// E enjte ORA 20:20

20,580

5 Shkurt 2015

Largimet nga Puna në ProCredit Bank

Të drejtat e punëtorëve

‘Jeta në Kosovë’ sonte në orën 20:20 do ta shfaqë hulumtimin 8 mujor që ka të bëjë me largimet nga puna të punëtorëve nga njëra ndër bankat më të mëdha në vend.

Ish punëtorët e ProCredit Bank rrëfejnë në këtë hulumtim se pse u larguan nga puna? Si janë detyruar punëtorët e bankës t’u nënshtrohen testeve dhe të nënshkruajnë marrëveshje për shkëputje të kontratës?  Cilat janë të gjeturat e Inspektoratit të Punës për akuzat për përjashtim masiv nga puna?

A ka pasur kërkesa për përjashtim të punëtorëve, vetëm për shkak të bukurisë së tyre?

Çka thotë Prokuroria, çka thotë Avokati i Popullit, çka po thonë punëtorët e larguar dhe cila është përgjigja e bankës?

‘Jeta në Kosovë’ , çdo te enjte në 20:20 dhe repriza të nesërmen në mesditë.

NDËRLIDHUR

Vendimi
 

Ndërpriten punimet në rrugën Deçan- Plavë

Misioni i OSBE-së konfirmoi sonte se punimet në ndërtimin e rrugës Plavë- Deçan janë ndërprerë, pas kërkesës së Manastirit të Deçanit dhe reagimeve të bashkësisë ndërkombëtare. Në një komunikatë të lëshuar në mbrëmje, Misioni i OSBE-së tha se ka ndjekur me shqetësim atë që Misioni tha se dukej të ketë qenë ndërtim ilegal i rrugës, […]

Champions League
 

Real Madrid fiton Champions League

Real Madrid është shpallur kampion në Champions League pasi ka mposhtur ekipin e Liverpool me rezultat 3 me 1. Real Madrid ka thyer rekordin duke u shpallur kampion për herë të tretë me radhë në Champions League. Seria e golave në stadiumin olimpik të Kivet është hapur në minutën e 50 nga Karim Benzema. Goli […]

Lutfi Haziri
 

Lutfi Haziri u reagon partive në pushtet: Nëse i doni numrat ua japim!

Lutfi Haziri, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, njëherit kryetar i Komunës së Gjilanit ka reaguar lidhur me deklarimet e zyrtarëve të partive politike në pushtet se opozita nuk i ka numrat për ta rrëzuar Qeverinë Haradinaj. Ai në një postim në rrjetin social “Facebook”, ka shkruar se “Nëse doni numrat, jau japim!” Postimi i plotë […]

Finalja e kampioneve
 

Fillon ndeshja në mes Real Madridit dhe Liverpoolit

Real Madrid është duke luajtur kundër Liverpool në stadiumin olimpik të Kievit ne Ukrainë në finalen e Champions League. Real Madrid ka arritur në finale pasi ka mundur në gjysmëfinale Bayern Munich me rezultat të përgjithshëm 4 me 3. Kurse Liverpool është kualifikuar në finale pasi ka mposhtur ekipin e Romës me rezultat të përgjithshëm […]

TË FUNDIT

Vendimi
 

Ndërpriten punimet në rrugën Deçan- Plavë

Misioni i OSBE-së konfirmoi sonte se punimet në ndërtimin e rrugës Plavë- Deçan janë ndërprerë, pas kërkesës së Manastirit të Deçanit dhe reagimeve të bashkësisë ndërkombëtare. Në një komunikatë të lëshuar në mbrëmje, Misioni i OSBE-së tha se ka ndjekur me shqetësim atë që Misioni tha se dukej të ketë qenë ndërtim ilegal i rrugës, […]

Champions League
 

Real Madrid fiton Champions League

Real Madrid është shpallur kampion në Champions League pasi ka mposhtur ekipin e Liverpool me rezultat 3 me 1. Real Madrid ka thyer rekordin duke u shpallur kampion për herë të tretë me radhë në Champions League. Seria e golave në stadiumin olimpik të Kivet është hapur në minutën e 50 nga Karim Benzema. Goli […]

Lutfi Haziri
 

Lutfi Haziri u reagon partive në pushtet: Nëse i doni numrat ua japim!

Lutfi Haziri, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, njëherit kryetar i Komunës së Gjilanit ka reaguar lidhur me deklarimet e zyrtarëve të partive politike në pushtet se opozita nuk i ka numrat për ta rrëzuar Qeverinë Haradinaj. Ai në një postim në rrjetin social “Facebook”, ka shkruar se “Nëse doni numrat, jau japim!” Postimi i plotë […]

Policia e Kosoves
 

Aksioni i Policisë në përcjelljen e personit të ekstraduar për në burgun e Dyzit

Në rubrikën e rregullt “Policia” e cila transmetohet në kuadër të emisionit “Drejtësia në Kosovë”, kësaj radhe u transmetuan pamjet ekskluzive nga aksioni i Njësisë së Reagimit të Shpejtë të Policisë së Kosovës në Aeroportin Ndërkombëtarë të Prishtinës. Njësitë e Policisë në Aeroport, sipas planit të përgaditur më parë pranojnë një person i cili ishte […]

Tash

NA NDIQNI

Lutfi Haziri u reagon partive në pushtet: Nëse i doni numrat ua japim!

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend