// E enjte ORA 20:20

892

9 Mars 2017

Sonte në ‘Jeta në Kosovë’: Viti i Marjan Demës në UP

marjan dema

Sonte në emisionin “Jeta në Kosovë”, në ora 20:10, në RTK, do të ndiqni intervistën me rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema dhe prorektorët Naser Sahiti dhe Faton Berisha.

Si e vlerëson rektori njëvjetorin e punës së tij në krye të UP-së?

Si e arsyeton rektori avancimin e asistentëve të Fakultetit të Mjekësisë gjatë kohës sa ai udhëheq UP-në?

Pse sipas tij kallxuesja Rozafë Koliqi është personi më i fortë në Kosovë?

Çka thonë prorektorët e tij për avancimet në Fakultetin e Mjekësisë?

Pse Rektorati nuk ka marrë asnjë vendim ndaj profesorit të Fakultetit të Mjekësisë Milaim Sejdini?

Cili profesor dyshohet se është avancuar me punim shkencor të asistentes së tij?

A ka punim shkencor në revistë indiane rektori Marjan Dema?

Me sa punime shkencore është avancuar rektori Dema?

Cili dekan i UP-së mban disa vende pune?

Çka thotë rektori për shokun e tij Abdullah Zejnullahu?

NDËRLIDHUR

Jeta në Kosovë
 

Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të moskonservimit të saj nga […]

Jeta në Kosovë
 

Dekada e Ndotjes dhe Viti i Krypometrit

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi përmbledhjen e diskutimeve për ajrin e ndotur për 10 vitet e fundit në Kosovë. Profesorë dhe ekspertë të ambientit dhe shëndetit publik flasin për kostot e ndotjes së ajrit në shëndet dhe opsionet energjetike të Kosovës jashtë përdorimit të qymyrit. Në pjesën e dytë të emisionit mund të ndiqni disa […]

Jeta në Kosovë
 

Dëshmia për Vrasjen e Vëllezërve Bytyçi

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi rrëfimin ekskluziv të një të riu nga Serbia lidhur me vrasjen e vëllezërve Bytyçi. Ivan Pajiq dëshmon publikisht për herë të parë se çfarë kishte parë afër qendrës së trajnimit të xhandarmërisë serbe në Petrovo Selo të Serbisë në korrik të vitit 1999. Ky emision sjell detaje të padëgjuara më […]

TË FUNDIT

aksident me të lënduar
 

6 të Lënduar në Aksidentin në Magjistralen Mitrovicë -Pejë

Një aksident me të lënduar ka ndodhur sot në rrugën magjistrale Mitrovicë-Pejë. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Policia Rajonale e Mitrovicës. Në këtë aksident, sipas zëdhënësit të Policisë së Mitrovicës, Avni Zahiti, janë lënduar gjashtë persona. “Një aksident trafiku me të lënduar është raportuar sot rreth orës 12:30, në rrugën magjistrale Mitrovic-  Pejë, segmenti […]

konfirmimi i njohjes
 

Thaçi: Guinea-Bissau Konfirmon Njohjen e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar sot letrën e presidentit të Guinea-Bissaut, përmes të cilës ai uron popullin e Kosovës për 10-vjetorin e pavarësisë. Sipas presidentit Thaçi, kjo letër konfirmon edhe një herë njohjen e Kosovës nga ky shtet. Guinea-Bissau është një shtet mik i Kosovës, ka shkruar Thaçi në profilin e tij në […]

Vetëvendosje
 

Vetëvendosje Kërkon Lirimin e Aktivistëve Përmes Billbordeve

Pak orë pasi që zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje kërkuan të zbatohen kërkesat e miratuara në Kuvend për aktivistët e dënuar, në billborde të kryeqytetit disa aktivistë po kërkojnë lirimin e Atdhe Arifit, Frashër Krasniqit, Egzon Halitit e Adea Batushës. “Liri për aktivistët”, shkruan në billbordin e vendosur në qendër të Prishtinës, afër Rektoratit të UP-së, […]

 

Gjuriq Tregon Çka Do të Bisedohet më 26 Shkurt në Bruksel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha se më 26 shkurt, në Bruksel, pas më shumë se 14 muajsh, do të vazhdojë dialogu me Prishtinën për çështje teknike. Ai tha se Beogradi do të këmbëngulë në formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në adresimin e çështjeve themelore të […]

shkembimi i territorit
 

SHBA: Jo Idesë për Shkëmbim Territoresh Kosovë- Serbi

Ambasada Amerikane në Prishtinë ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e përkrahin idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. “Ne nuk e mbështesim shkëmbimin e territorit apo vendosjen e precedentëve që do të shkaktonin më shumë probleme sesa zgjidhje, por të gjitha palët duhet të jenë kreative në gjetjen […]

Tash

NA NDIQNI