// E enjte ORA 20:20

0

10 Maj 2018

Ngecja e prokurimit elektronik dhe fshehja e kontratave publike

KEDS

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’  u transmetua debati lidhur me implementimin e E-prokurimit dhe transparencën e kontratave publike.

Kur pritet të implementohet tërësisht platforma online e prokurimit publik?

Si po funksionon ky sistem momentalisht dhe cilat janë ankesat e komunave për përdorimin e këtij sistemi?

Në këtë debat përfaqësues të shoqërisë civile folën për përvojat me mos-funksionimin e E-prokurimit si dhe vështirësitë e sigurimit të dokumenteve për kontratën për privatizimin e distribucionit të energjisë me KEDS.

Përfaqësuesja e KOSID tregoi se si u zbuluan katër hidrocentrale ‘të falura’ në kontratën me KEDS.

Lidhur me këtë temë, përballë Jeta Xharrës debatuan Agron Ibishi, shef i platformës së e-prokurimit në KRPP, Agim Sheqiri, trajner për e-prokurim nga OShP, Driton Selmanaj, kryetar i Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e financave publike, Isuf Zejna nga Demokracia Plus dhe Rinora Gojani nga KOSID.

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetohet çdo të enjte në RTK në orën 20:15 dhe repriza të premten në mesditë.

NDËRLIDHUR

Policia e Kosoves
 

Gjenden dy mjete shpërthyese në Suharekë dhe Ferizaj

Policia e Kosovës në raportin për 24 orët e fundit ka evidentuar dy raportime për gjetjen e mjeteve shpërthyese, në Suharekë dhe në Ferizaj. Në fshatin Duhël të komunës së Suharekës një ankues mashkull i komunitetit shqiptar, ka njoftuar se në murin e oborrit të shtëpisë së tij ka gjetur një mjet të dyshuar shpërthyes. […]

Policia e Kosoves
 

Vetura dhe dy motoçikleta aksidentohen në Prizren

Në rrugën, Prevallë – Prizren është raportuar një aksident trafiku me përfshirjen e dy motoçikletave dhe një veture me vozitë meshkuj të komunitetit shqiptar. Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar dy motoçiklistët. Njëri prej tyre me lëndime të rënda është i hospitalizuar në spitalin rajonal të Prizrenit. Me vendimin e prokurorit rasti mbetet […]

Rruga Hani i Elezit - Kaçanik
 

Haradinaj: Rruga Kaçanik- Hani i Elezit, si kalaja e Rozafës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në mbledhje të Qeverisë, ka kërkuar nga ministri i Infrastrulturës Pal Lekaj, që t’i informojë për situatën me rrëshqitjen e dheut në magjistralen për Shkup, e cila është ndërprerë për qarkullim. Lekaj në përgjigje para kryeministrit dhe kolegëve të tij shpreson se magjistralja Kacanik-Hani i Elezit do të lëshohet për […]

Policia e Kosoves
 

Aksident mes tri automjeteve në Ferizaj

Në fshatin Doganaj të komunës së Ferizajt është raportuar për një aksident trafiku në mes të tri automjeteve. Përveç dëmeve materiale lëndime trupore kanë pësuar tre persona. Dy prej tyre pas tretmanit mjekësor janë liruar. Ndërsa i lënduari tjetër është dërguar në QKUK për trajtim mjekësor. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

TË FUNDIT

Policia e Kosoves
 

Gjenden dy mjete shpërthyese në Suharekë dhe Ferizaj

Policia e Kosovës në raportin për 24 orët e fundit ka evidentuar dy raportime për gjetjen e mjeteve shpërthyese, në Suharekë dhe në Ferizaj. Në fshatin Duhël të komunës së Suharekës një ankues mashkull i komunitetit shqiptar, ka njoftuar se në murin e oborrit të shtëpisë së tij ka gjetur një mjet të dyshuar shpërthyes. […]

Policia e Kosoves
 

Vetura dhe dy motoçikleta aksidentohen në Prizren

Në rrugën, Prevallë – Prizren është raportuar një aksident trafiku me përfshirjen e dy motoçikletave dhe një veture me vozitë meshkuj të komunitetit shqiptar. Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar dy motoçiklistët. Njëri prej tyre me lëndime të rënda është i hospitalizuar në spitalin rajonal të Prizrenit. Me vendimin e prokurorit rasti mbetet […]

Rruga Hani i Elezit - Kaçanik
 

Haradinaj: Rruga Kaçanik- Hani i Elezit, si kalaja e Rozafës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në mbledhje të Qeverisë, ka kërkuar nga ministri i Infrastrulturës Pal Lekaj, që t’i informojë për situatën me rrëshqitjen e dheut në magjistralen për Shkup, e cila është ndërprerë për qarkullim. Lekaj në përgjigje para kryeministrit dhe kolegëve të tij shpreson se magjistralja Kacanik-Hani i Elezit do të lëshohet për […]

Majlinda Kelmendi
 

Majlinda Kelmendi pajiset me pasaportë diplomatike

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka ndarë pasaportën diplomatike për xhudisten e artë Majlinda Kelmendi, për trajnerin e saj Driton Kuka si dhe kryetarin e Federatës së Xhudos Agron Kuka. Këtë e ka konfirmuar vetë presidenti Thaçi përmes një postimi në facebook. “Në mënyrë solemne, sot kam ndarë pasaportën diplomatike për xhudisten e artë, […]

Policia e Kosoves
 

Rrahje mes katër personave në Podujevë

Policia e Kosovës ka raportuar se pas një zënke janë rrahur në mes vete katër të dyshuarit meshkuj të komunitetit shqiptar në rrugën “Zahir Pajaziti” në Podujevë. Gjatë kontrollit tek njëri prej tyre është gjetur dhe konfiskuar një shufër gome. Të njëjtit janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit dy prej tyre janë arrestuar dhe […]

Tash

NA NDIQNI

Pas një dekade në gjyq, gruaja fiton gjyqin për pronën që e trashëgoi nga burri

by Arita Gërxhaliu
NA NDIQNI

Send this to a friend