// E enjte ORA 20:20

312

30 Prill 2015

Interviste me Gabriele Meucci

Intervista

NDËRLIDHUR

Jeta në Kosovë
 

Sonte në Jeta në Kosovë: Intervistë me Vlora Çitakun

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’,  sonte transmeton intervistën ekskluzive me Ambasadoren e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku. Diplomatja flet për vështirësitë e sukseset e misionit të saj në Amerikë dhe jetën e politike të saj që nga paslufta. Çfarë kishte biseduar ajo me Presidentin e SHBA-ve, Donald Trump në takimin e tyre të parë? Si kishte […]

Jeta në Kosovë
 

Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të moskonservimit të saj nga […]

Jeta në Kosovë
 

Dekada e Ndotjes dhe Viti i Krypometrit

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi përmbledhjen e diskutimeve për ajrin e ndotur për 10 vitet e fundit në Kosovë. Profesorë dhe ekspertë të ambientit dhe shëndetit publik flasin për kostot e ndotjes së ajrit në shëndet dhe opsionet energjetike të Kosovës jashtë përdorimit të qymyrit. Në pjesën e dytë të emisionit mund të ndiqni disa […]

Jeta në Kosovë
 

Dëshmia për Vrasjen e Vëllezërve Bytyçi

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi rrëfimin ekskluziv të një të riu nga Serbia lidhur me vrasjen e vëllezërve Bytyçi. Ivan Pajiq dëshmon publikisht për herë të parë se çfarë kishte parë afër qendrës së trajnimit të xhandarmërisë serbe në Petrovo Selo të Serbisë në korrik të vitit 1999. Ky emision sjell detaje të padëgjuara më […]

TË FUNDIT

rizgjedhja e Putinit
 

Trump Nuk i Ka Telefonuar Putinit për ta Uruar

Shtëpia e Bardhë ka thënë se nuk është e befasuar nga fitorja e Vladimir Putinit në zgjedhjet presidenciale të mbajtura të dielën. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Hogan Gidley ju ka thënë gazetarëve se presidenti Donald Trump nuk e ka telefonuar homologun e tij rus për ta uruar për fitoren. Ai ka thënë se Shtetet […]

Bordi i Akreditimit
 

Nënshkruhet Udhëzimi Administrativ për Bordin e Agjencisë së Akreditimit

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka hartuar udhëzimin administrativ mbi kriteret e emërimit të anëtarëve të Këshillin Shtetëror të Cilësisë së Agjencisë së Kosovës për Akreditim. Kështu ka bërë të ditur ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi në profilin e tij në “Facebook”. “Unë si ministër, kam angazhuar punën e përbashkët të partive edhe opozitare, […]

valdrin lluka
 

Telekomi Shpenzon rreth 27 Milionë Euro në Vit për Paga

Telekomi i Kosovës ka pasur rritje të konsumatorëve por qarkullimi ka vazhduar të bjerë. Kështu tha Ministri i MZhE-së, Valdrin Lluka, gjatë raportimit për gjendjen e Telekomit të Kosovës, para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Zhvillim Ekonomik. Lluka tha se Telekomi ka rreth 3 mijë punëtorë me pagë mesatare 980 euro. Pra, sipas tij, shpenzimet […]

helmimi i ish-spiunit
 

Stoltenberg: Rusia Po Shpërfill Paqen dhe Sigurinë Ndërkombëtare

NATO ka akuzuar Rusinë se ka demonstruar “qartazi shpërfillje” për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare, pasi ka dështuar të tregojë detaje për programin Novichok, agjentit nervor që është përdorur për të helmuar ish-spiunin rus në qytetin britanik Salisbury. Duke folur në Bruksel, pas takimit me Sekretarin e Jashtëm britanik, Boris Johnson, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg […]

Tash

NA NDIQNI

Telekomi Shpenzon rreth 27 Milionë Euro në Vit për Paga

by Amire Qamili
NA NDIQNI

Send this to a friend