Arkiva Kryesore

Paraburgim të Dyshuarit për Mbytjen e së Bijës

Shtetasit maqedonas me inicialet Xh. K., të dyshuarit për vrasjen e foshnjës së tij të porsalindur në Viti, i është caktuar paraburgimi prej një muaji nga Gjykata Themelore ...

Mustafa- Senatorit: I jemi Mirënjohës Përjetë Amerikës

Në një takim me senatorin amerikan Ronald Johnson, kryeministri në detyrë Isa Mustafa ia ka shprehur atij mirënjohjen e Kosovës për ndihmën e ardhur nga Amerika.

Paraburgim Ndaj Dy Personave për Trafikim me Njerëz

Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Gjilan, mbi caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurve Xh. Sh. dhe Sh. C., në ...

25 Vjeçi Humb Jetën pas Rrokullisjes me Traktor

25 vjeçi me inicialet G. B ka humbur jetën si pasojë e lëndimeve të marra nga rrokullisja e traktorit.

Një i Arrestuar nën Dyshimin për Lidhje me ISIS

Me kërkesën e Gjykatës së Bosnjës dhe Hercegovinës dhe të Zyrës së Prokurorisë boshnjake, oficerë të Agjencisë Shtetërore për Hetim dhe Mbrojtje, ...

Hulumtimi: Gjykatat më të Ndikuarat nga Politika

Qytetarët në Republikën e Kosovës e kanë perceptuar sistemin gjyqësor dhe atë prokurorial si shumë të ndikuar nga personat me ndikim politik.

Qeveria Shet 10 Milionë Euro Letra me Vlerë

Qeveria e Republikës së Kosovës ka mbajtur dje ankandin e Letrave me Vlerë KV013-17, Obligacion Qeveritar me maturitet 7 vjet në vlerë nominale 10 milionë euro.

Kryeprokurori: Është Gjallë Nëna së Cilës iu Mbyt Foshnja

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Gjilanit Jetish Maloku kur foli sot për KALLXO.com, demantoi lajmin e plasuar nëpër medie se ka vdekur gruaja së cilës ...

Kosova Kthehet Pa Medalje nga Budapesti

Përkundër luftës së mirë, xhudistja kosovare Nora Gjakova u mposht nga koreania Youjeong Kwan me shënim të artë, në kategorinë -57 kilogram të Kampionatit Botëror ...

Mustafa: Pensionet Veteranëve do t’u Paguhen në Mënyrë Retroaktive

Kryeministri në detyrë, Isa Mustafa, ua ka shpjeguar përfaqësuesve të OVL të UÇK-së vështirësitë ligjore për realizimin e pagesave të pensioneve të veteranëve ...

Dënohen Zyrtarët për Mbindërtimin në Drenas

HyrijeXhemajlaj- Thaçi dhe Halim Vrellaku dy zyrtarë komunalë të Drenasit që akuzoheshin se nuk parandaluan një mbindërtim në objektin banesor në pronësi të komunës janë dë...

91 Subjekte Politike Certifikohen për Zgjedhjet Lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për zgjedhjet lokale të 22 tetorit ka certifikuar 91 subjekte politike, prej tyre 35 parti politike, një koalicion, 30 nisma qytetare dhe 25 kandidatë të pavarur dhe gjithsej 7080 kandidatë pë...