// E premte ORA 21:20

24,488

30 Tetor 2017

Tenderi i Natës për Autostradën Prishtinë- Gjilan

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin ekskluziv për tenderin 100 milionësh për rrugën Prishtinë- Gjilan.

Në emision flasin personazhet kryesore që u përfshinë në këtë tender multi-milionësh dhe për kërcënimet që iu bënë shefit të Gjykatës së tenderëve.

Hulumtimi sjell rrëfimin e kryetarit të OShP-së Blerim Dina për kërcënimet që iu bënë dhe a qëndron ai prapa deklaratës së tij dhënë organeve të hetuesisë.

Në intervistë ekskluzive flet Sami Lushtaku, kryetari i Skenderajt, lidhur me përfoljen e emrit të tij në kërcënimin që iu bë shefit të OShP-së.

Hulumtimi i sotëm tregon për shkeljet ligjore që u bënë nga ana e Ministrisë së Infrastrukturës në këtë tender gjigand. Detajet tjera të hulumtimit tregojnë se nënshkrimi i një kontrate të tillë do t’i sillte dëme buxhetit të shtetit hiç më pak se 33 milionë euro.

Poashtu emisioni i sotëm sjell edhe deklaratën e ish-ministrit të Infrastrukturës nga LDK, Hanefi Muharremi, i cili ka treguar se në ditën e fundit të mandatit të tij komisioni kishte përfunduar punën me këtë tender.

Pjesë e emisionit të sontëm është edhe intervista me ministrin aktual Pal Lekaj, i cili tregon se si janë nënshkruar raportet nga komisioni i ministrisë në orët e vona të natës, vetëm pak orë para se ai ta merrte zyrtarisht detyrën.

Hulumtimi sjell edhe detajet tjera nga seanca e OShP-së dhe për pretendimet e operatorëve ekonomik që u diskriminuan nga ana e Ministrisë së Infrastrukturës.

Në fund të emisionit do transmetohet rubrika e rregullt “Policia”, ku do mund të ndiqni pamje ekskluzive nga aksionet e njësiteve të Policisë së Kosovës në luftën kundër krimit.

NDËRLIDHUR

Terrorizmi
 

Gjykata sot vendos për 11-të të akuzuarit për terrorizëm

Në  Gjykatën Themelore në Prishtinë sot pritet të shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarve për vepra penale të cilat ndërlidhen me terrorizëm. Prokuroria Speciale e Kosovës kishte ngritur aktakuzë më 7 maj 2015 ndaj Kujtim Bytyqit, Hadi Nurës, Besim Shabanit, Betim Ibrahimajt, Adil Bushit, Egzon Latifit, Jetmir Bushit, Artan Kadriut, Bekim Halilit, Zijadin Berishës dhe Jeton […]

uji
 

Në Liqenin e Badovcit, s`do derdhen më ujërat e zeza

Sot do te inaugurohet fabrika e dytë e trajtimit të ujërave të zeza, në vlerë me më shumë se 700.000 euro, e ndërtuar në territorin e Republikës së Kosovës e cila do t`i dorëzohet përfituesve – Komunës së Prishtinës dhe Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit Prishtina, gjatë ceremonisë zyrtare. Ceremonia do të fillojë në vendin e […]

ngjarjet e dites
 

Ngjarjet e ditës së martë, 17.07.2018

Përkujtohet 20 vjetori i rënies se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. (Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri – Kosovë- 08:00) Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor- 10:00) Komisioni për Administratë Publike, […]

moti
 

Moti i ndryshyeshëm

Moti mbi vendin tonë sot do jetë i ndryshueshëm. Temperatura e mëngjesit do shënoj nga 15 në 20 gradë, më e larta e ditës nga 24 në 28 gradë. do ketë edhe reshje të shiut. Të mërkurën dhe të enjten parashihet të mbajë mot me re dhe i freskët, vende-vende me rrebeshe shiu dhe bubullima, […]

gjykata themelore e gjakovës
 

Japin mbrojtjen e tyre të akuzuarit për vjedhje të veturës dhe grabitje në pompë të benzinës

Në Gjykatën Themelore të Gjakovës, u mbajt shqyrtimi gjyqësor me prezentimin e plotësimit të ekspertizës në lidhje me veprën penale të vjedhjes dhe grabitjes. Në sallë të gjykimit nuk ishin të pranishëm të dëmtuarit, Faton Xërxa, Afrim Gjokaj dhe Zgjim Kurti. Lorik Beqiraj, Jetmir Ukëhaxhaj dhe Shkumbin Morina po akuzohen nga Prokuroria e Gjakovës për […]

TË FUNDIT

Terrorizmi
 

Gjykata sot vendos për 11-të të akuzuarit për terrorizëm

Në  Gjykatën Themelore në Prishtinë sot pritet të shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarve për vepra penale të cilat ndërlidhen me terrorizëm. Prokuroria Speciale e Kosovës kishte ngritur aktakuzë më 7 maj 2015 ndaj Kujtim Bytyqit, Hadi Nurës, Besim Shabanit, Betim Ibrahimajt, Adil Bushit, Egzon Latifit, Jetmir Bushit, Artan Kadriut, Bekim Halilit, Zijadin Berishës dhe Jeton […]

uji
 

Në Liqenin e Badovcit, s`do derdhen më ujërat e zeza

Sot do te inaugurohet fabrika e dytë e trajtimit të ujërave të zeza, në vlerë me më shumë se 700.000 euro, e ndërtuar në territorin e Republikës së Kosovës e cila do t`i dorëzohet përfituesve – Komunës së Prishtinës dhe Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit Prishtina, gjatë ceremonisë zyrtare. Ceremonia do të fillojë në vendin e […]

ngjarjet e dites
 

Ngjarjet e ditës së martë, 17.07.2018

Përkujtohet 20 vjetori i rënies se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. (Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri – Kosovë- 08:00) Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor- 10:00) Komisioni për Administratë Publike, […]

moti
 

Moti i ndryshyeshëm

Moti mbi vendin tonë sot do jetë i ndryshueshëm. Temperatura e mëngjesit do shënoj nga 15 në 20 gradë, më e larta e ditës nga 24 në 28 gradë. do ketë edhe reshje të shiut. Të mërkurën dhe të enjten parashihet të mbajë mot me re dhe i freskët, vende-vende me rrebeshe shiu dhe bubullima, […]

takimi trump- putin
 

Trumpit dhe Putinit u kishte ikur buzëqeshja

Në fillim të takimit të presidentit amerikan dhe atij rus, Donald Trump dhe Vladimir Putin, të dy liderët i shtrënguan duart pa buzëqeshje në fytyrë. Ajo që zakonisht shihet në fytyrat e liderëve botëror gjatë shtrëngimit të duarve në fillim të takimeve, nuk ndodhi mes dy presidentëve më të fuqishëm në botë, ku shihej qartë […]

Tash

NA NDIQNI

Moti i ndryshyeshëm

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend