// E premte ORA 21:20

38,763

25 Shtator 2015

Kanabis ‘Made in’ Kosova

English

“Drejtësia në Kosovë” ju sjell reportazhin ekskluziv  për  kultivimin e kanabisit.

Në xhirimet e kryera në  rrethin e Pejës  ekipet e “Drejtësia në Kosovë” kanë ndjekur hap pas hapi njësitë e antidrogës në zbulimin e plantacioneve të kanabisit

Aksionet të cilat nisën pas veprimeve të Policisë Shqiptare në Lazarat dhe Veriun e Shqipërisë dokumentojnë tentativat e kultivuesve të marijuanës për të krijuar zona ku mbillet kanabisi në Kosovë.

Në edicionin e së premtes “Drejtësia në Kosovë” sjell filmimet e zhvilluara në malet e fshatit Krushevc të Pejës ku në një zonë malore ishin mbjellë tetë plantacione kanabisi.

Reportazhi tregon angazhimin e policëve hetues në zbulimin e kultivuesve të këtyre bimëve, e po ashtu sjell reagimin e personave të dyshuar kur ata kuptojnë se policia u ka zbuluar plantacionet.

Po ashtu, reportazhi sjell detaje për planifikimin e disa prej aksioneve më të gjera anti-kanabis në vend. Detajet me momentet me të rrezikshme dhe më të paparashikuara me të cilat u përball policia.

Xhirimet nga operacionet e fshehta të zbulimit të parcelave dhe  pronarëve të plantacioneve.

Dhe krejt në fund filmimet nga djegia dhe asgjësimi i bimëve të kanabisit.

“Drejtësia në Kosovë” transmetohet çdo të premte nga ora 20 e 20 në Radio Televizionin e Kosovës dhe repriza jepet të hënën në mesditë.

NDËRLIDHUR

FSK
 

Ushtrimi ‘Shqiponja 6’, FSK simulon neutralizimin e 4 minave në Mramor

Në ditën e katërt të ushtrimit fushor ‘Shqiponja 6’, më 7 maj 2018, është simuluar situata se disa barinj të fshatit Mramor kanë lajmëruar që afër një pompe karburanti kanë hasur në një mjet që dyshohet që është i rrezikshëm dhe eksplodues. Sipas skenarit të ushtrimit alarmohet Policia lokale dhe vendoset kontakti me qytetarët. Detektimi […]

shantazh
 

Shantazhi: Ose 500 euro ose ua dërgojmë familjarëve fotot e tua intime!

Një grua në Kamenicë ka raportuar se ka qenë viktimë e një shantazhi i cili i është bërë përmes rrjeteve sociale. Policia ka njoftuar se rasti ka ndodhur dje rreth orës 09:00. Sipas njoftimit viktima ka raportuar në Polici se përmes rrjetit social disa persona të panjohur i kanë kërkuar 500 euro. Sipas viktimës, të […]

biblioteka Fan Noli
 

Javën e ardhshme në Gjilan promovohen dy vepra të Ilir Muharremit

Biblioteka “Fan Noli” në Gjilan do të promovojë javën e ardhshme, më 24 dhjetor, dy libra të krijuesit Ilir Muharremi: romanin ‘Psycho’ dhe librin shkencor- analitik ‘Moskuptimet’. Promovimi do të bëhet në ora 16:00 ndërsa pritet që për librat e Muharremit të flasin studiues dhe njohës të letrave shqipe. Dy librat e Muharremit që do […]

FSK
 

Ministri i FSK-së përcjell nga afër ushtrimin fushor ‘Shqiponja 6’

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha vizitoi FSK-në dhe ushtritë e shtatë shteteve aleate, në kampin fushor në Koliq, më 7 maj 2018, në ditën e katërt të ushtrimit fushor ‘Shqiponja 6’. Berisha theksoi se është shumë i rëndësishëm avancimi i ndërveprueshmërisë me partnerët ndërkombëtar në luftimin e fenomeneve që e rrezikojnë sigurinë në përgjithësi. “Është […]

TË FUNDIT

Gylenistet
 

Arratisje nga Erdogan: Jeta në hije e të përndjekurve gylenistë në Tiranë

Të arratisur nga frika e burgosjes dhe e persekutimit në Turqi, dhjetra anëtarë të lëvizjes Gylen kanë gjetur strehë-por jo siguri në Tiranë, ku i frikësohen përndjekjes dhe miqësisë së qeverisë shqiptare me Erdoganin. Një mëngjes në fund të gushtit 2016, ende pa gdhirë, Esin dhe Hüseyin Sakınmaz mbushën makinën me ushqime të gatshme në […]

Teleferiku i Prizrenit
 

Teleferiku për Kalanë e Prizrenit mbetet në letër

Qytetarët dhe vizitorët të cilët ia mësyjnë Kalasë së Prizrenit edhe më tutje duhet ngjiten në këmbë në një lartësi mbi detare prej 525 metra. Kalaja mund të jetë pikë e paarritshme për ata që nuk mund të ecin këtë rrugë gjarpërore, pasi projekti për teleferikun ende nuk është afër të realizohet. Tenderi për ndërtimin […]

buxheti
 

Buxheti dhe investimet për ushtrinë më 2019

Kuvendi i Kosovës dje i ka  dhënë dritën e gjelbër formimi të ushtrisë së Kosovë. Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës nga tash e tutje do të jetë Ministri e Mbrojtjes dhe pjesëtarët së FSK-së do të jenë ushtarët e vendit. Por cili është buxheti që kjo Ministri do të ketë për vitin e […]

Punësimet
 

Komuna e Gjilanit vazhdon 35 kontrata mbi vepër pa konkurs

35 persona që ishin paraparë të punojnë për 5 muaj në Komunën e Gjilanit, do të vazhdojnë punën pa ndërprerje deri në fund të vitit. Përderisa, këto kontrata komuna i quajti ‘harrnime’ të domosodoshme, KALLXO.com ka gjetur persona të njejtë ishin punësuar me të njëjtat kontrata vitin e kaluar. Në mesin e të punësuarëve kishte […]

FSK
 

Emër i vjetër, përgjegjësi të reja

Kuvendi i Republikës së Kosovës me 14 dhjetor bëri historinë duke e transformuar Forcën e Sigurisë së Kosovës në Ushtri të vendit. Një vend në hapësirën e Kuvendit ishte rezervuar posaçërisht për dhjetëra pjesëtarë të FSK-së, të cilët prisnin që me vendimin e delegatëve ta merrnin titullin ushtarë të vendit. Me 107 deputetë prezentë në […]

Tash

NA NDIQNI

Javën e ardhshme në Gjilan promovohen dy vepra të Ilir Muharremit

by Isa Vatovci
NA NDIQNI

Send this to a friend