// E enjte ORA 20:20

4,796

1 Dhjetor 2016

Vjedhja e Organizuar Tatimore 3

Në serinë e tretë dhe të fundit të hulumtimit disamujor “Vjedhja e Organizuar Tatimore” u transmetua një pasqyrë edhe më e gjerë e funksionimit të Administratës Tatimore të Kosovës dhe reagimit ndaj skandalit shumë-milionësh.

Cilat janë problemet që e përcjellin Administratën Tatimore të Kosovës?

Si vlerësohet puna që u bë në këtë institucion që nga themelimi?

A ka inkasuar kjo administratë mjetet që duhej t’ia sillte buxhetit të Kosovës?

Çfarë thotë ish-drejtori Behxhet Haliti për punën e tij gjashtë vjeçare në ATK?

A kanë qenë të ndikuara nga politika organet udhëheqëse të këtij institucioni të pavarur?

Çfarë reformash tentoi të bëjë ushtruesi i detyrës së drejtorit, Nahit Sharku në ATK?

Si dhe përse u ngritën aktakuza ndaj të lartpërmendurve nga krimet ekonomike?

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

Angela Merkel
 

Vështrim mbi Udhëheqjen e Kancelares Merkel

E lindur në Hamburg në vitin 1954, Angela Merkel u zhvendos me familjen e saj në Lindje të Gjermanisë si fëmijë, kur babait të saj iu ofrua një punë si pastor atje. Ajo u rrit në Templin, një qytet i vogël ky në veri të Berlinit. Pas rrëzimit të murit të Berlinit, vajza e turpshme […]

shpenzimet për propagandë
 

Kabineti i Gruevskit Shpenzoi 38 Milionë Euro për Propaganda e Fushata

Gjithsej 38 milionë euro nga buxheti shtetëror ka shpenzuar Qeveria paraprake për propaganda dhe fushata të transmetuara në mediat elektronike dhe të shtypura në Maqedoni. Siç kumtoi sot zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski, bëhet fjalë për fushatat për fëmijën e tretë, kundër abortit, Hulumtoje Maqedoninë, ditët e idesë, drurit, ushqimit… ndërsa në 38 milionët e […]

takimi haradinaj- vokrri
 

Vokrri Kërkon edhe 3 Milionë Euro për Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri Ramush Haradinaj në një takim me udhëheqjen e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), ka biseduar, ndër të tjera, edhe për stadiumin kombëtar që do të ndërtohet në Bërnicë të Prishtinës. Në këtë takim, kreu i FFK-së, Fadil Vokrri, kërkoi përfshirjen e Qeverisë Haradinaj, përkatësisht të MKRS dhe Ministrisë së Financave në përshpejtimin e […]

Sllobodan Vujiçiq
 

Vujiçiq: Kosova të Përmbushë Obligimet ndaj Malit të Zi

Kryetari i Shoqatës së malazezëve në Kosovës, Sllobodan Vujiçiq, u ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe partive politike që të tejkalojnë konfliktet e brendshme dhe në kohën sa më të shkurtër të përmbushin obligimet e marra ndaj Malit të Zi dhe bashkësisë ndërkombëtare, përshirë dhe demarkacionin për kufirin. Ai ka thënë se Prishtina zyrtare që […]

kqz
 

KQZ Publikon Dizajnet e Fletëvotimeve Sipas Komunave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka publikuar sot dizajnet e fletëvotimeve që do të përdoren në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. KQZ ka publikuar fletëvotimet për kryetar komune, për kuvendet komunale dhe listat e kandidatëve. Në zgjedhjet e 22 tetorit do të garojnë mbi 7.000 kandidatë për kryetarë komunash dhe asamble komunale të 38 komunave […]

Tash

NA NDIQNI

Vokrri Kërkon edhe 3 Milionë Euro për Stadiumin e Prishtinës

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend