// E enjte ORA 20:20

5,399

3 Nëntor 2017

Partitë dhe Zgjedhjet Lokale

zgjedhjet lokale 2017

Mbrëmë në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua debati me përfaqësues të partive politike rreth ecurisë së zgjedhjeve lokale të 22 tetorit dhe risive që solli ky proces.

Në këtë debat, përfaqësues të partive politike flasin edhe për atë se cilat ishin të metat e procesit dhe çka këto parti propozojnë në mënyrë që sistemi zgjedhor të reformohet për të ardhmen.

Përfaqësuesit e VV-së, LDK-së, PDK-së dhe AAK-së flasin edhe nëse do të duhej që në të ardhmen zgjedhjet për kryetarë të komunave do të duhej të mbaheshin me dy raunde.

Në këtë debat, përballë Jeta Xharrës, debatojnë Blerta Deliu- Kodra (PDK), Dardan Molliqaj (VV), Arben Gashi (LDK) dhe Besnik Tahiri (AAK).

NDËRLIDHUR

Aleksandër Lumezi
 

Intervistë: Aleksandër Lumezi

Në intervistën për emisionin “Jeta në Kosovë”, Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, është përgjigjur në dhjetëra pyetje të Jeta Xharrës rreth aktivitetit të prokurorisë, përfshirë aferën e provimit të jurisprudencës dhe aferën “pronto”. Në intervistë, Lumezi jep përgjigje në shumë pyetje duke përfshirë: Aferën “Pronto” dhe përfshirjen e njerëzve të prokurorisë në të; Hetimet rreth […]

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

EKSKLUZIVE: Aleksandër Lumezi në Jeta në Kosovë

Në intervistën e parë televizive që nga koha kur është dekretuar kryeprokuror i shtetit, kryeprokurori Aleksandër Lumezi është përgjigjur në dhjetëra pyetje të autores së “Jeta në Kosovë” Jeta Xharra rreth aktivitetit të prokurorisë, përfshirë aferën e provimit të jurisprudencës dhe aferën “pronto”. Intervista e cilat transmetohet të enjten nga ora 20 e 20 sjell […]

ngrohja
 

Ngrohja në Kosovë; Tym e Pluhur

Çështja e ngrohjes në Kosovë ka qenë temë e debatit mbrëmë në emisionin “Jeta në Kosovë” Albena Reshitaj, Ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor; Valdrin Lluka, Ministër i Zhvillimit Ekonomik; Antigona Ukëhaxhaj nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik dhe Haki Abazi, themelues i rrjetit KOSID që merret me çështje të mjedisit dhe energjisë, debatuan rreth […]

zgjedhjet lokale 2017
 

VIDEO – Transporti i Votuesve në Malishevë

Të votosh është e drejtë qytetare, por kur është në pyetje partia të cilën e simpatizon, për dikë nuk është asgjë nëse ia bën ‘argatin’ brenda mundësive. Pamjet dhe fotografitë e dërguara nga monitoruesit e KALLXO.com në fshatin Gurbardh të Malishevës tregojnë se si janë angazhuar njerëzit për t’i bartur votuesit deri te qendra e […]

balotazhi
 

VIDEO – Policia e Prokuroria Intervenojnë në Banjë të Malishevës

Tre vëzhgues të Nismës për Kosovën në fshatin Banjë të Malishevës janë legjitimuar nga Policia jashtë rrethojës së oborrit të shkollës “Naim Frashëri” që është qendra më e madhe e votimit në këtë fshat. Prokurori i shtetit, Ramiz Buzhala, tha për KALLXO.com se kanë marrë informatë se në qendrën e votimit në Banjë ka incidente. […]

balotazhi
 

‘Zverdhen’ Vijat e Kuqe të Vetëvendosjes Karshi PDK-së

Vijat e kuqe të Lëvizjes Vetëvendosje karshi PDK-së kanë filluar të “zverdhen”. Ndonëse drejtuesit e VV-së kanë paralajmëruar me forcë disa herë se nuk do të bëjnë koalicion me PDK-në, një deklaratë ndryshe e ka dhënë kandidati i këtij subjekti për kryetar të Gjilanit, Sami Kurteshi. Në emisionin “Rubikon” të KTV-së, Kurteshi, i cili është […]

TË FUNDIT

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Do ta Rrisim Koeficientin e Menaxhimit të Përgjegjshëm të Parasë Publike

Kryeministri Ramush Haradinaj është angazhuar për ndërtimin e një Kosove që është e përgjegjshme karshi parasë publike dhe parasë së donatorëve Gjatë takimit të Forumit të Nivelit të Lartë, i cili po organizohet nga Ministria e Integrimit Europian, Haradinaj tha se Kosova u është mirënjohëse partnerëve ndërkombëtarë për përkrahjen, duke shtuar se synimi i Qeverisë […]

intervista me gojë
 

Sot Intervistohen Kandidatët për Anëtar të Gjykatës Kushtetuese

10 kandidatët që pretendojnë të marrin ulëse në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të intervistohen me gojë sot. Shqipdon Fazliu, Emrush Kastrati, Shkëmb Manaj, Besfort Rrecaj, Makfirete Krasniqi, Vigan Qorrolli, Ramë Hyseni, Hashim Çollaku, Shqipe Ibraj-Mala dhe Nexhmi Rexhepi, pritet të intervistohen nga një Komision i Posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për anëtar të Gjykatës […]

therje me thikë
 

Arrestohet pasi Ther me Thikë një Person

Një burrë nga Ferizaj është arrestuar nën dyshimin se ka therur me thikë një burrë tjetër. Rasti ka ndodhur gjatë ditës së djeshme pas mesnatës. Në raportin ditor të Policisë thuhet se i dyshuari, pas një mosmarrëveshje ka sulmuar e therur me thikë personin tjetër duke i shkaktuar lëndime të rënda trupore. Viktima është dërguar […]

Aleksandër Lumezi
 

Kryeprokurori: Gjykata Speciale Duhet të Funksionojë

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi , konsideron se Gjykata Speciale që do të merret me krimet e luftës në Kosovë duhet të fillojë punën e saj. Në intervistën ekskluzive për emisionin ‘Jeta në Kosovë’, Aleksandër Lumezi komentoi deklaratat publike që kanë kundërshtuar funksionalizimin e kësaj gjykate. “Kemi parë deklarata të personaliteteve të larta shtetërore të […]

Vizita
 

Haradinaj: Vizita e Zaev, Shenjë e Thellimit të Raporteve

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, nesër do të vizitojë Kosovën,  duke shënuar vizitën e parë të një kryeministri të Maqedonisë në Kosovë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj paralajmëroi këtë vizitë duke thënë se do të kontribojë në vendosjen e raporteve të qëndrueshme mes dy shteteve. Nesër e mirëpres Kryeministrin e Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, […]

Tash

NA NDIQNI