// E enjte ORA 20:20

0

4 Maj 2012

Parregullsitë në Policinë e Kosovës

 

Këtë të diel, Drejtësia në Kosovë transmeton emisionin për parregullsitë në Policinë e Kosovës.

Pse Policët e Kosovës frikësohen të arrestojnë kriminelë të caktuar? Kënd  akuzojnë policët për pengim në hetime dhe ndalim të arrestimeve?

Cilat janë rrëfimet e Policëve të Kosovës lidhur me telefonatat nga strukturat e larta komanduese të PK-së, me të cilat urdhërohet ndërprerja e hetimeve?

Çfarë  thonë zyrtarët e PK-së për këto akuza? Ku qëndron problem që zyrtarët e PK-së nuk kanë ku të ankohen për presionet ndaj tyre?

Çfarë masash përdoren për t’u disiplinuar policët e padëgjueshëm? 

Pse Sindikata e Policisë së Kosovës nuk po arrin t’i përfaqësojë interesat e Policëve të Kosovës?

Gjatë emisionit ndiqni edhe përshtypjet të cilat i kanë  Policët e Kosovës për arrestimet e fundit të kolegëve të tyre në brezin kufitarë me Merdaren?

Çka iu ka penguar atyre më së shumti në këtë arrestim?

Si kishin vepruar ata në këso raste dhe kush është fajtori për këto arrestime?

Për të gjitha këto gazetari Kreshnik Gashi në kushte anonimiteti ka intervistuar katër zyrtarë të Policisë së Kosovës, prej të cilëve dy rreshter dhe dy oficer policie, dhe:

Shaban Tashollin,  nga Sindikata e Policisë së Kosovës;
Naim Rexha, nga drejtoria PK-së;
Behar Selimi, ish-drejtor  i PK-së dhe tani deputet i Kuvendit të Kosovës.

Në fund ndiqni rubrikën policia me aksionet e drejtpërdrejta të Policisë së Kosovës.

Drejtësia në Kosovë çdo të diel në ora 21.00 dhe repriza të mërkurën në mesditë.

 

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

Vojisllav Sheshel
 

Sheshel: Nuk Kthehem në Hagë

Vojisllav Shesheli, kreu i Partisë Radikale Serbe, tha sot se nuk do të kthehet vullnetarisht në Gjykatën e Hagës dhe se gjykata e krimeve të luftës nuk ka autoritet t’i caktojë atij një avokat mbrojtës pa lejen e tij, siç ajo është zotuar të bëjë. Shesheli, lirimi i të cilit nga akuzat për krime lufte […]

përleshje me të lënduar
 

Dy të Lënduar pas një Përleshjeje në Prishtinë

Dy persona kanë pësuar lëndime në një përleshje që ka ndodhur para disa minutash në “Rrugën B” në kryeqytet. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com zëdhënësja e Policisë, Florie Ahmeti-Haziraj. Zëdhënësja tha se Policia ka marrë informacion për një përleshje mes disa personash. “Është raportuar për një përleshje mes disa personave. Dy nga personat kanë […]

slogani i ri
 

‘Forca e Ndryshimit’, Slogani i PDK-së për Zgjedhjet Lokale

Partia Demokratike e Kosovës ka paraqitur sot sloganin e saj për zgjedhjet lokale të 22 tetorit i cili do të jetë “Forca e Ndryshimit”. Nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se slogani i ri reflekton forcën dhe vullnetin e kësaj partie për të ndryshuar vetë por edhe për t’iu prirë ndryshimeve në vend. “Edhe kësaj here, […]

rasti kumanova
 

Ministri Kërkon Hetim Ndërkombëtar për ‘Rastin Kumanova’

Në përleshjen e armatosur më 9 maj të 2015-tës në Kumanovë janë shpërblyer policë, të cilët nuk kanë marrë pjesë në atë ngjarje. Këtë rast ministri i Punëve të Brendshme i Maqedonisë, Oliver Spasovski, e klasifikon si sekret shtetëror, por thotë që i ka të dhënat në dorë se kush ka marrë pjesë e kush […]

Bashkëpunimi
 

Delawie Premton Bashkëpunim në Procesin e Integrimit Europian

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha, u takua sot me ambasadorin amerikan në Kosovë, Greg Delawie, me të cilin bisedoi për rrugën e Kosovës drejt integrimit europian. Ministrja Hoxha njoftoi ambasadorin Delawie për proceset aktuale në kuadër të agjendës europiane të reformave dhe prioritetet kyçe që parasheh të realizohen në këtë periudhë. Ministrja Hoxha dhe […]

Tash

NA NDIQNI

‘Forca e Ndryshimit’, Slogani i PDK-së për Zgjedhjet Lokale

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend