// E premte ORA 21:20

0

3 Dhjetor 2018

Rrëfimi për pabarazinë në pronë

e drejta e pronës

Të premten në “Drejtësia në Kosovë” u transmetua rrëfimi ekskluziv i Elfete Krasniqit, gruas nga Prishtina e cila pretendon se u kërcënua nga vëllai i saj pasi vendosi të kërkoi pronën e babait të saj.

Elfete Krasniqi ka rrëfyer para kamerave të emisionit Drejtësia në Kosovë, momentet e kërcënimit që ka marr nga i vëllai i saj pasi ka vendosur që përmes rrugës ligjore ta kërkojë hisen në pronën që ajo pretendon se i takon.

Çfarë paralajmërimesh marrin gratë kur tentojnë të padisin vëllezërit për pronën e  familjeve.

Ndiqni hulumtimin i cili zbardhë detaje për dështimin e komunave të Kosovës në zbatimin e Ligjit për barazi gjinore.

Cilët janë kryetarët dhe komunat që nuk e respektuan Ligjin për barazi gjinore.

Cilat janë 5 komunat e Kosovës që u paditën nga Ministria e Administratës dhe Pushtetit Lokal, pasi nuk e respektuan Ligjin për barazi gjinore.

Në pjesën e dytë të emisionit ndiqni filmimet e xhiruara më Administratën Tatimore të Kosovës në luftën e tyre ndaj evazionit fiskal.

Detajet që nga nisja e deri në përfundim të këtyre aksioneve.

Dhe në fund ndiqni Rubrikën “Policia”.

NDËRLIDHUR

Policia
 

Detajet rreth aksidentit ku vdiqën babai me dy djemtë

Babai me dy djemtë e tij kanë gjetur vdekjen në një aksident trafiku sot në rrugën Prizren-Zhur. Në këtë aksident janë të përfshira një veturë dhe kamioni i pastrimit të rrugëve nga bora. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, për KALLXO.com thotë se dyshohet se shoferi i veturës ku ndodheshin viktimat kishte humbur […]

Aksident
 

Publikohen fotografi nga aksidenti në Zhur të Prizrenit

Tre veta vdiqën sot në një aksident trafiku në fshatin Zhur të Prizrenit. Zëvendëskryeminsitri, Behgjet Pacolli shprehi ngushëllime për këto vdekje duke publikuar fotografi të veturës pas aksidentit. “Sot tre veta vdiqën në këtë makinë në Zhur të Prizrenit. Keni kujdes! Mendoni për të afërmit tuaj, mbani shpejtësinë e lejuar. Ngushëllimet e mia më të […]

alternativa
 

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

Anëtari i Kryesisë së Alternativës, Hasan Preteni në një konferencë për media me temën “Sistemi i drejtësisë, defektet dhe ndryshimet që duhen bërë” tha se edhe pas 20 viteve pak zyrtarë të lartë janë dënuar për korrupsion. Preteni në emër të Alternativës ka thënë se kërkojnë që Legjislacioni te mos ndryshon pa ekspertize profesionale, dhe […]

Barna
 

Kamenicë, i konfiskohen barnat farmacisë pa licencë

Në fshatin Rogaqicë të Kamenicës, dje njësitë policore në bashkëveprim me inspektorët farmaceutik, kanë inspektuar një barnatore e cila nuk posedonte licencë për punë. Sipas policisë, nga ana e inspektorëve farmaceutik janë konfiskuar 600 lloje barnash në vlerë rreth 6000-7000 €. Ndërkaq, me urdhër të prokurorit i dyshuari është arrestuar. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Lumbardhi
 

Protestohet kundër ndërtimit të hidrocentralit në Lumbardh

Qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër ndërtimit të hidrocentralit mbi rrjedhën e lumit Lumbardh. Kjo është bërë e ditur përmes rrjetit social ‘Facebook’ ku është paralajmëruar protesta me moton “Mos ma prek Lumëbardhin”. Protesta është organizuar nga komuniteti lokal i Pejës, ndërsa do të mbahet në sheshin e Pejës, të hënën nga ora 12:00. […]

TË FUNDIT

Policia
 

Detajet rreth aksidentit ku vdiqën babai me dy djemtë

Babai me dy djemtë e tij kanë gjetur vdekjen në një aksident trafiku sot në rrugën Prizren-Zhur. Në këtë aksident janë të përfshira një veturë dhe kamioni i pastrimit të rrugëve nga bora. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, për KALLXO.com thotë se dyshohet se shoferi i veturës ku ndodheshin viktimat kishte humbur […]

Aksident
 

Publikohen fotografi nga aksidenti në Zhur të Prizrenit

Tre veta vdiqën sot në një aksident trafiku në fshatin Zhur të Prizrenit. Zëvendëskryeminsitri, Behgjet Pacolli shprehi ngushëllime për këto vdekje duke publikuar fotografi të veturës pas aksidentit. “Sot tre veta vdiqën në këtë makinë në Zhur të Prizrenit. Keni kujdes! Mendoni për të afërmit tuaj, mbani shpejtësinë e lejuar. Ngushëllimet e mia më të […]

alternativa
 

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

Anëtari i Kryesisë së Alternativës, Hasan Preteni në një konferencë për media me temën “Sistemi i drejtësisë, defektet dhe ndryshimet që duhen bërë” tha se edhe pas 20 viteve pak zyrtarë të lartë janë dënuar për korrupsion. Preteni në emër të Alternativës ka thënë se kërkojnë që Legjislacioni te mos ndryshon pa ekspertize profesionale, dhe […]

Barna
 

Kamenicë, i konfiskohen barnat farmacisë pa licencë

Në fshatin Rogaqicë të Kamenicës, dje njësitë policore në bashkëveprim me inspektorët farmaceutik, kanë inspektuar një barnatore e cila nuk posedonte licencë për punë. Sipas policisë, nga ana e inspektorëve farmaceutik janë konfiskuar 600 lloje barnash në vlerë rreth 6000-7000 €. Ndërkaq, me urdhër të prokurorit i dyshuari është arrestuar. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Balena
 

Islanda do të lejojë vrasjen e 2 mijë balenave brenda pesë viteve të ardhshme

Qeveria islandeze njoftoi se do të lejojë deri në 2,000 balena për t’u vrarë në pesë vitet e ardhshme, por që konservatorët thonë se është çnjerëzore, dhe se ka përfitime minimale ekonomike dhe sfidon ndalimin ndërkombëtar për vrasjen e balenave. Në një deklaratë, Ministria e Peshkimit dhe Bujqësisë të martën tha se maksimumi prej 209 […]

Tash

NA NDIQNI

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

by Xheneta Murtezaj
NA NDIQNI

Send this to a friend