// E enjte ORA 20:20

3,468

16 Shkurt 2018

Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Jeta në Kosovë

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz.

Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të moskonservimit të saj nga ana e institucioneve.

Qytetarë, ekspertë dhe përfaqësues të institucioneve flasin rreth gjendjes reale të trashëgimisë kulturore dhe punën që është bërë për t’i ruajtur monumentet si Kullat e Jasharajve.

Në debat flasin Idriz Blakaj, Drejtor i Agjensionit për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës; Enver Hoti, deputet, Florina Jerliu, arkitekte dhe Jusuf Thaçi, aktivist i shoqërisë civile i cili ngriti zërin ditëve të fundit për gjendjen e këtij memoriali.

NDËRLIDHUR

Jeta në Kosovë
 

Sonte në Jeta në Kosovë: Intervistë me Vlora Çitakun

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’,  sonte transmeton intervistën ekskluzive me Ambasadoren e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku. Diplomatja flet për vështirësitë e sukseset e misionit të saj në Amerikë dhe jetën e politike të saj që nga paslufta. Çfarë kishte biseduar ajo me Presidentin e SHBA-ve, Donald Trump në takimin e tyre të parë? Si kishte […]

Jeta në Kosovë
 

Dekada e Ndotjes dhe Viti i Krypometrit

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi përmbledhjen e diskutimeve për ajrin e ndotur për 10 vitet e fundit në Kosovë. Profesorë dhe ekspertë të ambientit dhe shëndetit publik flasin për kostot e ndotjes së ajrit në shëndet dhe opsionet energjetike të Kosovës jashtë përdorimit të qymyrit. Në pjesën e dytë të emisionit mund të ndiqni disa […]

Jeta në Kosovë
 

Dëshmia për Vrasjen e Vëllezërve Bytyçi

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi rrëfimin ekskluziv të një të riu nga Serbia lidhur me vrasjen e vëllezërve Bytyçi. Ivan Pajiq dëshmon publikisht për herë të parë se çfarë kishte parë afër qendrës së trajnimit të xhandarmërisë serbe në Petrovo Selo të Serbisë në korrik të vitit 1999. Ky emision sjell detaje të padëgjuara më […]

TË FUNDIT

gjykimi i ramadan mujes
 

Në Rigjykimin e Ramadan Mujës Lexohen Deklaratat e Dëshmitarëve

Ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor në rigjykimin e ish-kryetarit të Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, si dhe ish-zyrtarëve të kësaj Komune. Gjatë kësaj seance trupi gjykues ka vazhduar me leximin e deklaratave të dëshmitareve të cilat i kanë dhënë gjatë shqyrtimit të kaluar gjyqësor. Ditën e sotme u lexuan deklaratat e dhjetë dëshmitarëve: Jetish Abdullahu, Elder […]

 

Demarkacioni Arsyeja e Dorëheqjes së Humollit nga AAK

Fatmir Humolli, kryetar i degës së AAK-së në Podujevë  ka dhënë dorëheqje nga pozita e tij në partinë e Ramush Haradinajt. Humolli ka qenë njëri ndër komandantët më në zë të UÇK-së së Zonës Operative të Llapit. Pas luftës ka qenë për shumë vjet anëtar i LKÇK-së. Në zgjedhjet e fundit lokale ka garuar për […]

Urimi
 

Trump e Uron Putinin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka biseduar në telefon me presidentin rus, Vladimir Putin, dy ditë pas rizgjedhjes së këtij të fundit në krye të shtetit rus. Trump tha se e ka uruar Putinin dhe se shpreson se ata do të takohen në “një të ardhme jo të largët” për të diskutuar garën […]

demarkacioni
 

Pikëpyetjet e Nait Hasanit për Votën e Demarkacionit

Deputeti i PDK-së, Nait Hasani, nuk e ka qartësuar qëndrimin e tij për demarkacionin. Në fjalimin e tij gjatë debatit për këtë çështje në Kuvend, Hasani kritikoi klasën politike në vend, ndërsa nuk u shpreh qartë nëse ka ndryshuar qëndrim nga qëndrimi i tij i mëparshëm kundër marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi. “Unë […]

Donacioni
 

Japonia i Dhuron Mitrovicës një Autoambulancë dhe Pajisje Mjekësore

Nga shtatë projektet që do të mbështeten dhe financohen nga Ambasada japoneze, në vlerë 470 mijë euro, do të përfitojë edhe Komuna e Mitrovicës. Përmes një komunikate, Komuna e Mitrovicës thotë se do të përfitojë një autoambulancë dhe pajisje mjekësore për laboratorin e QKMF-së . Vlera e këtij projekti arrin shumën prej 80.000 euro. Kryetari […]

kotja
 

FOTO: Kryeministri Kotet në Kuvend

Kryeministri i Kosovës duket se është lodhur nga angazhimet e tij. Për këtë arsye, ai e ka shfrytëzuar seancën e Kuvendit të Kosovës për votimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, për ta bërë një sy gjumë. Sipas fotografive të fotografit të KALLXO.com nga seanca, kryeministri Ramush Haradinaj është […]

Tash

NA NDIQNI

Trump e Uron Putinin

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend