Pse duhet të vizitohet bregdeti i Bullgarisë - 10 hotelet më të veçanta

Tregu i turizmit për qytetarët e Kosovës është hapur me liberalizimin e vizave.

Në një rrugëtim prej rreth 700 kilometrash qytetarët e vendit mund të arrijnë në resortet buzë detit bullgar. Burgas është njëra nga zonat e njohura e cila nga nisja e qershorit do ketë fluturime direkte nga Prishtina.

Kompania turistike FIBULA dhe Adria Tours së bashku me GP Aviation do të organizojnë grupe turistike nga Prishtina drejt Burgasit me çmimet konkurruese në treg.

Bregdeti bullgar është i njohur me plazhe të pastërta dhe të mirëmbajtura dhe resorte moderne dhe luksoze me çmime konkurruese.

Kushtet klimatike gjatë verës në këtë pjesë janë të përshtatshme me diell dhe temperatura të ngrohta. Burgas njihet për atraksione si muzetë, galeri dhe evente kulturore. Kuzhina lokale është e pasur me ushqime të shijshme tradicionale, por këtu mund të shijoni edhe ushqime të shijshme të vendeve të tjera.

Këto janë top 10 hotelet super luksose që rekomandohen të vizitohen në këtë zonë:

MELIÁ SUNNY BEACH
MELIÁ SUNNY BEACH

MELIÁ SUNNY BEACH – Një vend për të krijuar kujtime të pashlyeshme familjare me shërbimin gjithëpërfshirës. Pak vende në Bullgari kanë aq bukuri sa Sunny Beach. I vendosur në zemër të këtij resorti bregdetar, ky hotel gjithëpërfshirës krenohet me një vend të pamposhtur vetëm pak metra larg plazhit. Është gjithashtu vetëm 5 km nga qyteti i Nessebar, i cilësuar si një aset i trashëgimisë botërore nga UNESCO.

VOYA BEACH RESORT
VOYA BEACH RESORT

VOYA BEACH RESORT – Voya Beach është një hotel luksoz me 350 dhoma, Ultra All Inclusive, i vendosur pranë një prej porteve më të njohura bullgare Marina Dinevi, në linjën e parë unike të detit në Sveti Vlas. Me dhomat e tij moderne familjare dhe 2 restorante A-La-Carte, Voya Beach Resort ofron shumëllojshmëri luksoze të shërbimeve turistike dhe të biznesit dhe një përvojë të lumtur kulinare.

AQUA PARADISE RESORT
AQUA PARADISE RESORT

AQUA PARADISE RESORT – Aqua Paradise Resort është një kompleks hotelier shumë i veçantë me infrastrukturë shumëfunksionale, që ofron një gamë të gjerë shërbimesh turistike dhe biznesi, rekreacion, jetesë dhe atraksione të ndryshme. Ndodhet 500 metra nga plazhi i Ravda, i vendosur afër qytetit të Nessebar. Mysafirëve u sigurohet akses falas në parkun ujor më tërheqës në Bullgari – “Aquapark Nessebar”, i cili ndodhet pikërisht pranë resortit tonë.

SOL NESSEBAR PALACE
SOL NESSEBAR PALACE

SOL NESSEBAR PALACE – Një atmosferë unike dhe një hotel relaksues buzë Detit të Zi. Imagjinoni 7 hektarë park dhe zona të gjelbra, rrugica me lule, pemë shekullore, gjithçka pranë një plazhi të mrekullueshëm me rërë. Me një klub plazhi, rrëshqitje në ujë, zonë aventurash ujore për fëmijë nga 2 deri në 5 vjeç, pishina, qendër Wellness, aktivitete argëtuese, klub për fëmijë, një zgjedhje restorantesh dhe baresh… Projektuar posaçërisht për familjet dhe me gjithçka të përfshirë.

SUNNY BEACH CLUB
SUNNY BEACH CLUB

SUNNY BEACH CLUB – është kompleks modern hotelier bashkëkohor në destinacionin e preferuar detar të mysafirëve bullgarë dhe të huaj. Kompleksi ndodhet në pjesën jugore të resortit, pranë plazhit shumë të mrekullueshëm plot me klube emblematike të natës, dhe është vetëm një shëtitje për këmbësorët nga Nesebari antik, një qytet nën mbrojtjen e UNESCO-s. Ky është një kompleks hotelesh vetëm për të rritur pasi ka një limit moshe minimale që është 16 vjeç.

WAVE RESORT
WAVE RESORT

WAVE RESORT – Ndër hotelet më të bukura luksoze në bregun e Detit të Zi, resorti Wave është vendosur në terrene me peizazhe të bukura, 5.5 km nga qendra e qytetit Pomorie dhe 15 minuta nga aeroporti i Bourgas, resorti ofron një gamë mbresëlënëse objektesh të kohës së lirë për ata që kërkojnë një pushim të qetë pranë buzë detit.

REINA DEL MAR
REINA DEL MAR

REINA DEL MAR – Imagjinoni plazhe të pafundme të arta, valë deti që pothuajse arrijnë në tarracën tuaj, një park të bukur ku mund të pushoni nga dielli pasdite, imagjinoni një dhomë komode me mobilje moderne, që ju përqafon me rroba të buta dhe aromë diskrete, imagjinoni restorante elegante të gatshme për të përmbushur dhe tejkaluar pritshmëritë tuaja, imagjinoni vende magjike për fëmijët tuaj, ku ata mund të luajnë dhe të argëtohen… Shijoni përvojën: Reina Del Mar!

HOTEL NOBEL
HOTEL NOBEL

HOTEL NOBEL – Hoteli Nobel shtrihet përgjatë bregdetit jugor të Detit të Zi të vendpushimit të plazhit Sunny, midis atraksioneve unike të natyrës. Hoteli ofron ambiente komode akomodimi në dhoma gjumi të rregullta dyshe, studio dhe apartamente – 150 njësi gjithsej, disa prej të cilave me një panoramë spektakolare me pamje nga deti. Hoteli gjendet në një largësi prej 25 km prej aeroportit të Burgasit si dhe 100 km në largësi prej Varnas.

MAJESTIC BEACH RESORT
MAJESTIC BEACH RESORT

MAJESTIC BEACH RESORT – është një kompleks elegant dhe simpatik, që u ofron mysafirëve të tij të dashur një atmosferë relaksuese dhe të sofistikuar, një ambient të përsosur ngrohtësie dhe mikpritjeje. Kompleksi është i vendosur në mënyrë strategjike në pjesën veriore më luksoze, më klas dhe paqësore të Sunny Beach. Majestic Beach Resort përbëhet nga një hotel me 4 yje, me dy blloqe të afërta të apartamenteve ekskluzive. Kompleksi është një simbol i përvojës përfundimtare në plazh, origjinalitetit të rehatshëm dhe luksit të gjerë.

FESTA HOTELS
FESTA HOTELS

FESTA HOTELS – Hyni në një vend magjik! Momentet e qetësisë, komoditetit dhe kushteve të shkëlqyera për një pushim të paharrueshëm buzë detit janë vetëm një pjesë e vogël e asaj që e bën Hotel Festa Via Pontica në Pomorie vendin ideal për një pushim veror. Me një ndërtesë të sapo rinovuar, një koncept të ri të Ultra All-inclusive dhe një premtim për një pushim të paharrueshëm, duke kombinuar frymën e një atmosfere komode bullgare me shije moderne me një sërë mundësish për relaksim dhe aktivitete argëtuese.

Të gjitha këto hotel mund ti rezervoni në Adria Tours dhe Fibula.

Destinacion i ri nga Aeroporti i Prishtinës për pushime të paharruara verore