// E enjte ORA 20:20

665

12 Janar 2018

Ndotja e Ajrit dhe Shëndeti Publik

shendeti publik

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ mbrëmë u transmetua konferenca e gjashtë e Konsorciumit Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) lidhur me mbrojtjen e Shëndetit Publik.

Në konferencën e moderuar nga Jeta Xharra, flasin panelistë nga shoqëria civile dhe institucionet e përfshirë në mbrojtjen e shëndetit publik nga ndotja e ambientit.

Në këtë emision mund ta ndiqni prezantimin e hulumtimeve shkencore lidhur me rrezikshmërinë e jetës së kosovarëve nga niveli i ndotjes.

Rreth kësaj teme diskutojnë edhe Ministrja e Mjedisit, Përfaqësuesja e Institutit të Shëndetit Publik dhe përfaqësues të Komunës së Obiliqit.

NDËRLIDHUR

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

Strategjia Kundër Ajrit të Ndotur

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi debatin lidhur me ndotjen e ajrit dhe strategjinë institucionale për ta adresuar këtë çështje. Cili është projekti 3 vjeçar i Ministrisë së Mjedisit që synon identifikimin e ndotësve në Kosovë? Pse ky projekt do të realizohet nga ekspertë japonezë në kuadër të Organizatës Zhvillimore JAICA. Cilat janë kritikat e shoqërisë […]

rezoluta
 

Rezoluta Kundër Ndotjes Miratohet në Kuvend

Kuvendi i Kosovës miratoi sot rezolutën në lidhje me ndotjen e ajrit. Rezoluta u miratua pas debatit që nisi dje e vazhdoi edhe sot. Tekstin e harmonizuar të rezolutës nga grupet parlamentare e paraqiti deputetja e PDK-së Evgjeni Dragusha-Thaçi. Pro rezolutës votuan 73 deputetët që morën pjesë në votim. Debati në lidhje me ndotjen e […]

Ndotja e ajrit
 

Adem Mikullovci: Po Bëjmë Muhabete të Kota

Deputeti i Vetëvendosjes, Adem Mikullovci, tha se dyshon që Kuvendi mund ta adresojë gjendjen e krijuar në Prishtinë me nivelin e lartë të rrezikshmërisë në shëndetin e njerëzve për shkak të ajrit të ndotur. Në momentin kur Mikullovci po fliste, në seancë ishin të pranishëm vetëm 46 deputetë dhe 4 ministra. “Mendoj që nuk kemi […]

Ndotja e ajrit
 

Xhavit Haliti: Ajri Ndotet në Prishtinë Saherë ka Mjegull

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, tha se ndotja e ajrit në Prishtinë gjatë ditëve të ftohta të dimrit nuk është risi. “Këtu po diskutohet thu që kërkush nuk ka jetu në Prishtinë përpara edhe nuk e dinë situatën. Historikisht kush ka jetu në Prishtinë, kush ka studiu në Prishtinë, e dinë që çdo […]

Ndotja e ajrit
 

Në Obiliq, Ankesa në Heshtje për Ajrin e Ndotur

Agjensioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës këto ditë ka nxjerrë raportet ditore në të cilat Prishtina dhe Obiliqi janë vënë në vend të parë për ajrin e ndotur. Derisa në Prishtinë ka pasur protesta për ndotjen e ajrit, në Obiliq banorët po e shprehin brengën e tyre se ky ambient ka ndikuar në rritjen […]

seanca për ajrin e ndotur
 

Ministrja Tregon Masat për Përmirësimin e Ajrit

Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës kushtuar problemit me ndotjen e ajrit, ministrja e Mjedisit, Albena Reshitaj, tha se çështja e ajrit dhe përmirësimi i tij është ndër prioritetet e saj. Reshitaj theksoi se Ministria që drejton ka nisur të merret me problemin e ndotjes së ajrit jo vetëm në Prishtinë por në […]

TË FUNDIT

obligimet
 

Haziri: Amanet i LDK-së Rikthimi i Komunave nga Lindja e Kosovës

Nënkryetari i LDK-së dhe kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri ka shkruar në facebook për obligimet që sipas tij ka LDK-ja. “LDK, si partia më e madhe politike sot, ka për obligim të kujdeset që proceset politike të Kosovës të ecin përpara”, shkroi Haziri. Ai më tutje ka renditur këto obligime që i ka quajtur edhe […]

 

Djalit të Prokurores Lumezi i Konfiskohet Revolja

Në një raport të policisë të cilin e ka siguruar KALLXO.com shkruhet se Ernest Lumezi, djali i prokurores së Prokurorisë Themelore të Prishtinës Merita Lumezi i është konfiskuar një revole pa leje. E raporti sqaron se pas një kontrolli i cili është kryer rreth orës  17 e 10 minuta në veturën BMW të Lumezit është […]

Policia
 

Video: Policia Shkatërron Rrjetin e Drogës në Mitrovicën e Veriut

Në edicionin e fundit të emisionit “Drejtësia në Kosovë” janë transmetuar pamjet e njërit prej aksioneve më të mëdha të këtij viti në Mitrovicën Veriore. Aksioni i cili është realizuar para disa ditësh ka rezultuar me konfiskimin e 81 kilogramëve mariuhanë të cilat ishin të përgatitura për tu shitur në Serbi.  Droga besohet të ketë […]

Reagimi
 

Pacolli: Kosova si Shtetet Tjera në Samitin e Sofjes

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli ka reaguar pas shkrimeve në një gazetë britanike se Kosova në samitin e Sofjes në maj do të paraqitet pa simbole shtetërore për të siguruar pjesëmarrjen aty edhe të Spanjës. Në Sofje gjatë majit takohen zyrtarë të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. “Kosova sikurse të gjitha […]

Tash

NA NDIQNI

Video: Policia Shkatërron Rrjetin e Drogës në Mitrovicën e Veriut

by Kreshnik Gashi
NA NDIQNI

Send this to a friend