// E enjte ORA 20:20

794

22 Qershor 2017

Intervistë: Endru Rusëll

Koordinatori i UNDP-së në Kosovë, Endru Rusell, në intervistën për emisionin “Jeta në Kosovë”, tha se UNDP në bashkëpunim me Agjencitë e tjera të Kombeve të bashkuara po mundohen të krijojnë institucione që punojnë në mënyrë efikase dhe me më pak korrupsion.

“Së bashku me Agjencitë e tjera të Kombeve të Bashkuara ne po mundohemi që t’i bëjmë institucionet tuaja, shërbyesit tuaj civil që të punojnë në mënyrë më efikase, në mënyrë më transparente dhe me më pak korrupsion. Ne po u ndihmojmë kosovarëve që të gjenerojnë vende pune dhe po mundohemi që së paku ta ngrisim vetëdijen dhe po shpresojmë që edhe të rrisim investimet ngase mjedisi po i vret ato”, tha Rusell.

Ai shtoi se ka edhe punë për të cilat UNDP-ja duhet të punoj e jo të paketohen dhe të largohen nga Kosova.

“Do të dëshiroja të ngrisja faktin sa i përket industrisë, si agjenci teknike, ne nuk po punojmë më edhe aq shumë me donatorët ndërkombëtarë por çdo herë e më shumë po punojmë me paratë e taksapaguesve kosovarë. Me rreth 2 milionë sa kemi në vit, rreth 20% shkon në këto projekte. Institucionet me të cilat ne po punojmë investojnë në punën tonë, ato e shohin vlerën e punës sonë”, tha ai.

Rusell përmendi procesin e integrimit europian, përvojën e marrë nga MSA prej vendeve të tjera europiane.

“Nga Kroacia ne kemi sjellë një ekspertizë shumë të madhe në mënyrë që ta përshpejtojmë këtë proces. Pra, këto janë disa nga arsyet por mund t’u jap edhe arsye të tjera se pse mendoj që ne nuk duhet të paketohemi e të ikim ende”, shtoi Rusell.

NDËRLIDHUR

 

VIDEO: 60 Vjeçari Bie nga Skelja

  Maqedonia po përballet me numrin e madh të viktimave të aksidenteve në ndërtimtari. Rroga të ulëta, punë në të zezë, pa sigurim shëndetësor, punojnë në ditë të ftohta dhe nxehta. Me këto halle po ballafaqohen punëtorët e ndërtimt. Dobre Petrovski i cili është punëtor në Beton-Shtip, thotë se rroga e tij prej 10 mijë […]

zgjedhjet lokale 2017
 

VIDEO – Transporti i Votuesve në Malishevë

Të votosh është e drejtë qytetare, por kur është në pyetje partia të cilën e simpatizon, për dikë nuk është asgjë nëse ia bën ‘argatin’ brenda mundësive. Pamjet dhe fotografitë e dërguara nga monitoruesit e KALLXO.com në fshatin Gurbardh të Malishevës tregojnë se si janë angazhuar njerëzit për t’i bartur votuesit deri te qendra e […]

balotazhi
 

VIDEO – Policia e Prokuroria Intervenojnë në Banjë të Malishevës

Tre vëzhgues të Nismës për Kosovën në fshatin Banjë të Malishevës janë legjitimuar nga Policia jashtë rrethojës së oborrit të shkollës “Naim Frashëri” që është qendra më e madhe e votimit në këtë fshat. Prokurori i shtetit, Ramiz Buzhala, tha për KALLXO.com se kanë marrë informatë se në qendrën e votimit në Banjë ka incidente. […]

në duar të policisë
 

Video Ekskluzive: Dorëzohet i Dyshuari për Vrasjen te Parku

I dyshuari për vrasjen e dy të rinjve në afërsi të parkut të qytetit të Prishtinës është dorëzuar mëngjesin e së dielës në polici. KALLXO.com ka siguruar pamje ekskluzive të dorëzimit. I dyshuari sipas pamjeve të siguruara është dorëzuar nga një makinë e tipit Touareg ndërsa aty është pritur nga pjesëtarët e policisë. Dy të […]

TË FUNDIT

balotazhi 2017
 

KQZ Përmirëson Tabelat, Ngushtohet Dallimi Ahmeti- Abrashi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha sot se ka përmirësuar dy gabime teknike të cilat janë bërë gjatë futjes së të dhënave të rezultateve preliminare, pasi është përmbyllur numërimi në Vendvotim. Në Vendvotimin 1921X/01R dhe në Vendvotimin 1921X/02R në komunën e Prishtinës, gjatë futjes së të dhënave të rezultateve preliminare janë shënuar gabim të dhënat të […]

pdk
 

PDK Shpall Zgjedhjet e Brendshme

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka shpallur sot zgjedhjet e brendshme, vetëm një ditë pasi mori një rezultat me të cilin kryetari i saj, Kadri Veseli tha se nuk është ikënaqur. PDK ka humbur disa komuna në balotazhin e djeshëm, ndërsa nuk ka arritur t’i kthejë disa të tjera që i kishte humbur katër vite […]

Angela Merkel
 

Merkel Preferon Zgjedhje të Reja

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se preferon zgjedhje të reja, pas dështimit të bisedimeve për formimin e koalicionit qeverisës. Ajo po ashtu tha se nuk sheh arsye për të dhënë dorëheqje nga posti, pavarësisht dështimit të negociatave. Të dielën në mbrëmje, liberalët e Partisë Demokratët e Lirë janë tërhequr nga bisedimet me bllokun demokristian të […]

gratë në krye të komunave
 

Asnjë Grua Nuk Zgjidhet Kryetare Komune

Rrethi i parë i zgjedhjeve lokale i 22 tetorit dhe gara e balotazhit e zhvilluar me 19 nëntor sollën disa befasi në skenën e partive politike. Befasi në këto zgjedhjet mund të cilësohet edhe pjesa ku asnjë kandidate grua nga partitë e ndryshme në vend nuk ka arritur që të marrë votat e mjaftueshme që […]

gjykimi për fajde
 

Gjykata Shpall Vendimin për të Akuzuarit për Fajde

Gjykata e Prishtinës ka shpallur aktgjykimin në rastin e tre të akuzuarve për fajde dhe një tjetri për keqpërdorim të detyrës. I akuzuar për keqpërdorim të detyrës në cilësinë e policit dhe për dhënie të ndihmës në fajde, Hamdi Jashari është dënuar me dënim unik me burg në kohëzgjatje prej  1 viti si dhe 500 […]

humb jetën 30-vjeçari
 

Një i Vdekur e Disa të Lënduar në Aksidentin në Magjistralen Prishtinë – Gjilan

Një person ka vdekur dhe disa të tjerë janë lënduar në një aksident trafiku që ka ndodhur në magjistralen Prishtinë-Gjilan, saktësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani. “Rreth orës 14:00 një aksident ka ndodhur në magjistralen Gjilan-Prishtinë, më saktësisht në fshatin Bresalc. Nga […]

Tash

NA NDIQNI