// E enjte ORA 20:20

466

24 Nëntor 2017

Ngrohja në Kosovë; Tym e Pluhur

Emisioni "Jeta në Kosovë"

Çështja e ngrohjes në Kosovë ka qenë temë e debatit mbrëmë në emisionin “Jeta në Kosovë”

Albena Reshitaj, Ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor; Valdrin Lluka, Ministër i Zhvillimit Ekonomik; Antigona Ukëhaxhaj nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik dhe Haki Abazi, themelues i rrjetit KOSID që merret me çështje të mjedisit dhe energjisë, debatuan rreth çështjes së ngrohjes me qymyr dhe ndikimin negativ që kjo mënyrë e ngrohjes ka në mjedis dhe në shëndetin e qytetarëve të Kosovës.

NDËRLIDHUR

Debat
 

Shqiptarët Mes Lindjes e Perëndimit

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ në RTK u diskutua për strategjitë e Kosovës dhe Shqipërisë në fushën e politikës së jashtme. Jusuf Buxhovi, historian nga Kosova dhe Hajro Limaj nga Shqipëria, flasin për atë se nga duhet të ‘rreshtohen’ shteti i Kosovës dhe ai i Shqipërisë në kohën e krizave Lindje-Perëndim. Në këtë edicion po […]

Promo
 

Ramush Haradinaj në ‘Jeta në Kosovë’

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ në RTK do të transmetohet intervista me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Në këtë edicion mund të mësoni se a i njeh Kryeministri  të gjithë zëvendësministrat që i ka emëruar brenda këtyre 100 ditëve? Haradinaj në këtë intervistë flet edhe për disa nga vendimet që ka marrë për shkarkimin […]

Aleksandër Lumezi
 

Intervistë: Aleksandër Lumezi

Në intervistën për emisionin “Jeta në Kosovë”, Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, është përgjigjur në dhjetëra pyetje të Jeta Xharrës rreth aktivitetit të prokurorisë, përfshirë aferën e provimit të jurisprudencës dhe aferën “pronto”. Në intervistë, Lumezi jep përgjigje në shumë pyetje duke përfshirë: Aferën “Pronto” dhe përfshirjen e njerëzve të prokurorisë në të; Hetimet rreth […]

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

EKSKLUZIVE: Aleksandër Lumezi në Jeta në Kosovë

Në intervistën e parë televizive që nga koha kur është dekretuar kryeprokuror i shtetit, kryeprokurori Aleksandër Lumezi është përgjigjur në dhjetëra pyetje të autores së “Jeta në Kosovë” Jeta Xharra rreth aktivitetit të prokurorisë, përfshirë aferën e provimit të jurisprudencës dhe aferën “pronto”. Intervista e cilat transmetohet të enjten nga ora 20 e 20 sjell […]

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

Dardan Molliqaj: PZAP merr Vendime Amatore

Dardan Molliqaj nga Lëvizja Vetëvendosje është ankuar për vendimet e marra nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa në zgjedhjet e 22 tetorit. Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ Molliqaj tha se ky panel ka marrë vendime të gabuara dhe të paarsyshme që nuk kanë sjellë kurrfarë dobie. “PZAP-i është seni ma  i keq që po  […]

TË FUNDIT

aksident me të lënduar
 

6 të Lënduar në Aksidentin në Magjistralen Mitrovicë -Pejë

Një aksident me të lënduar ka ndodhur sot në rrugën magjistrale Mitrovicë-Pejë. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Policia Rajonale e Mitrovicës. Në këtë aksident, sipas zëdhënësit të Policisë së Mitrovicës, Avni Zahiti, janë lënduar gjashtë persona. “Një aksident trafiku me të lënduar është raportuar sot rreth orës 12:30, në rrugën magjistrale Mitrovic-  Pejë, segmenti […]

konfirmimi i njohjes
 

Thaçi: Guinea-Bissau Konfirmon Njohjen e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar sot letrën e presidentit të Guinea-Bissaut, përmes të cilës ai uron popullin e Kosovës për 10-vjetorin e pavarësisë. Sipas presidentit Thaçi, kjo letër konfirmon edhe një herë njohjen e Kosovës nga ky shtet. Guinea-Bissau është një shtet mik i Kosovës, ka shkruar Thaçi në profilin e tij në […]

Vetëvendosje
 

Vetëvendosje Kërkon Lirimin e Aktivistëve Përmes Billbordeve

Pak orë pasi që zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje kërkuan të zbatohen kërkesat e miratuara në Kuvend për aktivistët e dënuar, në billborde të kryeqytetit disa aktivistë po kërkojnë lirimin e Atdhe Arifit, Frashër Krasniqit, Egzon Halitit e Adea Batushës. “Liri për aktivistët”, shkruan në billbordin e vendosur në qendër të Prishtinës, afër Rektoratit të UP-së, […]

 

Gjuriq Tregon Çka Do të Bisedohet më 26 Shkurt në Bruksel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha se më 26 shkurt, në Bruksel, pas më shumë se 14 muajsh, do të vazhdojë dialogu me Prishtinën për çështje teknike. Ai tha se Beogradi do të këmbëngulë në formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në adresimin e çështjeve themelore të […]

shkembimi i territorit
 

SHBA: Jo Idesë për Shkëmbim Territoresh Kosovë- Serbi

Ambasada Amerikane në Prishtinë ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e përkrahin idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. “Ne nuk e mbështesim shkëmbimin e territorit apo vendosjen e precedentëve që do të shkaktonin më shumë probleme sesa zgjidhje, por të gjitha palët duhet të jenë kreative në gjetjen […]

Tash

NA NDIQNI