// E enjte ORA 20:20

6,596

23 Mars 2017

Paralizimi i Mistershëm

Emisioni “Jeta në Kosovë” transmetoi hulumtimin për trajtimin e një pacienteje të sëmurë në spitalet private e publike në Kosovë.

Hulumtimi ka nisur kur familjarët e pacientes kanë raportuar rastin në KALLXO.com.

Në këtë hulumtim, kallxuesit flasin për të gjitha peripetitë që i kanë kaluar deri më sot kur pacientja ka mbetur e paralizuar.

Në emisionin e sontëm, përveç kallxuesve do të flasin Inspektorati Shëndetësor, mjekë nga Kosova e Shqipëria si dhe avokati i njërit nga mjekët e dyshuar për trajtim të pandërgjegjshëm mjekësor.

Hulumtimi i emisionit “Jeta në Kosovë” kishte nisur në janar të këtij viti dhe pak javë pas interesimit të ekipit të emisionit, Inspektorati i Shëndetësisë e ka suspenduar licencën ndaj një spitali në Gjakovë që dyshohet të jetë përfshirë në këtë rast.

Në emisionin e sontëm flasin vetë pacientja Nizafete Pozhegu, djali i saj Lirimi, Kryeinspektorja Ardita Baraku, avokati Teki Bokshi, mjeku nga Shkodra, Gëzim Galiqi dhe mjeku në QKUK, Isa Haxhiu.

NDËRLIDHUR

parakalimi
 

VIDEO: Presidenti Premton Sërish Transformimin e FSK-së

Pas katër vjetësh Forca e Sigurisë bashkë me Policinë u kthyen në sheshet e Prishtinës për të parakaluar për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Më 2014, atëherë kryeministër e tani president i vendit, Hashim Thaçi, kishte thënë se ishte hera e fundit që FSK parakalonte, duke theksuar se ajo do të shndërrohej […]

Drejtësia në Kosovë
 

Si e Mbrojti Ish- Presidentin Pacolli Policia në Veri

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi emisionin ekskluziv për Njësitin e Mbrojtjes së Afërt të Policisë së Kosovës. Ky emision solli detajet se si u planifikua dhe si u realizua mbrojtja e institucioneve të Republikës së Kosovës dhe liderëve shtetërorë pas  shpalljes së pavarësisë 10 vjet me parë. Në sfidën e tyre për të garantuar siguri, […]

Kosova10
 

Urimi i Qytetarëve për 10 Vjetorin e Pavarësisë

Në ditën kur Kosova mbush një dekadë së të qenurit shtet i pavarur, qytetarët kanë urime por edhe mesazhe për vitet e ardhshme të Republikës. Përveq banorëve të Prishtinës, kryeqyteti sot ka mbledhur shqiptarë të qyteteve të ndryshme që kanë ardhur për të festuar përvjetorin jubile të pavarësisë. Elva Luca që ka ardhur nga Tirana […]

Mbledhja e Kryesisë
 

Haradinaj: Seanca për Demarkacionin nuk Mbahet Nesër

Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Ramush Haradinaj tha se mbledhja e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjes së vitit 2015 për përcaktimin e vijës kufitare me malin e Zi nuk do të zhvillohet nesër. “Besoj që seanca nuk do të mbahet nesër, por gjatë javës që vjen”, tha Haradinaj. Ai tha se koalicioni qeverisës i ka […]

Jeta në Kosovë
 

Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të moskonservimit të saj nga […]

Promo
 

Sonte në ‘Jeta në Kosovë’: Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Sonte në emisionin “Jeta në Kosovë” do të ndiqni debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të […]

TË FUNDIT

aksident me të lënduar
 

6 të Lënduar në Aksidentin në Magjistralen Mitrovicë -Pejë

Një aksident me të lënduar ka ndodhur sot në rrugën magjistrale Mitrovicë-Pejë. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Policia Rajonale e Mitrovicës. Në këtë aksident, sipas zëdhënësit të Policisë së Mitrovicës, Avni Zahiti, janë lënduar gjashtë persona. “Një aksident trafiku me të lënduar është raportuar sot rreth orës 12:30, në rrugën magjistrale Mitrovic-  Pejë, segmenti […]

konfirmimi i njohjes
 

Thaçi: Guinea-Bissau Konfirmon Njohjen e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar sot letrën e presidentit të Guinea-Bissaut, përmes të cilës ai uron popullin e Kosovës për 10-vjetorin e pavarësisë. Sipas presidentit Thaçi, kjo letër konfirmon edhe një herë njohjen e Kosovës nga ky shtet. Guinea-Bissau është një shtet mik i Kosovës, ka shkruar Thaçi në profilin e tij në […]

Vetëvendosje
 

Vetëvendosje Kërkon Lirimin e Aktivistëve Përmes Billbordeve

Pak orë pasi që zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje kërkuan të zbatohen kërkesat e miratuara në Kuvend për aktivistët e dënuar, në billborde të kryeqytetit disa aktivistë po kërkojnë lirimin e Atdhe Arifit, Frashër Krasniqit, Egzon Halitit e Adea Batushës. “Liri për aktivistët”, shkruan në billbordin e vendosur në qendër të Prishtinës, afër Rektoratit të UP-së, […]

 

Gjuriq Tregon Çka Do të Bisedohet më 26 Shkurt në Bruksel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha se më 26 shkurt, në Bruksel, pas më shumë se 14 muajsh, do të vazhdojë dialogu me Prishtinën për çështje teknike. Ai tha se Beogradi do të këmbëngulë në formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në adresimin e çështjeve themelore të […]

shkembimi i territorit
 

SHBA: Jo Idesë për Shkëmbim Territoresh Kosovë- Serbi

Ambasada Amerikane në Prishtinë ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e përkrahin idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. “Ne nuk e mbështesim shkëmbimin e territorit apo vendosjen e precedentëve që do të shkaktonin më shumë probleme sesa zgjidhje, por të gjitha palët duhet të jenë kreative në gjetjen […]

Tash

NA NDIQNI