// E enjte ORA 20:20

20,156

18 Nëntor 2016

Vjedhja e Organizuar Tatimore

Emisioni “Jeta në Kosovë” transmetoi sonte hulumtimin disamujor rreth një skandali multi-milionësh në Administratën Tatimore të Kosovës.

Hulumtimi ka nisur kur një hetues në ATK ka raportuar skandalin në KALLXO.com.

Në këtë hulumtim, kallxuesi Murat Mehmeti, hetues në ATK, foli me emra për firmat fantome të përfshira në këtë skandal dhe personat që, sipas tij, e penguan hetimin e këtij skandali brenda ATK-së.

Në këtë hulumtim, përveç kallxuesit të korrupsionit, folën edhe drejtues të dikurshëm dhe të tanishëm të ATK-së, prokurori special i Kosovës, një hetues i EULEX-it si dhe viktimat e këtij skandali, në mesin e të cilëve edhe një i pastrehë, në emër të të cilit janë regjistruar firmat fantome.

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

ramush haradinaj
 

Haradinaj Uron Kancelaren Merkel për Fitoren

Kryeministri Ramush Haradinaj i ka dërguar një letër urimi kancelares gjermane, Angela Merkel, me rastin e fitores së saj në zgjedhjet e 24 shtatorit. Sipas një komunikate të Qeverisë, në letër ndër tjera kryeministri Haradinaj i ka shprehur admirimin e tij për rizgjedhjen e saj në mandatin e katërt radhazi për t’u shërbyer interesave më […]

vdekje e dyshimtë
 

Një i Vdekur Dhe Një i Plagosur në Viti

Një person ka vdekur dhe një tjetër është plagosur pas një incidenti të ndodhur në një lokal në fshatin Budrigë të Vitisë. Sipas Zëdhënësit të Policisë për rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani, ngjarja ka ndodhur orët e mbrëmjes së kaluar. “Mbrëmë policia e Kosovës ka marrë informatë se rreth orës 20:00, ka ndodhur një incident […]

alpinizëm
 

Uta Ibrahimi i Shton edhe 8,160 Metra në ‘Lartësinë’ e Saj

Alpinistja kosovare Uta Ibrahimi, ka pushtuar sot majën Manasolus në Nepal, të tetën në botë për nga lartësia prej 8,160 metrash. Lajmin për pushimin e kësaj maje e ka bërë të ditur trajneri i saj Xhimi Begeja. Ai tha se me këtë arritje, Uta Ibrahimi përsëri e ka shkruar historinë e alpinizmit duke u bërë […]

Vrasje në Tentativë
 

Tre të Arrestuar për Vrasje në Tentativë në Mitrovicë

Policia e Mitrovicës ka arrestuar tre të dyshuar për një rast që po trajtohet si “vrasje në tentativë“, i cili ka ndodhur dje pasdite. Sipas Policisë, pas një zënke është plagosur, dyshohet me armë zjarri, R.Xh., 27-vjeçar nga Mitrovica. Pas trajtimit në Spitalin Rajonal të Mitrovicës, viktima është dërguar në QKUK. “Në vendin e ngjarjes […]

vizita në polici
 

Haradinaj: S’do të Mundet Kush t’i Rrezikojë Fëmijët Tanë

Gjatë vizitës në Policinë e Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj tha se me drejtorin e përgjithshëm të Policisë, Shpend Maxhunin dhe ministrin e Brendshëm, Flamur Sefa, kanë diskutuar për disa detyra urgjente në fushën e sigurisë. Një prej tyre tha kryeministri është droga te fëmijët, mundësia që trafikantë të ndryshëm të plasojnë narkotik te fëmijët e […]

Tash

NA NDIQNI

Uta Ibrahimi i Shton edhe 8,160 Metra në ‘Lartësinë’ e Saj

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend