// E enjte ORA 20:20

2,406

1 Dhjetor 2017

Requiem për Zgjedhjet Lokale

Tash që ka përfunduar edhe raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Kosovë, partitë politike janë zhytur në procesin e ankimimit në disa komunave ku rezultatet kanë treguar diferencë të ngushtë mes kandidatëve.

Emisioni Jeta në Kosovë të enjten zhvilloi një debat me përfaqësues të partive politike dhe shoqërisë civile rreth ecurisë së zgjedhjeve dhe rrugës përpara në shqyrtimin e mundësive për reformim të sistemit zgjedhor.

Në debat morën pjesë: Besnik Bislimi (VV), Abelard Tahiri (PDK), Florian Dushi (LDK), Lulzim Leci (AAK), Albert Krasniqi (KDI) dhe Burim Ejupi (INDEP).

NDËRLIDHUR

Aleksandër Lumezi
 

Intervistë: Aleksandër Lumezi

Në intervistën për emisionin “Jeta në Kosovë”, Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, është përgjigjur në dhjetëra pyetje të Jeta Xharrës rreth aktivitetit të prokurorisë, përfshirë aferën e provimit të jurisprudencës dhe aferën “pronto”. Në intervistë, Lumezi jep përgjigje në shumë pyetje duke përfshirë: Aferën “Pronto” dhe përfshirjen e njerëzve të prokurorisë në të; Hetimet rreth […]

Policia
 

Policët, Heronjtë e Ditës

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës ndërhynë sot në Prishtinë kur zjarri kaploi një banesë në një nga ndërtesat kolektive në qendër të Prishtinës. Raportohet se një grua e moshuar është shpëtuar nga zjarri që po digjte banesën. Pamjet e KALLXO.com tregojnë ndërhyrjen e policëve për ta shpëtuar të moshuarën.

TË FUNDIT

ligji për prishtinën
 

Debat Publik për Ligjin e Prishtinës

Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, do të mbajë sot mbledhjen e rregullt. Në këtë mbledhje do të mbahet Dëgjim Publik lidhur me amendamentimin e Projektligjit Nr.06/L-012, për kryeqytetin e Republikës së Kosovës/ Prishtinën.

Istog
 

Sot fillon fushata në Istog

Sot në Komunën e Istogut nis fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Me vendim të Komisionit Qendror Zgjedhor fushata do të zgjasë 5 ditë, ku dita e shtunë do të jetë heshtje zgjedhore, ndërsa qytetarët do t’u drejtohen kutive të votimin të dielën më 17 dhjetor. Gara zgjedhore për kryetar të Istogut  […]

MEDICUSI
 

Eksperti Ujvari Pritet të Dëshmojë në Rastin “Medicus”

Eksperti Kristian Ujvari pritet që të dëgjohet si dëshmitar i radhës në gjykimin për rastin “Medicus”. Në seancën e kaluar dëshminë e tij rreth këtij rasti e kishte dhënë edhe dëshmitari tjetër Islam Bytyqi, i cili tha se kishte punuar në ekipin e anesteziologëve në klinikën “Medicus”. Gjatë dëshmisë së tij ai deklaroi se për […]

gjermania-kosova
 

Kosova Përfiton nga Gjermania rreth 13 Milionë Euro

Sot në Ministrinë e Financave do të nënshkruhet Marrëveshja ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë për Bashkëpunim Teknik për vitin 2017. Marrëveshja që do të nënshkruhet nga ministri i Financave, Bedri Hamza dhe ambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovës, Christian Heldt ka vlerën totale prej 12 […]

Shërbimi Korrektues i Kosovës
 

Prezantohet Raporti për Institucionet Korrektuese

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur (OSI) dhe Civil Rights Defenders (CRD), mban konferencën “Të drejtat e njeriut në institucionet korrektuese të Kosovës”, ku do të prezantohen gjetjet kryesore si rezultat i monitorimit të institucioneve korrektuese në Kosovë përgjatë vitit 2017. Monitorimi i vendeve […]

AKI
 

Shefi i AKI-së Sot Para Deputetëve

Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë i Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhjen e rregullt. Në këtë mbledhje Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë takohet me Drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi.

Tash

NA NDIQNI