Arkiva Kryesore

Apostolova: Të Rinjtë ta Shohin Jetën e Tyre në Kosovë

Natalya Apostolova, shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë gjatë lansimit të fushatës vetëdijesuese kundër emigrimit tha se të rinjtë kosovarë duhet të jetojnë në vendin ...

Thaçi: Pajtimi nuk Arrihet me Harresë

Presidenti Thaçi dha edhe sot mesazhe pajtimi në takimin e dytë të Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin të themeluar prej tij.

Qeveria Miraton Disa Marrëveshje

Disa marrëveshje u shqyrtuan dhe u miratuan në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës.

Planet për Resort në Liqenin e Shkodrës Shqetësojnë Eurodeputetët

 

Telefona Luksozë për Kushtetuesen

Gjykata Kushtetuese e Kosovës po synon të shpenzojë rreth 600 euro për një telefon të mençur. Gjashtë sosh synon t’i blejë për të cilët ka ...

Fotografitë e Çasteve Kritike të Fundit të Jugosllavisë

Një njeri duke tundur një pistoletë në dorë nga dritarja e një makine Jugo ndërsa feston votimin e Kroacisë për pavarësi në vitin 1991; një grua e re ...

Babë e Bir Dënohen me Burg për Drogë

Gjykata e Prishtinës ka gjetur fajtor Behram Vitijën dhe e ka dënuar me 4 vjet e gjysmë burgim, ndërsa të birin e tij, Dardanin, e ka dë...

Qentë Endacakë në Kujdesin e Askujt

Çdo mëngjes para orës 7, Xhevahires i duhet që të kujdeset që fëmija i saj 11 vjeçar të mos dalë pa përcjellje nga banesa në rrugën ...

Gazetari i BIRN/Internews Kosova Fiton Çmim për Storie në Ekonomi

Storia “Pakoja Fiskale Dështoi të Ulë Çmimet për Qytetarët”, e publikuar në “Gazeta Jeta në Kosovë“, fitoi çmimin për storien më të mirë në shtyp - ...

Krimet e Urrejtjes Ndaj LGBTI-së të Paraportuara

"Kur është fjala për shkelje të të drejtave të personave që kanë të bëjnë me identitetin e tyre seksual, kur një rast shkon në prokurori, ai klasifikohet ndryshe, ...

Profesori ‘Lodhet’ nga Kërkesat për Falje të Notave

Iset Morina, profesori i Fakultetit Juridik që ligjëron lëndën E Drejta e Procedurës Civile është lodhur nga kërkesat e studentëve për falje të ...

Stavileci: 2017-ta Vit i ‘Kosovës së Re’

Stavileci: 2017-ta Vit i ‘Kosovës së Re’

Këshilli i Investitorëve Europianë së bashku me Qeverinë dhe Zyrën e BE-së diskutuan sot për investimet në Kosovë.