// E premte ORA 21:20

0

2 Nëntor 2018

Tolerimi i korrupsionit në qeveri

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin për shkeljet që gjykata Supreme e Kosovës ka gjetur në vendimet e lëndëve të korrupsionit në gjykatat themelore dhe atë të Apelit.

Hulumtimi zbardh detajet se pse u hodh poshtë aktakuza e Zëvendës Kryeministrit Dalibor Jevtiq nga Gjykata Themelore e Prishtinës dhe konstatimin e nxjerrë nga Gjykata Supreme se në këtë rast kishte vepër penale,

Hulumtimi zbardh se vendime të ngjashme të lëndëve të korrupsionit Gjykata Supreme ka gjetur edhe në dy vendime që fillimisht ishin gjykuar në Gjykatën Themelore të Gjilanit e me pastaj edhe në Gjykatën e Apelit.

Atje 3 zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ishin liruar nga akuza e ngritur nga Prokuroria e Gjilanit e cila kishte pretenduar se ja kanë mundësuar një biznesmeni nga Gjilani të fitojë një grant mbi 200 mijë euro.

Po ashtu edhe rasti tjetër i akuzës së një doktori nga Gjilani i cili kishte kërkuar para mito ishte hedhur poshtë nga dy gjykatat mirëpo shkeljet ishin vërtetuar vetëm në Gjykatën Supreme.

NDËRLIDHUR

Vjedhje
 

Pejë – Policia parandaloi vjedhjen e një traktori

Policia e Kosovës, konkretisht Stacioni Policor në Klinë, me datën 22.04.2019, ka pranuar informatë se persona të dyshuar janë duke e tërhequr me veturë një traktor nëpër një fushë në fshatin Gjurgjevik i Vogël të komunës së Klinës. “Njësitet policore menjëherë i janë përgjigjur vendit të ngjarjes dhe pas një kohe shumë të shkurtër kanë […]

vrasja e gazetares
 

IRA e Re merr përgjegjësinë për vrasjen e gazetares

Grupi i ashtuquajtur IRA e Re e pranoi përgjegjësinë për vrasjen e gazetares Lyra McKee në Irlandën e Veriut. Përmes një deklarate, grupi tha se kërkon “falje të sinqertë” për familjen dhe miqtë e saj. McKee, 29 vjeçe, u qëllua në kokë të enjten e kaluar, derisa mbulonte disa trazira në qytetin Londonderi. Grupi i […]

ligji për qeverinë
 

Ligji që përgjysmon Qeverinë

  Qeveria e Kosovës është një prej qeverive më të mëdha në Evropë pasi përbëhet nga gjithsejtë 21 ministra, 5 zëvendëskryeministra si dhe rreth 80 zëvendësministra. Por numri i ministrave dhe zëvendësve të tyre pritet të ulet, në rast se Qeveria e tanishme arrinë të përfundojë Ligjin për Qeverinë i cili është në fazën e […]

vdekja e te riut
 

Kryeministri kërkon hetim për vdekjen e të riut nga shembja e hotelit ‘Adriatik’ në Mitrovicë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka shprehur ngushëllimet lidhur me vdekjen e të riut Visar Behrami nga shembja e hotelit Adriatiku në Mitrovicë. Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ka kërkuar nga institucioneve relevante që të hetojnë të gjitha rrethanat e këtij incidenti. Postimi i plotë i kryeministrit Ramush Haradinaj: I pikëlluar me lajmin për […]

Aksident
 

Aksident te salla ‘1 Tetori’ në Prishtinë – FOTO

Një aksident trafiku ka ndodhur para pa çastesh në udhëkryqin tek salla “1 Tetori” në Prishtinë. Në aksident është përfshirë një autobus. Ende nuk dihen shkaqet e këtij aksidenti dhe as nëse ka të lënduar. Policia janë në vendin e ngjarjes duke u marrë më rastin.       Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

TË FUNDIT

Vjedhje
 

Pejë – Policia parandaloi vjedhjen e një traktori

Policia e Kosovës, konkretisht Stacioni Policor në Klinë, me datën 22.04.2019, ka pranuar informatë se persona të dyshuar janë duke e tërhequr me veturë një traktor nëpër një fushë në fshatin Gjurgjevik i Vogël të komunës së Klinës. “Njësitet policore menjëherë i janë përgjigjur vendit të ngjarjes dhe pas një kohe shumë të shkurtër kanë […]

vrasja e gazetares
 

IRA e Re merr përgjegjësinë për vrasjen e gazetares

Grupi i ashtuquajtur IRA e Re e pranoi përgjegjësinë për vrasjen e gazetares Lyra McKee në Irlandën e Veriut. Përmes një deklarate, grupi tha se kërkon “falje të sinqertë” për familjen dhe miqtë e saj. McKee, 29 vjeçe, u qëllua në kokë të enjten e kaluar, derisa mbulonte disa trazira në qytetin Londonderi. Grupi i […]

ligji për qeverinë
 

Ligji që përgjysmon Qeverinë

  Qeveria e Kosovës është një prej qeverive më të mëdha në Evropë pasi përbëhet nga gjithsejtë 21 ministra, 5 zëvendëskryeministra si dhe rreth 80 zëvendësministra. Por numri i ministrave dhe zëvendësve të tyre pritet të ulet, në rast se Qeveria e tanishme arrinë të përfundojë Ligjin për Qeverinë i cili është në fazën e […]

vdekja e te riut
 

Kryeministri kërkon hetim për vdekjen e të riut nga shembja e hotelit ‘Adriatik’ në Mitrovicë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka shprehur ngushëllimet lidhur me vdekjen e të riut Visar Behrami nga shembja e hotelit Adriatiku në Mitrovicë. Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ka kërkuar nga institucioneve relevante që të hetojnë të gjitha rrethanat e këtij incidenti. Postimi i plotë i kryeministrit Ramush Haradinaj: I pikëlluar me lajmin për […]

moti
 

Moti i vranët dhe reshje shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njoftoi se sot mbi vendin tonë do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë celsius. Shtypja atmosferike do të ketë luhatje, por duke i ruajtur vlerat e normales. Do të fryjë […]

Tash

NA NDIQNI

Thaçi sot pritet të raportojë për dëbimin e 'gylenistëve'

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend