// E enjte ORA 20:20

7,645

24 Nëntor 2016

Vjedhja e Organizuar Tatimore 2

Në pjesën e dytë të hulumtimit disamujor të emisionit “Jeta në Kosovë” të titulluar Vjedhja e Organizuar Tatimore transmetuan rrëfimet e një kontabilisti që akuzohet se ka realizuar transaksionet të 300 kompanive reale te 4 kompani fiktive.

Gjithashtu, Prokurori Special i rastit të skemës së evazionit fiskal, Ali Rexha, tregoi se si u amnistuan nga ndjekja penale këto 300 kompani.

Për herë të parë u shfaqën edhe qëndrimet disa prej kompanive më të përmendura në këtë skemë, ‘HIB Petrol’, ‘Petrol Company’ dhe ‘Standard Benz’.

Krahas tyre, në intervista me autoren e emisionit Jeta Xharra folën edhe kallxuesi Murat Mehmeti i cili e denoncoi këtë vjedhje në KALLXO.com; ish-drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Behxhet Haliti deklaratat e të cilit përballen me Zyrtarin e Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci. Dhe në fund, do ta ndiqni intervistën me ish Drejtorin e Agjensisë Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni.

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

Gjykimi për vrasje
 

25 Vjet Burg për Vrasjen e Mikut

Një çerek shekulli burg ka shpallur Gjykata Themelore e Prishtinës ndaj E.J., i akuzuar për vrasjen e vëllait të gruas së tij në mars të vitit 2014. Gjykata ka gjetur se i akuzuari E.J. është fajtor sepse më 8.3.2014, rreth orës 20:45, në rr. “Shaip Spahija”(Mahalla e Muhaxherëve), në Prishtinë, për shkak të një mosmarrëveshje […]

Konferenca
 

Policia e Rajonit të Prishtinës Pjesë e Konferencës në Lisbonë

Policia e Rajonit të Prishtinës mori pjesë në konferencën e 39 të policive të kryeqyteteve evropiane. Në këtë konferencë ka marrë pjesë edhe Drejtori i Policisë së Rajonit të Prishtinës, Rexhep Sijarina. Prishtina në këtë konferencë po merr pjesë për të dytën herë. Sipas njoftimit të policisë, temat kyçe të diskutimit në këtë konferencë ishin […]

Posedim Droge
 

Arrestohet një Grua, po Fuste Drogë në Burg

Policia ka njoftuar se ka arrestuar të dyshuarën femër, pasi që gjatë vizitës që i kishte bërë një të burgosuri, në gjësendet e saj është gjetur dhe konfiskuar një sasi e vogël e substancës së dyshuar narkotike e llojit marihuanë. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 12:45 në Qendrën Korrektuese të Lipjanit. Me vendim të […]

Arrestimi
 

Ia Merr Vëllait 2 Metra Dru

Policia ka arrestuar një person, i cili dyshohet se ia ka marrë vëllait të tij 2 metra dru. Rasti që ka ndodhur në Prishtinë është raportuar dje rreth orës  10:55. Këtë rast Policia po e trajton si marrje e pasurisë së luajtshme. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. Share on Facebook […]

Tash

NA NDIQNI

Arrestohet një Grua, po Fuste Drogë në Burg

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend