// E premte ORA 21:20

2,524

16 Tetor 2016

“Drejtësia në Kosovë” Nxjerr në Blof Gjykatësit

drejtësia skandaloze

Emisioni i ri i “Drejtësia në Kosovë” që u transmetua më 14 tetor solli pjesën e dytë të hulumtimit që zbuloi skandalin më të madh në sistemin e drejtësisë në 16 vitet e fundit.

Në këtë hulumtim u dëgjuan dëshmitë se si institucionet e drejtësisë nuk e kishin vërejtur Nenin 29 të Kushtetutës së vendit, i cili parasheh që dënimi me burg të shqiptohet vetëm për veprat penale dhe jo për vepra të kundërvajtjeve.

Asnjëri prej kryetarëve të Gjykatave Themelore nuk kanë pranuar të flasin para kamerave për skandalin e zbuluar nga “Drejtësia në Kosovë”.

Në emision u fol edhe për reagimin e menjëhershëm të Gjykatës së Apelit, pas transmetimit të hulumtimit të parë të “Drejtësia në Kosovë” ku u zbulua se për tetë vjet u janë shkelur të drejtat kushtetuese rreth 8 mijë qytetarëve nga ana e gjykatave të vendit.

Kreu i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi, e pranon se situata e krijuar do të ndikojë në humbjen e besimit të qytetarëve në gjithë sistemin e drejtësisë.

Poashtu në emision foli gjyqtari i cili ka dërguar njoftim te të gjitha gjykatat që mos e dërgojnë në burg asnjë person derisa të mos vendosë për këtë çështje Gjykata Supreme.

NDËRLIDHUR

arrestime
 

Katër të arrestuarit sot dalin para gjykatës

Katër të arrestuarit nga Njësia Speciale, M.M. shtetas i Malit të Zi, J.P. shtetas i Malit të Zi, S.D. shtetas i Serbisë, L.Z. shtetase e Kosovës, pritet të dalin sot para gjykatës. Lajmin për KALLXO e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi. Prokurori i shtetit Armend Hamiti, ka treguar për KALLXO, […]

Donald Trump
 

Trump fton Putinin në Uashington

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka urdhëruar zyrtarët të ftojnë presidentin rus, Vladimir Putin, në Uashington. Në një postim në Twitter, Sanders tha se Trump ka urdhëruar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, ta bëjë ftesën për në vjeshtë. Lajmi vjen pak ditë pas […]

maria butina
 

Rusia nis fushatë për lirimin e Maria Butinës

Ministria e Jashtme e Rusisë nisi një fushatë në Twitter, që bën thirrje për lirimin e Maria Butinës, një grua ruse, që ka krijuar lidhje me politikanët konservatorë në SHBA. Butina, 29 vjeçe, u arrestua nga FBI-ja dhe u akuzua këtë javë për komplote dhe veprime si agjente e huaj. Ajo dyshohet se ka bërë […]

aksidentet
 

Policia me fushatë sensibilizuese për siguri në rrugë

Policia e Kosovës njofton se me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë nëpër rrugët e Kosovës do të fillojë shpërndarja e broshurave sipas projektit “Për një vit më të sigurt në trafik”. Sipas njoftimit, lansimi i projektit zyrtarisht do të fillojë sot në […]

Ambasada e kosoves ne gjermani
 

Beqë Cufaj, ambasadori i ri i Kosovës në Gjermani

Ambasadori i Kosovës në Republikën Federale të Gjermanisë, Beqë Cufaj ka dorëzuar Kredencialet tek Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Ambasadori Cufaj i shoqëruar nga bashkëshortja dhe dy vajzat si dhe Koloneli i FSK-së, Xhavit Sadriaj, Këshilltari Lulëzim Pllana dhe Zëvendëskonsullja Leonita Harxhi është pritur nga Garda e Nderit e Republikës Federale të Gjermanisë dhe në […]

TË FUNDIT

arrestime
 

Katër të arrestuarit sot dalin para gjykatës

Katër të arrestuarit nga Njësia Speciale, M.M. shtetas i Malit të Zi, J.P. shtetas i Malit të Zi, S.D. shtetas i Serbisë, L.Z. shtetase e Kosovës, pritet të dalin sot para gjykatës. Lajmin për KALLXO e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi. Prokurori i shtetit Armend Hamiti, ka treguar për KALLXO, […]

Donald Trump
 

Trump fton Putinin në Uashington

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka urdhëruar zyrtarët të ftojnë presidentin rus, Vladimir Putin, në Uashington. Në një postim në Twitter, Sanders tha se Trump ka urdhëruar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, ta bëjë ftesën për në vjeshtë. Lajmi vjen pak ditë pas […]

maria butina
 

Rusia nis fushatë për lirimin e Maria Butinës

Ministria e Jashtme e Rusisë nisi një fushatë në Twitter, që bën thirrje për lirimin e Maria Butinës, një grua ruse, që ka krijuar lidhje me politikanët konservatorë në SHBA. Butina, 29 vjeçe, u arrestua nga FBI-ja dhe u akuzua këtë javë për komplote dhe veprime si agjente e huaj. Ajo dyshohet se ka bërë […]

aksidentet
 

Policia me fushatë sensibilizuese për siguri në rrugë

Policia e Kosovës njofton se me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë nëpër rrugët e Kosovës do të fillojë shpërndarja e broshurave sipas projektit “Për një vit më të sigurt në trafik”. Sipas njoftimit, lansimi i projektit zyrtarisht do të fillojë sot në […]

mito
 

Sot pritet të shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit për ryshfet

Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës ka përfunduar në tërësi procedura e gjykimit kundër të  akuzuarit Vlladimir Kovaqeviq. Kovaqeviq, akuzohet nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë se duke punuar si zyrtar në Qendrën për Punë Sociale në Prilluzhë ka keqpërdorur pozitën e tij zyrtare. I akuzuari ishte dakorduar më të dëmtuarin, në atë mënyrë që i dëmtuari […]

Tash

NA NDIQNI

Policia me fushatë sensibilizuese për siguri në rrugë

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend