// E premte ORA 21:20

4,508

29 Maj 2015

Gjykimi i ‘Grupit Drenica’

Justice in Kosovo

“Drejtësia në Kosovë” prokurorët e EULEX-it flasin për detajet e hetimit dhe gjykimit të “Grupit Drenica”.

Në intervistat ekskluzive të dhëna për Emisionin “Drejtësia në Kosovë”,  Jonathan Ratel kryeprokuror i EULEX-it, Cezary Michalczuk, prokuror i krimeve të luftës në EULEX dhe Charles  Hardaway, prokuror i EULEX-it kanë dhënë detajet e procesit gjyqësor ku u dënuan komandantët e UÇK-së.

Ata kanë thënë se e dinë se kush është viktima për të cilën u akuzua Sami Lushtaku” Ne e dimë se kush është viktima.”Viktima ka qenë qenie njerëzore, dhe sipas gjykatës,viktima ka vdekur nga duart e këtij kryesi” ka deklaruar Jonatan Ratell.

Prokuroret janë përgjigjur në akuzat se dëshmitari i tyre kishte probleme psikike, përderisa e kanë quajtur një gjykim dhe hetim model rastin “Drenica”.

 “Ky rast është me rëndësi edhe për shkak se aktgjykimi është dhënë në pajtim me të gjitha rregullat dhe

ne besojmë se ato rregullat janë detyruese për Kosovën, prandaj ky rast edhe mund të shihet si rast shembull sa i përket asaj se si duhet të hetohet, përndjekjet dhe gjykohet një rast posaçërisht në aspekt të krimeve të luftës,” ka thënë Cezary Michalczuk prokuror i EULEX-it.

Me këtë konstatim është pajtuar edhe kryeprokurori i EULEX-it Jonathan Ratel. Ai nuk ka pranuar të flasë për arsyet se pse e vizitoi QKUK-në ditën kur nga aty u arratis Sami Lushtaku.

Intervistat ekskluzive si dhe bisedat me avokatët mbrojtës të të dënuarve transmetohen sonte nga ora 20 e 20 në RTK.

NDËRLIDHUR

FSK
 

Ministri i FSK-së përcjell nga afër ushtrimin fushor ‘Shqiponja 6’

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha vizitoi FSK-në dhe ushtritë e shtatë shteteve aleate, në kampin fushor në Koliq, më 7 maj 2018, në ditën e katërt të ushtrimit fushor ‘Shqiponja 6’. Berisha theksoi se është shumë i rëndësishëm avancimi i ndërveprueshmërisë me partnerët ndërkombëtar në luftimin e fenomeneve që e rrezikojnë sigurinë në përgjithësi. “Është […]

bllokim rruge
 

FOTO: Bllokohet rruga Kaçanik- Hani i Elezit

Rruga magjistrale nga Kaçaniku në drejtim të Hanit të Elezit është bllokuar sonte. Bllokimi dyshohet se është bërë për shkak të një vinçi të kompanisë “Bechtel Enka”. Kompania në fjalë është duke ndërtuar në këtë zonë pjesën e autostradës “Arbën Xhaferi”. Një qytetar ka dërguar në KALLXO.com fotografi ku shihen automjete që janë ndalur në […]

takimi për MSA
 

Komentues te shumtë mbështesin Haradinajn pas takimit në Bruksel

Qindra qytetarë në shenjë përkrahje kanë komentuar në postimin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ku publikoi fjalimin e tij të plotë në Këshillin e Tretë të Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, sot në Bruksel. Komentuesit i kanë dhënë mbështetje Haradinajt në profilin e tij në “Facebook”, duke shkruar se do të qëndrojnë me të, […]

KEDS
 

Pa rrymë nesër e pasnesër do të mbesin këto fshatra e qytete

Kompania KEDS ka publikuar orarin dhe listën e qyteteve dhe fshatrave që do të përballen me ndërprerje të energjisë elektrike nesër dhe pasnesër (18 dhe 19 dhjetor). Në njoftim, KEDS tregon arsyet pse do të ndalet rryma dhe kohëzgjatjen e ndërprerjes. Këto janë planet sipas rajoneve të vendit: Prishtinë Punime të domosdoshme për sigurinë e […]

vet-plagosje
 

Malishevë, plagos veten duke manipuluar me pistoletë

Një person është vetëplagosur dje në fshatin Marali të Malishevës. Policia ka njoftuar se i dyshuari gjatë manipulimit me pistoletë ka plagosur veten. I njëjti si pasojë e lëndimeve të marra është dërguar në QKUK për tretman mjekësor dhe sipas mjekut i njëjti është jashtë rrezikut për jetë. Policia ka njoftuar se në vendin  e […]

TË FUNDIT

FSK
 

Ministri i FSK-së përcjell nga afër ushtrimin fushor ‘Shqiponja 6’

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha vizitoi FSK-në dhe ushtritë e shtatë shteteve aleate, në kampin fushor në Koliq, më 7 maj 2018, në ditën e katërt të ushtrimit fushor ‘Shqiponja 6’. Berisha theksoi se është shumë i rëndësishëm avancimi i ndërveprueshmërisë me partnerët ndërkombëtar në luftimin e fenomeneve që e rrezikojnë sigurinë në përgjithësi. “Është […]

bllokim rruge
 

FOTO: Bllokohet rruga Kaçanik- Hani i Elezit

Rruga magjistrale nga Kaçaniku në drejtim të Hanit të Elezit është bllokuar sonte. Bllokimi dyshohet se është bërë për shkak të një vinçi të kompanisë “Bechtel Enka”. Kompania në fjalë është duke ndërtuar në këtë zonë pjesën e autostradës “Arbën Xhaferi”. Një qytetar ka dërguar në KALLXO.com fotografi ku shihen automjete që janë ndalur në […]

takimi për MSA
 

Komentues te shumtë mbështesin Haradinajn pas takimit në Bruksel

Qindra qytetarë në shenjë përkrahje kanë komentuar në postimin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ku publikoi fjalimin e tij të plotë në Këshillin e Tretë të Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, sot në Bruksel. Komentuesit i kanë dhënë mbështetje Haradinajt në profilin e tij në “Facebook”, duke shkruar se do të qëndrojnë me të, […]

KEDS
 

Pa rrymë nesër e pasnesër do të mbesin këto fshatra e qytete

Kompania KEDS ka publikuar orarin dhe listën e qyteteve dhe fshatrave që do të përballen me ndërprerje të energjisë elektrike nesër dhe pasnesër (18 dhe 19 dhjetor). Në njoftim, KEDS tregon arsyet pse do të ndalet rryma dhe kohëzgjatjen e ndërprerjes. Këto janë planet sipas rajoneve të vendit: Prishtinë Punime të domosdoshme për sigurinë e […]

Tash

NA NDIQNI

Komentues te shumtë mbështesin Haradinajn pas takimit në Bruksel

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend