Krokodilët Ngrihen nga i Ftohti në SHBA

Një park në Karolinën Jugore publikoi pamjet e krokodilëve në një liqen të ngrirë.

Ata janë plotësisht të rrethuar nga akulli, duke lënë vetëm kokën lart për të marrë frymë. Duke qëndruar në temperatura të ulëta, ata në këtë mënyrë ngadalësojnë metabolizmin e tyre për të mbijetuar.

Shefi i parkut Charlotte, Georgi Hauard shpjegoi këtë teknikë të mbijetesës. “Ky është mekanizmi që i ndihmon ata të vazhdojnë të marrin frymë, edhe nëse gjithçka rreth tyre ngrihet.

Ky është një mekanizëm krejtësisht normal mbijetese për krokodilët”, tha ai.

SHBA janë goditur nga një dimër i pashembullt dhe pas gati 30 vjetësh ka rënë borë në Florida.

Premtimi i Thyer i Kadri Veselit për Mos-Rrëzim të Qeverisë

by Erjonë Popova
NA NDIQNI

Send this to a friend