Ambasadori i ShBA-së, Greg Delawie

Delawie Mirëpret Qëndrimin e Veselit për Specialen

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, ka përshëndetur qëndrimin e Kryeparlamentarit të Kosovës kundër tentativës për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale.

Të hënën, Veseli përmes një kolumne ka thënë i ka thënë se “edhe pse Kosova e ka merituar më së paku në botë, Gjykata Speciale do të ndodhë”.

Përmes një postimi në Twitter, Delawie tha se janë të mirëseardhura qëndrimet e tilla të liderëve.

“Të mirëseardhura deklaratat publike nga Kryeparlamentari Veseli dhe figura të tjera udhëheqëse që nderojnë, përkushtimin e Kosovës ndaj Gjykatës Speciale”, shkroi ai.

Nisma për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale ishte sjellur në Kuvend me peticion nga disa deputetë në fund të dhjetorit.

Kjo shkaktoi reagime të shumta nga ndërkombëtarët, përfishrë Ambasadën Amerikane.

 

SHBA Kërkon të Mos Zhbëhet Specialja

 

09 Janar 2018 - 16:42

Doruntina Baliu 09/01/2018 - 16:42
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend