// E enjte ORA 20:20

NDËRLIDHUR

krime te luftes
 

Aktakuzë për krime të luftës në Krushë të Vogël

Më shumë se 19 vjet pas kohës kur supozohet se ishin kryer këto krime, një prokuror i EULEX-it ka ngritur aktakuzë ndaj të dyshuarit me iniciale D.T. Përmes një njoftimi nga Prokuroria bëhet e ditur se aktakuza e ngritur e rëndon të akuzuarin për krime të luftës në cilësinë e tij si pjesëtar i forcave […]

Ramiz Kelmendi
 

Gjykata ia konfirmon aktakuzën për vjedhje të rrymës, Ramiz Kelmendi paralajmëron ankesë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka refuzuar kërkesën e të akuzuarit Ramiz Kelmendi për hedhjen e aktakuzës dhe pushimin e procedurës penale. Njëjtë kishte vepruar edhe më herët Gjykata Themelore në Prishtinë, kur Kelmendi kishte ushtruar ankesë në Gjykatën e Apelit të Kosovës. Gjykata e Apelit përmes aktvendimit ka aprovuar ankesën e të akuzuarit Ramiz Kelmendi, […]

Punësimet
 

Gjilani ‘rahaton’ mësimdhënësit nga konkursi i anuluar

Dhjetëra mësimdhënës përfituan kontrata të përkohshme nëpër institucione arsimore në Gjilan duke qenë në mes të procedurave administrative të stërzgjatura të konkursi të rregullt. 24 mësimdhënës të pranuar në një konkurs që më pas u anulua me vendim të Kryetarit të Gjilanit, po mbajnë pozitat e tyre tash e tre muaj derisa konkursi i ri […]

ligjërata
 

Serwer: Nuk ka asgjë më të rëndësishme se sistemi gjyqësor

Profesori Daniel Serwer tha sot se sistemi i drejtësisë është tejet i rëndësishëm për Kosovën. Serwer ligjëroi në temën “Ballkani, BE-ja dhe SHBA-të: A mund të Sinkronizohen përsëri?”, të organizuar nga Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave. “Po e përsëris çfarë kam thënë edhe të martën në Maqedoni: nuk ka asgjë më të […]

TË FUNDIT

krime te luftes
 

Aktakuzë për krime të luftës në Krushë të Vogël

Më shumë se 19 vjet pas kohës kur supozohet se ishin kryer këto krime, një prokuror i EULEX-it ka ngritur aktakuzë ndaj të dyshuarit me iniciale D.T. Përmes një njoftimi nga Prokuroria bëhet e ditur se aktakuza e ngritur e rëndon të akuzuarin për krime të luftës në cilësinë e tij si pjesëtar i forcave […]

Ramiz Kelmendi
 

Gjykata ia konfirmon aktakuzën për vjedhje të rrymës, Ramiz Kelmendi paralajmëron ankesë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka refuzuar kërkesën e të akuzuarit Ramiz Kelmendi për hedhjen e aktakuzës dhe pushimin e procedurës penale. Njëjtë kishte vepruar edhe më herët Gjykata Themelore në Prishtinë, kur Kelmendi kishte ushtruar ankesë në Gjykatën e Apelit të Kosovës. Gjykata e Apelit përmes aktvendimit ka aprovuar ankesën e të akuzuarit Ramiz Kelmendi, […]

porosia
 

Tusk porosit që Kosova i është afruar liberalizimit të vizave

Në një konferencë për gazetarë ku doli me Presidentin Hashim Thaçi, kryetari i Këshillit të Europës Donald Tusk tha se Kosova i është afruar liberalizimit të vizave. “Unë dua të ju përgëzoj për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, kjo u ka ofruar me liberalizmin e vizave”, tha Tusk. Zyrtari i lartë […]

Konferenca
 

Thaçi: BE e Ballkani kurrë nuk kanë qenë më afër

Presidenti Hashim Thaçi në një konferencë të përbashkët me kryetrit e Këshillit të Europës Donald Tusk tha se BE-ja është afruar me vendet ballkanike. “BE dhe rajoni i Ballkanit Perëndimor, përfshi edhe Kosovën nuk kanë qenë kurrë me afër njëri tjetrit se sot”, tha Thaçi. Presidenti foli edhe për dialogun me Serbinë. “Kosova mbetet e […]

Tash

NA NDIQNI

Gjilani ‘rahaton’ mësimdhënësit nga konkursi i anuluar

by Doruntina Baliu
NA NDIQNI

Send this to a friend