// E enjte ORA 20:20

34,991

26 Maj 2016

Kriza në Maqedoni

Ziadin Sela

Në një intervistë të gjatë në kuadër të emisionit “Kriza në Maqedoni”, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, flet për prapaskenat e Kumanovës, për gjendjen në Maqedoni, për raportet e shqiptarëve të Maqedonisë me drejtësinë dhe të ardhmen e shtetit.

Në studion e ‘Jeta në Kosovë’, lideri i Lëvizjes ‘Besa’, Bilall Kasami, kryetari i Strugës, Ziadin Sela si dhe analistët Haki Abazi e Xhevdet Pozhari, japin vlerësimet e tyre për këtë situatë.

Gjithashtu, Jeta Xharra sjell një reportazh nga Kumanova, një vit pas luftimeve në të cilat mbetën të vrarë disa shqiptarë të armatosur dhe policë maqedonas.

NDËRLIDHUR

Maqedoni
 

Gjykimi për Sulmin në Kuvend të Maqedonisë: Si Mbijetoi Ziadin Sela?

Deputeti Zijadin Sela ka mbetur gjallë, pasi personat që e kanë goditur kanë menduar se në atë moment ai ka qenë i vdekur, ka thënë prokurori Darko Jakimovski në fjalën hyrëse duke e arsyetuar akuzën kundër dhjetë personave të cilët sot u ulën bankën e të akuzuarës. Ata do të përgjigjen për tentim për vrasje […]

Haki Abazi
 

Intervistë: Haki Abazi

Në emisionin e së enjtes, “Jeta në Kosovë” intervistoi drejtorin e Fondacionit “Rockefeller Brothers” për Ballkanin Perëndimor, Haki Abazi. I intervistuar nga Jeta Xharra, Abazi foli për zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe në rajon si dhe sfidat të cilat e presin vendin gjatë vitit në aspektin politik e ekonomik. Haki Abazi foli për […]

TË FUNDIT

obligimet
 

Haziri: Amanet i LDK-së Rikthimi i Komunave nga Lindja e Kosovës

Nënkryetari i LDK-së dhe kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri ka shkruar në facebook për obligimet që sipas tij ka LDK-ja. “LDK, si partia më e madhe politike sot, ka për obligim të kujdeset që proceset politike të Kosovës të ecin përpara”, shkroi Haziri. Ai më tutje ka renditur këto obligime që i ka quajtur edhe […]

 

Djalit të Prokurores Lumezi i Konfiskohet Revolja

Në një raport të policisë të cilin e ka siguruar KALLXO.com shkruhet se Ernest Lumezi, djali i prokurores së Prokurorisë Themelore të Prishtinës Merita Lumezi i është konfiskuar një revole pa leje. E raporti sqaron se pas një kontrolli i cili është kryer rreth orës  17 e 10 minuta në veturën BMW të Lumezit është […]

Policia
 

Video: Policia Shkatërron Rrjetin e Drogës në Mitrovicën e Veriut

Në edicionin e fundit të emisionit “Drejtësia në Kosovë” janë transmetuar pamjet e njërit prej aksioneve më të mëdha të këtij viti në Mitrovicën Veriore. Aksioni i cili është realizuar para disa ditësh ka rezultuar me konfiskimin e 81 kilogramëve mariuhanë të cilat ishin të përgatitura për tu shitur në Serbi.  Droga besohet të ketë […]

Reagimi
 

Pacolli: Kosova si Shtetet Tjera në Samitin e Sofjes

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli ka reaguar pas shkrimeve në një gazetë britanike se Kosova në samitin e Sofjes në maj do të paraqitet pa simbole shtetërore për të siguruar pjesëmarrjen aty edhe të Spanjës. Në Sofje gjatë majit takohen zyrtarë të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. “Kosova sikurse të gjitha […]

Tash

NA NDIQNI

Video: Policia Shkatërron Rrjetin e Drogës në Mitrovicën e Veriut

by Kreshnik Gashi
NA NDIQNI

Send this to a friend