// E premte ORA 21:20

Tash

NA NDIQNI

 •  

  Përfshirja e policit në prostitucion

  01/10/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë edicionin e së premtes “Drejtësia në Kosovë” transmetoi reportazhin ekskluziv nga hetimi i Prokurorisë së Shtetit për dyshimet se një pjesëtar i Policisë së Kosovës ishte përfshirë në një biznes të prostitucionit. Hetimi ishte nisur pas hapjes së një…

  Emisioni “Drejtësia në Kosovë” kësaj radhe transmetoi hulumtimin që tregon për dështimin e institucioneve të vendit që të garantojnë bazë ligjore të mirëfilltë që do mundësonte barazi në çështjet e trashëgimisë. Siç tregon hulumtimi, plotësim-ndryshimi i Ligjit për Trashëgiminë ka mbetur me disa nene të vjetra të cilat u kanë shkaktuar shumë probleme qytetarëve të vendit. Rasti më i njohur, ai i Shyhrete Berishës nga Suhareka, të cilës gjatë luftë i janë vrarë burri dhe fëmijët, nuk do gjejë  zgjidhje…

  Shiko videon

  Në pjesën e dytë të hulumtimit “Biznesi i Bombave”, emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin për veprimet e Prokurorisë së Shtetit pas deklaratave të Artan Avdullahut për bombat në Prishtinë. Hulumtimi zbardh vendimin e Prokurorisë për t’i nisur hetime në këtë rast e po ashtu detaje të reja për privatizimin e tokave në Milloshevë të Obiliqit. Në një intervistë të gjatë, Bashkim Krasniqi, njeriu që ishte vënë në krye të privatizimit tregon për paratë që iu kërkuan pasi privatizoi ndërmarrjen.…

  Shiko videon
   

  Rrëfimi për bombat me telekomandë

  21/05/2018- (0 min) - 0 SHIKIMETë premten, emisioni “Drejtësia në Kosovë” solli rrëfimin ekskluziv të Artan Avdullahut, njeriut që pretendon se ishte ekspert i vënies së bombave me telekomandë. Në rrëfimin e tij, Avdullahu ndan momentet kur mori detyra për të vendosur bomba te një…

   

  Falja e hidrocentraleve

  07/05/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë edicionin e së premtes, emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimin i cili zbardh përgjegjësinë e Qeverisë së Kosovës në tjetërsimin e katër hidrocentraleve të cilat i janë bartur kompanisë turke që privatizoi distribucionin. Detajet se si u zbulua ky…

 •  

  Avokati i Popullit për shkeljet në deportimin e Gulenistëve

  30/04/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë emisionin e fundit të “Drejtësia në Kosovë” u transmetua intervista me Avokatin e Popullit, Hilmi Jashari. Në këtë intervistë, Jashari foli për hetimin që ky institucion e ka bërë pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq. Jashari thotë…

  Këtë të premte, emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin se a kanë bazë ligjore që Policia e Kosovës të shqiptojë gjoba trafiku deri në 500 euro në vendin e ngjarjes. Çka thotë policia për këto dënime? A rrezikojnë këto dënime të shpallën të pavlefshme? Çka thonë gjykatësit e kundërvajtjeve për këto dënime? Pse policia po e përdortë vetëm ligjin për kundërvajtjeve? Pse u neglizhua harmonizimi i ligjeve nga ministria e Infrastrukturës? Pse gjykatat e Kosovës nuk i pranojnë të gjitha…

  Shiko videon

  Në një reportazh ekskluziv i cili u transmetohet këtë të premte, emisioni “Drejtësia në Kosovë” trajtoi temën e mishit të importuar nga Belgjika. Reportazhi sjell rrëfimin nga prokurorët e Prizrenit, të cilët janë duke hetuar këtë skandal. Në filmimet ekskluzive, emisioni do të transmetojë pamjet nga bastisjet e urdhëruara nga Prokuroria e Shtetit në kompanitë që merren me prodhimin e suxhukut, sallameve dhe proshutës e po ashtu në kompanitë që merren me importin e mishit të dyshimtë. Reportazhi tregon për…

  Shiko videon
   

  Intervistë: Enver Peci

  17/03/2018- (0 min) - 0 SHIKIMEEmisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi intervistën me kryetarin e Gjykatës Supreme, Enver Peci. Si i vlerëson Enver Peci deklaratat e kryeministri Ramush Haradinaj për rastin “Toka” se “gjyqësori e mbyti Azem Sylën”? Pse kanë ngecje në lëndët që janë kusht…

