Arkiva Kryesore

Aksident Fatal në Landovicë

Jahjaga Takon në Washington Drejtoreshën e FMN-së

Sipas një njoftimi të Zyrës së Presidentes, Jahjaga ka theksuar se ndihma e FMN-së për Kosovën ka qenë dhe vazhdon të jetë e rëndësishme dhe ...

Në Përvjetorin e 13-të

Kosova – Mbi Kurrizin e Mëzatit Gjigant

Kosova - Mbi Kurrizin e Mëzatit Gjigant

Pavarësisht se besimet primitive që bota jonë mbahet në shpinë nga një mëzat i madh ishin venitur shumë shekuj më përpara, unë dhe moshatarët e mi, ...

Vritet Pronari i Një Butiku Kinez në Pejë

Policia në Pejë ka njoftuar se të hënën, rreth orës 20, ka ndodhur një rast i grabitjes në rrugën “Eliot Engel”, në një dyqan, në ...

Një Trup i Pajetë Gjendet në Drin

Një familjar i Muhamet (Rexhë) Kerellajt (1961), banues në fshatin Shtupel të Klinës, kishte lajmëruar në polici se më 9 qershor, rreth orës 12, ai është larguar nga shtëpia ...

Dhjetëvjeçari Nxirret i Gjallë nga Pusi

Një djalë dhjetëvjeçar, i cili po ruante bagëtinë në vendin e quajtur “Palimaçka” në Mamushë, aksidentalisht ka rënë në një pus prej gypave ...

Vujanoviqi Arsyeton Praninë në Inaugurimin e Nikoliqit

Filip Vujanoviq, kreu i shtetit të Malit të Zi, ishte presidenti i vetëm i një ish-republike jugosllave, që mori pjesë në inaugurimin e presidentit të sapozgjedhur të Serbisë, Tomislav ...

Kosova Falënderon NATO-n për Ndërhyrjen

Çlirimi dhe pavarësia e Kosovës nga Serbia ishte një akt historik, tha presidentja Atifete Jahjaga, duke falënderuar NATO-n për ndërhyrjen ushtarake në ish-provincën serbe, 13 ...

Avokatët Serbë në Grevë

Shoqata e Avokatëve Serbë pezulloi punën e saj, përfshirë gjyqet, të martën, si shenjë solidaritet me kolegun e tyre të sulmuar, por edhe shenjë pakënaqë...

Çdo i Katërti Maqedonas i Armatosur Ilegalisht

OJQ-ja “Civil”, e cila po drejton një fushatë kombëtare për kontrollin e armëve në pronësi private, thotë se vendi ka nevojë urgjente për ...

Makinat e Mentalitetit

Tek hyrja e kinemasë të presin me buzëqeshje e dy-tri fjalë anglisht, në rast se pandehin se jeni të huaj.