// E premte ORA 21:20

33,187

23 Tetor 2015

Kontrolli i Veturave dhe Personave

Policia

NDËRLIDHUR

Reagimi
 

Komisioni për Komunitete reagon ndaj ndaljes së Slobodan Petroviqit në Serbi

Komisioni Parlamentar për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim,  më diskutoi ndalimin e  deputetit dhe anëtarit të Komisionit, Slobodan Petroviç, nga ana e xhandarmërisë serbe në kufirin Kosovë-Serbi, përkatësisht në pikën kufitare në Merdarë. Më datën   8 dhjetor, gjatë kalimit të kufirit Kosovë-Serbi, deputeti i Partisë Liberale Serbe, Slobodan Petroviç, është ndaluar nga […]

Dekorimi i qytetit
 

Prizreni ndan 28 mijë euro për dekorimin e qytetit

Komuna e Prizrenit ka ndarë nga buxheti i saj rreth 28 mijë euro për dekorimin e qytetit. Këtë e ka bërë të ditur për KALLXO.com, zëdhënësi i kësaj komune, Lisa Dorambari. Dorambari ka treguar se buxheti i sivjetmë është i njëjtë me atë të vitit të kaluar veçse këtë vit do të zgjerohet dekorimi i […]

Ligji për OJQ
 

Komisioni nuk aprovon rekomandimet e presidentit për Ligjin për OJQ-të

Komisioni për Administratë Publike dhe Medie nuk i ka aprovuar rekomandimet e Presidentit të Kosovës në lidhje me ligjin për OJQ-të. Kundër këtij propozimi ishin 5 vota, 4 ishin për dhe një abstenim. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e kishte kthyer në rishqyrtim ligjin për Lirinë e Asociimit në Organizata Joqeveritare, të miratuar nga Kuvendi […]

transformimi i fsk
 

Rrethi i ushtrisë: Nga lufta për liri në mbrojtje të lirisë

Rruga e gjatë dydekadëshe e tranformimeve: nga UÇK te FSK. Në vjeshtën e vitit 1999, mijëra pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të uniformuar, kishin marshuar rrugëve të Prishtinës për të përfunduar në stadiumin e qytetit. Ky do të ishte marshimi i fundit i gueriles së Kosovës e cila nisi rezistencën e armatosur ndaj forcave […]

Aksident Trafiku
 

Aksident mes minibusit dhe motoçiklistit në Prishtinë

Një motoçiklist ka pësuar lëndime si pasojë e një aksident trafiku i cili ka ndodhur mes një motoçiklete dhe një minibusi në qendër të Prishtinës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë na rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. “Rreth orës 12:30 ka ndodhur një aksident trafiku në  rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Në […]

TË FUNDIT

Reagimi
 

Komisioni për Komunitete reagon ndaj ndaljes së Slobodan Petroviqit në Serbi

Komisioni Parlamentar për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim,  më diskutoi ndalimin e  deputetit dhe anëtarit të Komisionit, Slobodan Petroviç, nga ana e xhandarmërisë serbe në kufirin Kosovë-Serbi, përkatësisht në pikën kufitare në Merdarë. Më datën   8 dhjetor, gjatë kalimit të kufirit Kosovë-Serbi, deputeti i Partisë Liberale Serbe, Slobodan Petroviç, është ndaluar nga […]

Dekorimi i qytetit
 

Prizreni ndan 28 mijë euro për dekorimin e qytetit

Komuna e Prizrenit ka ndarë nga buxheti i saj rreth 28 mijë euro për dekorimin e qytetit. Këtë e ka bërë të ditur për KALLXO.com, zëdhënësi i kësaj komune, Lisa Dorambari. Dorambari ka treguar se buxheti i sivjetmë është i njëjtë me atë të vitit të kaluar veçse këtë vit do të zgjerohet dekorimi i […]

Ligji për OJQ
 

Komisioni nuk aprovon rekomandimet e presidentit për Ligjin për OJQ-të

Komisioni për Administratë Publike dhe Medie nuk i ka aprovuar rekomandimet e Presidentit të Kosovës në lidhje me ligjin për OJQ-të. Kundër këtij propozimi ishin 5 vota, 4 ishin për dhe një abstenim. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e kishte kthyer në rishqyrtim ligjin për Lirinë e Asociimit në Organizata Joqeveritare, të miratuar nga Kuvendi […]

Arsim
 

Prizreni vë gurthemelin për një çerdhe dhe për shkollë të muzikës

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se sot kanë vënë gurthemelin për një çerdhe dhe për shkollë të muzikës. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i kësaj komune, Mytaher Haskuka përmes një postimi në “Facebook”. “Sot vëmë gurthemelin për çerdhen e cila do të ndërtohet në lagjen Bajram Curri dhe shkollës së muzikës, që do […]

specializimi
 

Specializantët e alaramuar, kërkojnë të paguhen me rregull

Mjekët që janë në proces të specializimit në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës po ankohen se nuk janë duke u paguar me rregull. Ata specializimin e kishin filluar si grupi i specializantëve pa pagesë por më vonë kanë hyrë në një listë pagash në formë subvencioni nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë. Ata përmes një […]

Tash

NA NDIQNI

Komisioni nuk aprovon rekomandimet e presidentit për Ligjin për OJQ-të

by Arbisa Shefkiu
NA NDIQNI

Send this to a friend