   

  Hulumtimi për Dosjet e Hagës

  12/03/2018- (37 min) - 1850 SHIKIMEEmisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin i cili tregon se si kanë dështuar institucionet e Kosovës që edhe 18 vite pas përfundimit të luftës të hetojnë dhe zbardhin krimet e luftës të kryera gjatë viteve 1998-99. Hulumtimi tregon se askush…

 •  

  Gypat që Dogjën Mijëra Euro

  04/03/2018- (40 min) - 11766 SHIKIMEEmisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin ekskluziv që tregon se si janë shpenzuar fondet publike nga ana e Komunës së Rahovecit. Hulumtimi sjell detaje të projektit për instalimin e ujit të pijes në 5 fshatra të Rahovecit që kushtoi 412…

  Në emisionin ‘Drejtësia në Kosovë’ u transmetua hulumtimi për dështimin e Prokurorisë së Shtetit në hetimin e vdekjes së 36 vjeçares, Sabrije Fazliu. Si vdiq nëna e dy fëmijëve dhe pse ende nuk është saktësuar përgjegjësi? Në çka dyshon Kryeinspektorja e Shëndetësisë, Ardita Baraku? Çka thotë avokati i familjes së viktimës, Asdren Hoxha? Pse, sipas Avokatit të Popullit Prokuroria, dështoi në hetimin këtij rasti? Kush janë përgjegjësit e hetimit dy vjeçar të neglizhimit të kësaj ngjarje tragjike? Dhe në fund…

  Shiko videon

  Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin ekskluziv rreth kontestit financiar të Ndërmarrjes Publike Banesore dhe kompanisë “Lesna”. Hulumtimi sjell faktet se si në vitet e para të pasluftës, Ndërmarrja Publike Banesore kishte lidhur kontratë me kompaninë “Lesna”, për kryerjen e punimeve në kompleksin banesor – afarist “Kroi i Bardhë” në Prishtinë. Pse lindi kontesti financiar i cili rezultoi se NPB-ja i kishte paguar “Lesnës” 318 mijë euro më shumë se sa punët e kryera dhe shumë detaje tjera sonte mund…

  Shiko videon
   

  Mesazhi për Dëshmitarët e Speciales

  20/01/2018- (39 min) - 5532 SHIKIMEEmisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimin lidhur me situatën e krijuar pas nismës së deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Çka do të ndodh në rast se nisma e deputetëve për shfuqizimin e kësaj gjykate do…

   

  ‘Drejtësia në Kosovë’, Më të Mirat e 2017

  29/12/2017- (35 min) - 1419 SHIKIMEEmisioni “Drejtësia në Kosovë” sonte transmetoi përmbledhjen e emisioneve më të mira hulumtuese të realizuara gjatë vitit 2017. Pjesë e emisionit të sontëm janë edhe deklaratat e krerëve të sistemit të gjyqësisë dhe prokurorisë të cilët në intervista të ndara…

Reklamë

Të tjera

 

Vjedhja Tatimore

16/04/2018 - (0 min) - 0 SHIKIME
 

Gjobat e Kontestueshme të Policisë

09/04/2018 - (0 min) - 0 SHIKIME
 

Minj të Ngordhur në Fabrikën e Mishit

25/03/2018 - (29 min) - 0 SHIKIME
 

Intervistë: Enver Peci

17/03/2018 - (0 min) - 0 SHIKIME
 

Hulumtimi për Dosjet e Hagës

12/03/2018 - (37 min) - 1850 SHIKIME
 

Gypat që Dogjën Mijëra Euro

04/03/2018 - (40 min) - 11766 SHIKIME
 

Kërcënimi i Investitorit nga Zvicra

25/02/2018 - (33 min) - 8807 SHIKIME
 

Tregimi për Mbrojtjen e Afërt të Policisë

21/02/2018 - (42 min) - 73158 SHIKIME
 

Dështimi në Hetimin e Vdekjes në QKUK

12/02/2018 - (33 min) - 5880 SHIKIME
 

Borxhi i ‘Lesna’-s Ndaj NPB-së

28/01/2018 - (31 min) - 3092 SHIKIME
 

Mesazhi për Dëshmitarët e Speciales

20/01/2018 - (39 min) - 5532 SHIKIME

Send this to a friend