// E enjte ORA 20:20

11,596

9 Shtator 2016

Milo Gjukanoviq dhe Haki Abazi (Emisioni i Plotë)

Haki Abazi

Politika në Kosovë ka humbur një vit duke u marrë me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi me qeverinë që ka nënshkruar një marrëveshje me shtetin fqinj dhe opozitën që po e konteston këtë marrëveshje në të gjitha mënyrat.

Marrëveshja që u planifikua të ratifikohej javën e kaluar në Kuvend, u tërhoq nga procedura në momentin e fundit për shkak se koalicioni qeveritar ndjeu që nuk i kishte votat e mjaftueshme.

Përderisa kjo temë në Kosovë po vazhdon, Mali i Zi e ka ratifikuar marrëveshjen tash e nëntë muaj dhe është në pritje të një rezultati final të votimit nga pala e Kosovës.

Jeta Xharra ka shkuar në Podgoricë për të biseduar me njeriun më të fuqishëm politik të 27 viteve të fundit në Mal të Zi, kryeministrin Milo Gjukanoviq.

Në këtë emision, drejtori i Fondacionit Rockefeller Brothers për Ballkanin Perëndimor, Haki Abazi, flet për pasojat të cilat ka sjellë në politikën kosovare çështja e demarkacionit gjatë një viti.

 

NDËRLIDHUR

protestë
 

Protesta me Gjashtë Protestues për Vizat

Kryetari i Fondacionit të Kosovës për Inovacione (IFOK), Bashkim Fazliu edhe sot doli para kuvendit për të protestuar në lidhje me mos nënshkrimin e marrëveshjes së Demarkacionit. Sipas iniciatorit të protestës për të votuar pro nënshkrimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, çështja e nënshkrimit është zgjatur shumë. “E kam përmend edhe në […]

Mbledhja e Kryesisë
 

Haradinaj: Seanca për Demarkacionin nuk Mbahet Nesër

Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Ramush Haradinaj tha se mbledhja e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjes së vitit 2015 për përcaktimin e vijës kufitare me malin e Zi nuk do të zhvillohet nesër. “Besoj që seanca nuk do të mbahet nesër, por gjatë javës që vjen”, tha Haradinaj. Ai tha se koalicioni qeverisës i ka […]

Lëvizja "Vetëvendosje"
 

Pantina: Besoj se Do të Kemi Qëndrime të Njëjta në Kuvend

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina, e cila para disa javësh kishte dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat në VV, në një intervistë për KALLXO.com thotë se beson se si grup parlamentar do të kenë qëndrime të njëjta përballë çështjeve parlamentare. “Besoj që do të kemi qëndrime të njëjta, sepse shumica e qëndrimeve kanë qenë […]

demarkacioni
 

Ramush Haradinaj: Nuk i Blejmë Vizat Duke Dhënë Tokë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka treguar edhe një herë vendosmëri për të mos e mbështetur marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, të nënshkruar në vitin 2015. Në një vizitë në komunat e Junikut e Deçanit, Haradinaj tha se është i interesuar për liberalizim të vizave, por jo me kushtin të cilin […]

TË FUNDIT

obligimet
 

Haziri: Amanet i LDK-së Rikthimi i Komunave nga Lindja e Kosovës

Nënkryetari i LDK-së dhe kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri ka shkruar në facebook për obligimet që sipas tij ka LDK-ja. “LDK, si partia më e madhe politike sot, ka për obligim të kujdeset që proceset politike të Kosovës të ecin përpara”, shkroi Haziri. Ai më tutje ka renditur këto obligime që i ka quajtur edhe […]

 

Djalit të Prokurores Lumezi i Konfiskohet Revolja

Në një raport të policisë të cilin e ka siguruar KALLXO.com shkruhet se Ernest Lumezi, djali i prokurores së Prokurorisë Themelore të Prishtinës Merita Lumezi i është konfiskuar një revole pa leje. E raporti sqaron se pas një kontrolli i cili është kryer rreth orës  17 e 10 minuta në veturën BMW të Lumezit është […]

Policia
 

Video: Policia Shkatërron Rrjetin e Drogës në Mitrovicën e Veriut

Në edicionin e fundit të emisionit “Drejtësia në Kosovë” janë transmetuar pamjet e njërit prej aksioneve më të mëdha të këtij viti në Mitrovicën Veriore. Aksioni i cili është realizuar para disa ditësh ka rezultuar me konfiskimin e 81 kilogramëve mariuhanë të cilat ishin të përgatitura për tu shitur në Serbi.  Droga besohet të ketë […]

Reagimi
 

Pacolli: Kosova si Shtetet Tjera në Samitin e Sofjes

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli ka reaguar pas shkrimeve në një gazetë britanike se Kosova në samitin e Sofjes në maj do të paraqitet pa simbole shtetërore për të siguruar pjesëmarrjen aty edhe të Spanjës. Në Sofje gjatë majit takohen zyrtarë të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. “Kosova sikurse të gjitha […]

Tash

NA NDIQNI

Video: Policia Shkatërron Rrjetin e Drogës në Mitrovicën e Veriut

by Kreshnik Gashi
NA NDIQNI

Send this to a friend