// E premte ORA 21:20

0

11 Mars 2019

Dyshimet për shitjen e foshnjës

Drejtësia në Kosovë

Të premten në emisionin “Drejtësia në Kosovë” u transmetua rrëfimi i një gruaje, burri i së cilës javën e kaluar u arrestua nën dyshimet se ka shitur fëmijën e tyre në Preshevë.

Në një intervistë ekskluzive, gruaja tregon për Drejtësia në Kosovë se si ishte kërcënuar nga burri i saj në lidhje me një fëmijë tjetër për të cilën thotë se ish- burri i saj dëshiron të ja merr kujdesin prindëror.

Gjithashtu në emisionin e sotëm shfaqet edhe intervista me hetuesin i cili mori përsipër rastin, pasi që në fillim viktima ishte intervistuar nga KALLXO.com dhe më pas ishte drejtuar nga ana e KALLXO.com në polici.

Prokuroria tregon se si arriti që nga një rast kanosjeje të zbuloj një rast tjetër i cili kishte ndodhur 15 vite më parë dhe në të cilën dyshohet se një burrë kishte shitur fëmijën e porsalindur në Preshevë.

Një person është arrestuar të hënën nën dyshimin se ka shitur djalin e tij të posalindur.

E gjitha kishte filluar në vitin 2003 kur gruaja e të dyshuarit kishte lindur një djalë, i cili në po të njëjtën ditë i ishte dhuruar një çifti në Preshevë.

Provat e Prokurorisë tregojnë se i dyshuari pa miratimin e gruas së tij i kishte dhuruar djalin e posalindur çiftit nga Presheva.

Djali i adoptuar nga prindërit shqiptarë, nënshtetësia e të cilëve është serbe, tani është 15 vjeç.

Deri te marrja e informatës se rasti ka të bëjë me një trafikim erdhi nga raportimi i gruas së të dyshuarit e cila ka thënë se burri i saj e ka kërcënuar.

Pas raportimeve të viktimës për kërcënim prokuroria dhe hetuesia kanë zbuluar se rasti ishte më i thellë dhe se bëhej fjalë për një trafikim me njerëz, më saktësisht me një të posalindur.

Prokurori i rastit gjatë ditës së sotme para gjyqtarit të procedurës paraprake ka paraqitur të gjitha provat dhe dëshmitë për të caktuar masën e paraburgimit për të dyshuarin R.F.

Gjithashtu dokumentacioni i djalit i cili është lindur nga viktima në këtë rast nëna biologjike e tij nuk figuron në dosje të spitalit në të cilin është kryer lindja.

Provat e prokurorisë flasin se fëmija i porsalindur është shënuar në emër të familjes adoptuese.

NDËRLIDHUR

punësimet partiake
 

Kryeshefi që ‘simpatizon AAK’-në flet për punësimet e familjarëve të njerëzve të afërt me politikën – VIDEO

Gazeta Jeta në Kosovë ka raportuar gjatë ditës së djeshme për punësimet me kontrata të veçanta që janë bërë në kompaninë regjionale “Pastrimi”. Në këtë kompani në muajt e fundit janë punësuar rreth 60 persona me kontrata mbi vepër. Në këto kontrata figuron edhe emri i djalit të deputetit të AAK-së, Muharrem Nitaj, emri i […]

Papunësia në Kosovë
 

Banka Botërore: Papunësia në Kosovë është 29 për qind

Në raportin “Trendet e Tregut të Punës në Ballkanin Perëndimor 2019” të Bankës Botërore dhe Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, thuhet se papunësia në Ballkanin Perëndimor ka shënuar ulje, duke rënë në 15.3 për qind nga 16.2 për qind sa ishte vitin paraprak. “Papunësia ka shënuar një ulje historike në shumicën e vendeve […]

lajm
 

Dorëhiqet presidenti i Kazakistanit, pas 28 viteve në pushtet

Presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbaev, ka dhënë dorëheqje pas afro 30 vjetëve në detyrë, por do të vazhdojë të kryesojë partinë në pushtet si dhe do të mbajë postin e tij si kryetar i Këshillit të Sigurisë. “Unë kam vendosur të përfundoj detyrën time si president”, tha Nazarbaev në një fjalim televiziv drejtuar kombit. “Populli […]

TË FUNDIT

punësimet partiake
 

Kryeshefi që ‘simpatizon AAK’-në flet për punësimet e familjarëve të njerëzve të afërt me politikën – VIDEO

Gazeta Jeta në Kosovë ka raportuar gjatë ditës së djeshme për punësimet me kontrata të veçanta që janë bërë në kompaninë regjionale “Pastrimi”. Në këtë kompani në muajt e fundit janë punësuar rreth 60 persona me kontrata mbi vepër. Në këto kontrata figuron edhe emri i djalit të deputetit të AAK-së, Muharrem Nitaj, emri i […]

Papunësia në Kosovë
 

Banka Botërore: Papunësia në Kosovë është 29 për qind

Në raportin “Trendet e Tregut të Punës në Ballkanin Perëndimor 2019” të Bankës Botërore dhe Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, thuhet se papunësia në Ballkanin Perëndimor ka shënuar ulje, duke rënë në 15.3 për qind nga 16.2 për qind sa ishte vitin paraprak. “Papunësia ka shënuar një ulje historike në shumicën e vendeve […]

Tash

NA NDIQNI

Banka Botërore: Papunësia në Kosovë është 29 për qind

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend