//E enjte ORA 20:20

896

20 Prill 2017

Hezitimi për UNESCO

Sonte në emisionin “Jeta në Kosovë” u transmetua debati mbi aplikimin e mundshëm të Kosovës për anëtarësim në organizatën UNESCO.

Përfaqësues të institucioneve dhe shoqërisë civile përballë Jeta Xharrës diskutojnë arsyet e dështimit të Kosovës për pranim në UNESCO dy vjet më parë dhe hezitimet për ta shpallur aplikacionin e Kosovës në asamblenë e UNESCO-s që mbahet në vjeshtë të këtij viti.

Përfaqësuesi i organizatës “Ec ma Ndryshe” prezanton raportin mbi arsyet e mossuksesit në anëtarësim në këtë organizatë.

Ndërkaq, përfaqësuesi i Ministrisë së Punëve të Jashtme tregon se a është e gatshme Kosova për aplikimin e radhës gjatë verës së këtij viti.

Në debat mund të ndiqni edhe pikëpamjet e një diplomati grek që u mor me çështjen e aplikimit dhe një intelektuali serb që merret me studime të marrëdhënieve shqiptaro- serbe.

Të ftuar në debat janë: Valon Murtezaj, Zëvendës Ministër i Punëve të Jashtme, Hajrullah Çeku nga organizata “Ec më Ndryshe”, Dimitris Moschoupulus, ish-Ambasador i Greqisë dhe Aleksandër Pavloviq, studiues në Universitetin e Beogradit.

NDËRLIDHUR

vdekja e bajram rexhepit
 

I Jepet Lamtumira e Fundit ish-Kryeministrit Rexhepi

Me nderime shtetërore është përcjellë për në banesën e fundit ish-kryeministri i Kosovës Bajram Rexhepi. Në ceremoninë e varrimit ishin të pranishëm mijëra qytetarë nga Mitrovica, nga qytete të ndryshme të Kosovës dhe më gjerë. Po ashtu, në varrimin e kryeministrit të parë të zgjedhur të Kosovës ishin edhe presidenti Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë, […]

mungesa e ujit
 

Vera e Tetë e Sverkës me Fyt të Tharë

Thatësia e verës i ka detyruar banorët e Sverkës që të gjejnë zgjidhje kreative për ta mundur etjen, meqë gypat e ujësjellësit të fshatit tash e tetë vjet nuk bartin ujë. Ky fshat i Klinës bashkë me disa të tjerë në afërsi detyrohen që çdo ditë t’i ndezin veturat e traktorët dhe të shkojnë te […]

bllokada politike
 

Kosova Numëron Humbjet nga Bllokada Institucionale

Miliona euro fonde kanë humbur dhe rrezikohet të humbasin edhe të tjera, po ashtu, shumë projekte të shtyhen apo të mos realizohen nëse edhe më tej nuk krijohen institucionet rrjedhimisht nuk bëhet rishikimi i buxhetit thonë në Ministrinë e Financave. Agim Krasniqi, ministër në detyrë i Financave, tërheq vërejtjen se afati i fundit kur Qeveria […]

Klinë
 

Mungesa e Mjekes Gjatë Orarit të Punës në Klinë

Në këto ditë të nxehta kur qytetarët kanë nevojë të vizitohen nëpër Qendra të Mjekësisë Familjare për shkak të viruseve të ndryshme dhe vapës së madhe, ata duhet të presin për shkak se mjekët nuk gjenden në vendet e tyre të punës edhe pse koha e pushimit ka kaluar. Një qytetar e ka dërguar në […]

TË FUNDIT

azili i refuzuar
 

157 Shqiptarë u Kthyen nga Vendet e BE-së në 24 Orët e Fundit

Brenda 24 orëve të fundit janë ulur në Rinas 3 chartera, me shtetas shqiptarë të kthyer nga Gjermania dhe Franca, ka bërë të ditur Policia e Shtetit. Shqiptarët e kthyer janë kryesisht nga vendet e BE-së si Gjermania e Franca, të cilët kishin kërkuar azil për motive ekonomike dhe shëndetësore. Sipas Policisë së Shtetit janë […]

Isa Mustafa
 

Mustafa: Koalicioni me AKR-në i Fortë sa në Ditët e Fillimit

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se koalicioni i partisë së tij me AKR-në dhe Alternativën është i fortë sa në ditët e fillimit të tij. Lidhur me qëndrimet e shprehura nga drejtues të AKR-së rreth konstituimit të institucioneve, Mustafa ka thënë se ato janë shprehje e orientimeve shtetformuese të partnerëve dhe “këtë LDK […]

Fatmir Limaj
 

Edhe Nisma Përkrah Bekim Jasharin në Skenderaj

Kryetari i partisë Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj, ka bërë publikë emrat e kandidatëve për kryetarë të komunave dhe të bartësve të listës për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Në një konferencë për media, Limaj tha se po u ofrojnë qytetarëve kandidatë shumë të dëshmuar profesionalisht. Me këtë rast, ai bëri të ditur se Nisma […]

Donacioni
 

FSK Merr Donacion nga Holanda

Me rastin e pranimit të një donacioni nga Qeveria e Holandës, ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, pritën sot në vizitë pune, ambasadoren e Holandës në Republikën e Kosovës, znj. Gerrie Willems. Ministri Demolli dhe ambasadorja Willems biseduan edhe për marrëdhëniet e mira […]

Tash

NA NDIQNI

Mustafa: Koalicioni me AKR-në i Fortë sa në Ditët e Fillimit

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend