// E enjte ORA 20:20

272

12 Qershor 2015

‘Jeta në Kosovë’ Diskutoi për Testin e Maturës

Arsimi Parauniversitar

‘Jeta në Kosovë’ diskutoi për Testin e Maturës 2015. Si ka shkuar ky test dhe cilat janë të gjeturat kryesore? A ka dallime nga testi i vitit të kaluar? A ka pasur kopjime sivjet dhe ku ishin problemet kryesore? Çfarë synohet të arrihet me këtë test? Cili është qëllimi i testit të maturës?  Pse organizohet ai?

Përgjigjet në këto pyetje i dhanë mysafirët në debat te Muhamet Hajrullahu:

Azem Guri –  Kryetar i Komisionit të Testit të Maturës, MAShT.

Nehat Mustafa – Ish- kryetar i Komisionit të Testit të Maturës, ish- zëvendësministër i Arsimit.

Arbërie Nagavci – Drejtoreshë e Drejtorisë së Arsimit, Prishtinë

Lindita Tahiri – Prorektore për Cilësi në Universitetin e Prishtinës.

Dukagjin Pupovci – Qendra e Arsimit të Kosovës.

Gjithashtu në kuadër të emisionit u publikuan edhe raportet e monitorimit të testit të maturës 2015 nga ekipi i Kallxo.com.

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetohet prej orës 20:20 dhe repriza të nesërmen në mesditë.

NDËRLIDHUR

Polemika mes komisionit
 

Lëshojnë Komisionin ku po Raportonte Ministri i Arsimit

Edhe pse ishte ftuar të raportonte për arsimin e lartë në Kosovë, ministri i MASHT-it, Shyqiri Bytyqi më shumë dëgjoi polemika mes anëtarëve të Komisionit për Arsim sesa që foli vetë. Kjo për faktin se nënkryetarja Teuta Haxhiu nga AAK e cila po udhëhiqte mbledhjen e Komisionit për Arsim dhe anëtaret Arbërie Nagavci nga VV […]

prishtina
 

Shkolla Mirëpret Investimet e Komunës

Kryetari i Komunës së Prishtinës , Shpend Ahmeti, Drejtoresha Komunale për Arsim, Arbërie Nagavci dhe Drejtori për Kulturë, Besart Vllahinja vizituan sot shkollën ‘7 Marsi’ për të parë nga afër punimet që janë bërë në infrastrukturë shkollore.

Testi i maturës
 

Bajrami: Duam Rezultate Reale nga Testi i Maturës

“Provimi i maturës nuk është një garë ndërkomunale siç ka qenë ndoshta ndonjëherë në të kaluarën por është një proces i përgjegjshëm i vlerësimit të punës së nxënësve”, tha ministri i Arsimit, Arsim Bajrami në një takim ku u bë thirrje për ndalimin keqpërdorimeve gjatë Testit.

TË FUNDIT

Edi Rama
 

Rama: Vota për Demarkacionin, e Vonuar por Kuptimplotë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama përmes një postimi në “Facebook” ka thënë se vota për Demarkacionin është e vonuar por kuptimplotë për Kosovën. “Super, vota për demarkacionin një votë e vonuar, por kuptimplotë për Kosovën si shtet që dëshmon seriozitet në angazhimet e veta”, ka shkruar Rama. Ai më tej ka shtuar se tani Bashkimi […]

Hashim Thaçi
 

Thaçi: Shumë Shpejt Qytetarët do të Lëvizin Lirshëm

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas votimit të Marrëveshjes së Demarkacionit tha se Kuvendi i Kosovës i dha fund paqartësisë së panevojshme politike rreth vijës kufitare me Malin e Zi. “Ratifikimi i sotëm i marrëveshjes ndërshtetërore, që mbajti peng përplot tre vjet liberalizimin e vizave për qytetarët tanë, ishte veprim i drejtë i shumicës parlamentare. […]

ratifikimi i demarkacionit
 

Veseli: Brenda Vitit Udhëtojmë Pa Viza

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar qytetarët pas ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit. Ai ka falënderuar të gjithë, përfshi ambasadorët e ndryshëm e kolegët e tij opozitarë. “Falënderoj të mënyrë ë gjithë zyrtarët e Bashkimit Evropiane e ambasadorët që i kam takuar sot, i uroj edhe atyre për arsye se kanë pasur […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Kosova Tani Pret që BE të Bëjë Pjesën e Vet

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar pas votimit të Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi në Kuvendin e Kosovës. Ai është shprehur mirënjohës për deputetët që votuan pro. Haradinaj tha se Kosova tani pret që Bashkimi Europian ta bëjë pjesën e vet. Ky është postimi i plotë i Haradinajt […]

Dardan Sejdiu
 

Dardan Sejdiu Nuk Komenton Veprimet e ish-Kolegëve të VV-së

Dardan Sejdiu, shef i Grupit të Pavarur Parlamentar ka dhënë se ata me votën e tyre kundër kanë treguar se kjo marrëveshje është e dëmshme. Ai është pyetur edhe për veprimet e deputetëve të Vetëvendosjes për hudhjen e gazit lotsjellës. “Unë mund të komentoj vetëm veprimet e deputetëve të pavarur. Nuk dua të komentoj veprimet […]

Kalon marreveshja e Demarkacionit
 

Hoti Uron Qytetarët për Kalimin e Demarkacionit

Shefi i grupit parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka folur pas ratifikimi të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. “U bashkuam në këtë kauzë për të liruar qytetarët e Kosovës. LDK me 27 deputetë e kanë dhënë votën në këtë votim, që të mbyllen të gjitha konspiracionet e ndryshme. Ju uroj […]

Tash

NA NDIQNI