// E enjte ORA 20:20

7,678

9 Mars 2017

Viti i Marjan Demës në UP

Në emisionin e sontëm “Jeta në Kosovë” u transmetua intervista e Rektorit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema dhe prorektorëve të tij, Naser Sahiti dhe Faton Berisha.

Si e vlerëson Rektori, vitin e parë të punës së tij në UP? Si e arsyeton Rektori avancimin e asistentëve të Mjekësisë gjatë kohës sa ai po udhëheq UP-në?

Pse sipas tij, kallxuesja Rozafa Koliqi është personi më i fortë në Kosovë?

Çka thonë prorektorët e tij për avancimet në Fakultetin e Mjekësisë?

Pse Rektorati nuk ka marrë asnjë vendim ndaj profesor Milaim Sejdinit nga Fakulteti i Mjekësisë?

Cili profesor dyshohet se është avancuar me punim shkencor të asistentes së tij?

A ka punim shkencor në revistë Indiane Rektori, Marjan Dema? Me sa punime shkencore është avancuar Rektori Dema?

Cili dekan i UP-së, mban disa vende pune?

NDËRLIDHUR

gjyqësor i hapur
 

Gjykatës e Avokatit u Humb Sinjali me të Akuzuarin për Terrorizëm

Meqë mungoi në seancë, gjyqtari lëshoi përsëri urdhëresë për shoqërim me dhunë në gjykatë të Nexhat Ademi, i akuzuar për terrorizëm. Ademi të hënën është dashur të paraqitej në shqyrtimin e dytë në bankën e të akuzuarit. Në seancën e sotme parashihej të paraqiteshin kundërshtimet e provave dhe kërkesa për hedhje të aktakuzës, por seanca […]

gjykimi për korrupsion
 

Dënohet Zyrtari i Qeverisë së Kosovës

Zyrtari i Qeverisë së Kosovës, Zahir Bajrami, është shpallur fajtor dhe është dënuar me 1 vit e gjysmë burg, ndërsa djali i tij Adriani me 10 mijë euro gjobë me kusht, dhe 1 vit burg me kusht për dy vjet verifikimi. Zahir Bajrami akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare, ndërsa djali i tij, Adriani, për mashtrim. […]

zgjedhjet në maqedoni
 

DebatPernime për Zgjedhjet Lokale në Maqedoni

Duke filluar nga 1 tetori në TV ART CHANNEL të Tetovës në Maqedoni dhe drejtpërdrejt në Facebook të KALLXO.com, do të transmetohen debatet zgjedhore #DebatPernime për shtatë komunat me shumicë shqiptare në Maqedoni. Kandidatët për kryetarë të komunave me shumicë shqiptare në Maqedoni do të përballen në debate parazgjedhore të moderuara nga Jeta Xharra. Debatet […]

TË FUNDIT

gjoba
 

PDK Dënohet me 2.500 Euro

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa pas paraqitjes së ankesës nga BIRN dhe Internews Kosova i ka shqiptuar gjobë në vlerë prej 2 mijë e 500 euro subjektit politik PDK. BIRN dhe Internews Kosova më datë 13 tetor 2017 ka paraqitur ankesë në PZAP, me të cilën pretendoi se PDK në Ferizaj ka përdorur persona […]

injorimi i kryetarit
 

Pal Lekaj Injoron Haki Rugovën

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka inspektuar dy rrugë në territorin e komunës së Istogut. Mirëpo, Lekaj në këtë inspektim nuk e ka ftuar të “zotin” e kësaj ane, kryetarin e Komunës, Haki Rugovën. Ministri për inspektim ka marrë rivalin e Haki Rugovës të garës për kryetar të Istogut, Gani Dreshajn, i cili vjen nga […]

siguri pas kërcënimit
 

Policia Ruan Kryetarin e Kërcënuar të OShP-së

Policia e Kosovës ka reaguar pas informacionit në një portal informativ, sipas të cilit ajo ka shpërfillur kërcënimin ndaj një zyrtari të lartë shtetëror. Përmes një komunikate, Policia thotë se menjëherë pas pranimit të informacionit më 16.10.2017, rreth orës 17:20, zyrtarët policorë kanë takuar ankuesin Blerim Dina, kryetari i Organit Shqyrtues të Prokurimit (OShP), nga […]

fruthi
 

Vetëm Sot 11 Raste të të Prekurve nga Fruthi

Që nga muaji qershor në Klinikën Infektive të QKUK-së janë paraqitur mbi 150 raste të të prekurve nga fruthi. Ndërsa, vetëm sot në këtë Klinikë janë paraqitur edhe 11 raste të reja. “Aktualisht janë duke u trajtuar 68 raste dhe nga këto janë 3 raste me status klinik të rëndë. Bëhet fjalë për dy fëmijë […]

samiti 100
 

Rama: ‘Tregu Ballkanik’ Ofron Rajonin me BE-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama erdhi në Samitin e biznesit në Shkup, por iu desh të flas anglisht për t’u marrë vesh me homologët e tij. Ai tha se gjuhët nuk duhet të jenë barriera për të diskutuar lidhur me krijimin e një tregu të përbashkët rajonal, që sipas Ramës do t’ju paraprinte 6 vendeve […]

France
 

Arrestime në Francë, Planifikohej Vrasja e Politikanëve

Dhjetë persona janë arrestuar në Francë nën dyshimin për planifikim të vrasjes së politikanëve. Policia antiterroriste arrestoi të dyshuarit e moshës ndërmjet 17 dhe 25-vjeç, në kuadër të hetimeve mbi të djathtët ekstremë. Televizioni francez M6 njofton se të arrestuarit planifikonin sulme ndaj politikanëve francezë. Personat janë arrestuar në lagjen veriore të Parisit, Saint-Danis dhe […]

Tash

NA NDIQNI

Jeta e Podujevës me Ëndrrën për Ujë

by Erjonë Popova
NA NDIQNI

Send this to a friend