// E enjte ORA 20:20

4,699

26 Nëntor 2015

Jeta në Kosovë Shfaq Dokumentarin për Masakrat në Fshatrat e Pejës

të paidentifikuarit

Ky dokumentar i gjatë zbulon se cilët ishin komandantët përgjegjës për disa nga sulmet më brutale në fshatrat e Pejës gjatë luftës së vitit 1999.

Dokumentari jep emrat e oficerëve që urdhëruan sulmet mbi fshatrat në zonën rreth qytetit të Pejës gjatë vitit 1999 dhe ata që ishin të përfshirë në zhvendosjen e trupave të viktimave në varre masive në qendrën policore në Batajnicë pranë Beogradit në Serbi.

Gjashtëmbëdhjetë vjet pasi kryen krimet, ata jetojnë të qetë në kryeqytetin e Serbisë dhe pavarësisht provave që ekzistojnë, ata nuk janë ndjekur penalisht.

Sonte do të ndiqni dëshmi shqetësuese që nuk i keni parë me parë.

Gjithashtu, pas dokumentarit do të ndiqni debatin për krimet e luftës në Kosovë ku të ftuar të Jeta Xharrës janë:

Jonathan Rattel, zëvendësshef i Prokurorisë Speciale

Sevdje Morina, zëvendësprokurore e shtetit

Kreshnik Gashi, “Drejtësia në Kosovë”

Bekim Blakaj, drejtor i Fondit për të Drejtën Humanitare

Fred Abrahams, këshilltar special i “Human Rights Watch”

Marija Ristiq, autore e filmit dokumentar për krime të luftës

Emisioni transmetohet në RTK në ora 20:20 dhe repriza jepet të premten në mesditë

NDËRLIDHUR

+383
 

ARKEP: Operatori i Përkohshëm me Thirrje Lokale me Serbinë

Kreshnik Gashi thotë se ARKEP-it do t’i duhen 18 muaj për të kryer procedurat e nevojshme teknike që mundësojnë që të gjithë operatorët të përdorin vetëm Kodin +383. Deri në qershor të vitit 2018, thirrjet drejt Serbisë përmes kodit +381 nuk do të jenë thirrje ndërkombëtare.

Tomë Gashi
 

Lufta Kundër Korrupsionit

Në emisionin “Jeta në Kosovë”,  analizohet aksioni më i madh i realizuar nga misioni i EULEX-it dhe Policia e Kosovës në hetimet ndaj krimit të organizuar në Kosovë. Çfarë dyshime ka ngritur prokurori të cilat rëndojnë mbi 50 të dyshuar, në mesin e të cilëve edhe një nga figurat kryesore të PDK-së, Azem Syla. Kur […]

TË FUNDIT

java e minatorëve
 

Haradinaj 2018-ën e Shpall Vit të ‘Trepçës’

Teksa mori pjesë në Manifestimin “Java e Minatorëve” në Mitrovicë në 29 vjetorin e grevës së vitit 1989, Kryeministri Ramush Haradinaj e shpalli 2018-ën Vit të “Trepçës”. 1300 minatorë të “Trepçës” më 20 shkurt 1989 kishin hyrë në grevë urie në vendin e tyre të punës në nëntokë për të mbrojtur autonominë e atëhershme të […]

Festat
 

Krijohet Komision për Ndryshim-Plotësimin e Ligjit për Festa

Komisioni për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ka krijuar komisionin për nismën legjislative për plotësim dhe ndryshim të Ligjit nr.03/L-064 për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës. Komisioni që do të ndryshojë dhe plotësojë Ligjin për Festat Zyrtare përbehet nga Veton Berisha kryetar dhe anëtarët Myfera Shinik, Danush Ademi, Sasha Milosavleviq dhe […]

dialogu kosovë- serbi
 

Knaus: Njohja e Kosovës, Biletë për Serbinë në BE

Njohja e Kosovës është biletë për Serbinë për të hyrë në Bashkimin Evropian, thotë analisti austriak, Gerald Knaus, themelues dhe president i Iniciativës Evropiane për Stabilitet. “Nëse Serbia nuk e njeh Kosovën, ajo definitivisht nuk do t’i bashkohet kurrë BE-së. Këtë e dinë të gjithë. Dhe, sa më gjatë që kjo e vërtetë e dukshme […]

Greva
 

SBASHK Kërkon Seriozitet nga Qeveria, Paralajmëron Protestë Masive

Në fazën e dytë të grevës së përgjithshme, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Kulturës dhe Shkencës (SBASHK), po kërkon plotësimin sa më të shpejtë të kërkesave të mësimdhënësve. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj vizitoi sot kryesindikalistin e universiteteve të Kosovës, Bardh Bardhi për të parë se si po shkon greva dy orëshe. Bardhi me këtë […]

lajm
 

OBSH Paralajmëron Shkallë të Lartë të Fruthit në Europë

Europa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit në vitin 2017. Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se bëhet fjalë për 400% rritje, përkatësisht për mbi 20,000 njerëz të infektuar, krahasuar me 5,273 në vitin 2016. Nga të infektuarit, 35 kanë vdekur. Sipas OBSH-së, shifrat janë tragjedi. Pesëmbëdhjetë rajone evropiane kanë pasur shpërthime të mëdha, […]

Tash

NA NDIQNI