// E enjte ORA 20:20

29,817

18 Nëntor 2016

Vjedhja e Organizuar Tatimore

Emisioni “Jeta në Kosovë” transmetoi sonte hulumtimin disamujor rreth një skandali multi-milionësh në Administratën Tatimore të Kosovës.

Hulumtimi ka nisur kur një hetues në ATK ka raportuar skandalin në KALLXO.com.

Në këtë hulumtim, kallxuesi Murat Mehmeti, hetues në ATK, foli me emra për firmat fantome të përfshira në këtë skandal dhe personat që, sipas tij, e penguan hetimin e këtij skandali brenda ATK-së.

Në këtë hulumtim, përveç kallxuesit të korrupsionit, folën edhe drejtues të dikurshëm dhe të tanishëm të ATK-së, prokurori special i Kosovës, një hetues i EULEX-it si dhe viktimat e këtij skandali, në mesin e të cilëve edhe një i pastrehë, në emër të të cilit janë regjistruar firmat fantome.

NDËRLIDHUR

raporti i undp-së
 

Rritet Kënaqshmëria e Qytetarëve për Performancën e Institucioneve

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim ka lansuar raportin e Pulsit Publik XIII. Sipas raportit, ka një ngritje të përgjithshme të kënaqshmërisë së qytetarëve me performancën e institucioneve. Atdhe Hetemi, nga UNDP, tha se anketa e fundi e bërë në fund të shtatorit dhe në fillim të tetorit 2017, tregon për një ngritje të përgjithshme […]

 

VIDEO: 60 Vjeçari Bie nga Skelja

  Maqedonia po përballet me numrin e madh të viktimave të aksidenteve në ndërtimtari. Rroga të ulëta, punë në të zezë, pa sigurim shëndetësor, punojnë në ditë të ftohta dhe nxehta. Me këto halle po ballafaqohen punëtorët e ndërtimt. Dobre Petrovski i cili është punëtor në Beton-Shtip, thotë se rroga e tij prej 10 mijë […]

TË FUNDIT

takimi me Erdoganin
 

​Pacolli: Erdogan, Një nga Përkrahësit më të Mëdhenj të Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli ka takuar sot presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Për presidentin turk shefi i diplomacisë kosovare ka thënë se mbetet një nga përkrahësit më të mëdhenj të Kosovës. “Kënaqësi të takoj Presidentin Erdogan gjatë vizitës sime në Stamboll. Mbetet një nga përkrahësit më të mëdhenj të […]

të shtëna në Pejë
 

Të Shtëna me Armë Zjarri në Pejë

Policia e Pejës ka dalë në vendin ku para afërsisht gjysmë ore ka pasur të shtëna me armë zjarri. Një veturë e tipit “Audi” është rrethuar me shirita të Policisë te rrethrrotullimi përballë Stacionit të Trenit në qytet. Vetura, me tabela 03, i ka xhamat e thyer. Zëdhënësi i Policisë Rajonale në Pejë, Xhevat Ibraj, […]

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

Kur Pritet Ngrohja Qendrore në Gjithë Kryeqytetin?

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka folur lidhur me planin e shtrirjes së ngrohjes qëndrore në Prishtinë dhe më gjerë. Lluka, në emisionin ‘Jeta në Kosovë’, u zotua se 5 vjet do të mjaftojnë që jo vetëm Prishtina por edhe rajoni të mbulohet me ngrohje. “Për planin pesë vjeçar parashihet që mbulohet me rrjet […]

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

Numër i Lartë i të Sëmurëve nga Ajri i Ndotur

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka realizuar një hulumtim lidhur me efektet e ndotjes së ajrit në shëndetin e qytetarëve të Prishtinës. Antigona Ukëhaxhaj nga ky institut, në emisionin ‘Jeta në Kosovë’, foli lidhur me të gjeturat e hulumtimit që sipas saj tregojnë për rrezikshmërinë e nivelit të ndotjes së ajrit. “Në bazë tëtë dhënave […]

Tash

NA NDIQNI