësojnë brendin e tij përçarës për performancën zhgënjyese të partisë.

Rezultati mund t’i rrisë shanset që Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, i cili e mposhti sfiduesin e tij demokrat të martën, të zgjedhë të sfidojë Trumpin për nominimin presidencial të vitit 2024. Ndërkohë që Trump nuk ka nisur zyrtarisht një fushatë të tretë në Shtëpinë e Bardhë, ish-presidenti ka sugjeruar fuqishëm se do ta bëjë këtë dhe po planifikon një “njoftim special” në klubin e tij në Florida të martën.

Trump e kritikoi DeSantis në një deklaratë të enjten, duke marrë meritat për ngritjen politike të guvernatorit, ndërkohë që sulmoi kritikët në faqen e tij të mediave sociale, Truth Social./Reuters