//E enjte ORA 20:20

2,324

28 Prill 2016

Lufta Kundër Korrupsionit

Azem Syla

Në emisionin “Jeta në Kosovë”,  analizohet aksioni më i madh i realizuar nga misioni i EULEX-it dhe Policia e Kosovës në hetimet ndaj krimit të organizuar në Kosovë.

Çfarë dyshime ka ngritur prokurori të cilat rëndojnë mbi 50 të dyshuar, në mesin e të cilëve edhe një nga figurat kryesore të PDK-së, Azem Syla.

Kur kishte nisur ky hetim? Cilat ishin provat  e prokurorisë të cilat dëshmojnë se grupi në të cilin bën pjesë edhe Azem Syla kanë tjetërsuar prona në mënyrë të paligjshme? Si përgjigjet avokati Tomë Gashi në dyshimet ndaj klientit të tij, Azem Syla?

A po luftohet korrupsioni dhe krimi i organizuar apo këto janë vetëm shfaqje mediale me shumë pompozitet?

A duhet të largohet EULEX në qershor të këtij viti dhe a guxojnë prokurorët vendorë ta hetojnë një figurë si Azem Syla?

Për të diskutuar për këto tema Muhamet Hajrullahu ka ftuar:

Tomë Gashi – avokat i Azem Sylës;

Arbana Xharra – kryeredaktore e gazetës “Zëri”;

Kreshnik Gashi – redaktor në ‘Drejtësia në Kosovë’; dhe

Haki Abazi – Fondacioni i Vëllezërve Rockefeller

Po ashtu në fund të emisionit do të ndiqni intervistën e realizuar nga Jeta Xharra me Caroline Vanerholm, diplomate suedeze nga Agjencia Ndërkombëtarë për Zhvillim e Suedisë e cila është eksperte gjinore e cila do të shpjegojë se si Suedia ka vendosur që të zhvillojë politikë të jashtme feministe.

NDËRLIDHUR

Haki Abazi
 

Intervistë: Haki Abazi

Në emisionin e së enjtes, “Jeta në Kosovë” intervistoi drejtorin e Fondacionit “Rockefeller Brothers” për Ballkanin Perëndimor, Haki Abazi. I intervistuar nga Jeta Xharra, Abazi foli për zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe në rajon si dhe sfidat të cilat e presin vendin gjatë vitit në aspektin politik e ekonomik. Haki Abazi foli për […]

TË FUNDIT

hikmete imeraj
 

Truproja

Si gruaja e parë që u bë pjesë e Sektorit për Mbrojtje të Afërt të Policisë së Kosovës, aftësitë në karate dhe një fëmijëri e kaluar në fermë e bënë Hikmete Imerajn person ikonik të sigurisë presidenciale.

transformimi i fsk
 

Ushtri apo Hutim?

Ushtria e propozuar është pjesë e një strategjie për ta kufizuar mospajtimin në vend dhe për ta çimentuar pozitën e elitës e cila e ka sjellë Kosovën në një gjendje amullie – nëse jo në degjenerim - prej vitit 2008.

Këshilli Gjyqësor i Kosovës
 

Amerikanët e Britanikët Kontestojnë Kryetarët e Gjykatave

Ambasada Amerikane dhe Britanike thonë se përzgjedhja e kryetarëve të gjykatave mund të jetë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës. Ato kanë kërkuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) që urgjentisht të qartësojë këtë çështje dhe të konsiderojnë veprimet që duhet të ndërmarrin për të evituar dëmet e mëtejshme të imazhit të gjyqësisë në Kosovë.

Sulm Terrorist në Londër

by Kallxo
NA NDIQNI