// E premte ORA 21:20

0

2 Nëntor 2018

Tolerimi i korrupsionit në qeveri

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin për shkeljet që gjykata Supreme e Kosovës ka gjetur në vendimet e lëndëve të korrupsionit në gjykatat themelore dhe atë të Apelit.

Hulumtimi zbardh detajet se pse u hodh poshtë aktakuza e Zëvendës Kryeministrit Dalibor Jevtiq nga Gjykata Themelore e Prishtinës dhe konstatimin e nxjerrë nga Gjykata Supreme se në këtë rast kishte vepër penale,

Hulumtimi zbardh se vendime të ngjashme të lëndëve të korrupsionit Gjykata Supreme ka gjetur edhe në dy vendime që fillimisht ishin gjykuar në Gjykatën Themelore të Gjilanit e me pastaj edhe në Gjykatën e Apelit.

Atje 3 zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ishin liruar nga akuza e ngritur nga Prokuroria e Gjilanit e cila kishte pretenduar se ja kanë mundësuar një biznesmeni nga Gjilani të fitojë një grant mbi 200 mijë euro.

Po ashtu edhe rasti tjetër i akuzës së një doktori nga Gjilani i cili kishte kërkuar para mito ishte hedhur poshtë nga dy gjykatat mirëpo shkeljet ishin vërtetuar vetëm në Gjykatën Supreme.

NDËRLIDHUR

Aksidenti
 

Aktakuzë për shoferin e autobusit për rrezikim të  23 personave 

Shoferi i autobusit që ishte përfshirë në një aksident trafiku në maj të këtij viti, po akuzohet për rrezikim të trafikut publik. Prokuroria Themelore e Pejës, ka ngritur aktakuzë kundër S.K., për veprën penale “Rrezikimi i trafikut publik”. Sipas aktakuzës, i pandehuri S. K., më datën 5 maj të viti 2018, në rrugën Istog-Novosellë, tek […]

Amerika
 

Pas Prishtinës, edhe Mitrovica stoliset me flamuj të Amerikës

Komuna e Mitrovicës ka njoftuar se në pjesë të ndryshme të qytetit kanë vendosur flamujt të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Sipas njoftimit, flamujt janë vendosur si shenjë falënderimi për të treguar përkrahjen që ka dhënë vazhdimisht SHBA-ja, për formimin e Ushtrisë së Kosovës, një ditë para votimit për krijimin e saj. “Mbështetjen më të madhe […]

padia per paga
 

Mësimdhënësja padit Komunën e udhëhequr nga Agim Bahtiri

Kosovare Hoti e ka paditur Komunën e Mitrovicës për pagesën e pagave mujore. Sipas padisë Kosovare Hoti kishte nënshkruar një kontratë pune për mësimdhënëse dhe kishte pasur statusin e të punësuares së përhershme. Në bazë të kësaj kontrate bruto paga mujore kishte qenë 405,00 euro për 15 orë mësimi në javë. Mirëpo, paditësja nuk ka […]

arrestim
 

Arrestohen dy serbë në parkingun e Ministrisë së FSK-së

Dy persona të nacionalitetit serb janë arrestuar gjatë ditës së sotme në parkingun e objektit të Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës. KALLXO.com mëson se ata kanë qenë në një veturë me targa të Beogradit dhe kanë pretenduar se kanë humbur rrugën dhe janë duke e kërkuar ndërtesën e Postës. Policia dhe FSK nuk […]

transformimi i fsk
 

Ambasadori amerikan: Votimi për FSK-në, historik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e ka quajtur ‘historik’ votimin e nesërm të tri ligjeve me të cilat Kuvendi i Kosovës do ta nisë procesin e transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në një deklaratë të postuar të enjten në Twitter, Kosnett përsëriti se SHBA do ta mbështesë […]

TË FUNDIT

Aksidenti
 

Aktakuzë për shoferin e autobusit për rrezikim të  23 personave 

Shoferi i autobusit që ishte përfshirë në një aksident trafiku në maj të këtij viti, po akuzohet për rrezikim të trafikut publik. Prokuroria Themelore e Pejës, ka ngritur aktakuzë kundër S.K., për veprën penale “Rrezikimi i trafikut publik”. Sipas aktakuzës, i pandehuri S. K., më datën 5 maj të viti 2018, në rrugën Istog-Novosellë, tek […]

Amerika
 

Pas Prishtinës, edhe Mitrovica stoliset me flamuj të Amerikës

Komuna e Mitrovicës ka njoftuar se në pjesë të ndryshme të qytetit kanë vendosur flamujt të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Sipas njoftimit, flamujt janë vendosur si shenjë falënderimi për të treguar përkrahjen që ka dhënë vazhdimisht SHBA-ja, për formimin e Ushtrisë së Kosovës, një ditë para votimit për krijimin e saj. “Mbështetjen më të madhe […]

padia per paga
 

Mësimdhënësja padit Komunën e udhëhequr nga Agim Bahtiri

Kosovare Hoti e ka paditur Komunën e Mitrovicës për pagesën e pagave mujore. Sipas padisë Kosovare Hoti kishte nënshkruar një kontratë pune për mësimdhënëse dhe kishte pasur statusin e të punësuares së përhershme. Në bazë të kësaj kontrate bruto paga mujore kishte qenë 405,00 euro për 15 orë mësimi në javë. Mirëpo, paditësja nuk ka […]

arrestim
 

Arrestohen dy serbë në parkingun e Ministrisë së FSK-së

Dy persona të nacionalitetit serb janë arrestuar gjatë ditës së sotme në parkingun e objektit të Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës. KALLXO.com mëson se ata kanë qenë në një veturë me targa të Beogradit dhe kanë pretenduar se kanë humbur rrugën dhe janë duke e kërkuar ndërtesën e Postës. Policia dhe FSK nuk […]

transformimi i fsk
 

Ambasadori amerikan: Votimi për FSK-në, historik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e ka quajtur ‘historik’ votimin e nesërm të tri ligjeve me të cilat Kuvendi i Kosovës do ta nisë procesin e transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në një deklaratë të postuar të enjten në Twitter, Kosnett përsëriti se SHBA do ta mbështesë […]

spitalet
 

ShKSUK  e sheh si sukses vitin 2018

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka prezantuar rezultatet e punës gjatë vitit 2018. Drejtori i përgjithshëm i ShSKUK-së, Basri Sejdiu, tha se në kohën kur ai e ka marrë drejtimin e QKUK-sw e ka gjetur në gjendje jo të mirë, duke e cilësuar vitin 2018 si vit i të arriturave të mëdha në […]

Tash

NA NDIQNI

Arrestohen dy serbë në parkingun e Ministrisë së FSK-së

by Përparim Isufi
NA NDIQNI

Send this to a friend