// E enjte ORA 20:20

4,462

8 Shtator 2017

Gratë në Vendimmarrje në Kosovë

Në emisionin e parë të “Jeta në Kosovë” për edicionin e vjeshtës 2017 u debatua për gratë në vendimmarrje në Kosovë.

Debati u realizua në prag të zgjedhjeve për kryetarë të komunave dhe asamble komunale të cilat do të mbahen më 22 tetor

Në emision, të ftuarit nga institucionet e pavarura, partitë politike dhe shoqëria civile debatuan për mundësitë që partitë u japin grave për të garuar në zgjedhje dhe respektimin e barazisë gjinore në përzgjedhjen e stafit në institucione pasi partitë fituese t’i instalojnë njerëzit e tyre nëpër institucione.

Në debatin e moderuar nga jeta Xharra morën pjesë: Shqipe Pantina (Vetëvendosje), Blerta Deliu (PDK), Blerim Kuçi (AAK), Luljeta Demolli (Qendra për Studime Gjinore) dhe Hilmi Jashari (Avokat i Popullit).

NDËRLIDHUR

raporti i undp-së
 

Rritet Kënaqshmëria e Qytetarëve për Performancën e Institucioneve

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim ka lansuar raportin e Pulsit Publik XIII. Sipas raportit, ka një ngritje të përgjithshme të kënaqshmërisë së qytetarëve me performancën e institucioneve. Atdhe Hetemi, nga UNDP, tha se anketa e fundi e bërë në fund të shtatorit dhe në fillim të tetorit 2017, tregon për një ngritje të përgjithshme […]

 

VIDEO: 60 Vjeçari Bie nga Skelja

  Maqedonia po përballet me numrin e madh të viktimave të aksidenteve në ndërtimtari. Rroga të ulëta, punë në të zezë, pa sigurim shëndetësor, punojnë në ditë të ftohta dhe nxehta. Me këto halle po ballafaqohen punëtorët e ndërtimt. Dobre Petrovski i cili është punëtor në Beton-Shtip, thotë se rroga e tij prej 10 mijë […]

zgjedhjet lokale 2017
 

VIDEO – Transporti i Votuesve në Malishevë

Të votosh është e drejtë qytetare, por kur është në pyetje partia të cilën e simpatizon, për dikë nuk është asgjë nëse ia bën ‘argatin’ brenda mundësive. Pamjet dhe fotografitë e dërguara nga monitoruesit e KALLXO.com në fshatin Gurbardh të Malishevës tregojnë se si janë angazhuar njerëzit për t’i bartur votuesit deri te qendra e […]

TË FUNDIT

projektbuxheti 2018
 

Projektbuxheti i Niset Kuvendit

Komisioni për Buxhet dhe Financa i rekomandoi Kuvendit projektbuxhetin për vitin 2018. Sipas projeksioneve të këtij drafti, rritja ekonomike pritet të jetë 4.6 për qind. Projektbuxheti i Kosovës për vitin 2018 sot ishte rend dite dhe diskutimi në Komisionin për Buxhet dhe Financa. Në prezantimin e raportit, ministri i Financave Bedri Hamza tha se projeksionet […]

analiza
 

Trendi i Rritjes së Numrit të Votuesve në Prishtinë

Trendi i daljes së qytetarëve për të votuar në Prishtinë ka shënuar rritje që nga viti 2007. Në katër palë zgjedhje për kryetar komune, kryeqyteti vetëm një herë i ka shpëtuar balotazhit. Në zgjedhjet për kryetar Komune të vitit 2007 zgjedhja e kryetarit ishte bërë në rundin e dytë të zgjedhjeve. Në balotazh kishin shkuar […]

Albin Kurti
 

Nga Arratia, Albin Kurti Flet për Dënimin e Mlladiqit

I kërkuar nga autoritetet kosovare, deputeti Albin Kurti është lajmëruar nga arratia. Përmes një postimi në profilin e tij në “Facebook” nga një vend i panjohur, Kurti ka shkruar në lidhje me dënimin e sotëm me burgim të përjetshëm të ish-komandantit të ushtrisë së serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiq. “Dënimi i kufizuar” e ka titulluar […]

koalicioni qeveritar në gjermani
 

Martin Schulz Nën Presion për Aleancë me Merkelin

Presioni është rritur sot rreth kreut të social-demokratëve gjermanë, Martin Schulz që të heqë dorë nga kundërshtimi i një aleance me Angela Merkel, për të nxjerrë Gjermaninë nga një krizë e rëndë politike. Që prej humbjes së thellë të partisë së tij në zgjedhjet legjislative të 24 shtatorit, kreu i SPD-së ka shprehur në mënyrë […]

Gjykimi i Hysni Hoxhës
 

Prokurori Kërkon Dënimin e Ish-Shefit të Tenderëve

Në gjykimin e ish-kryetarit të Organit Shqyrtues të Prokurimit, Hysni Hoxha, zyrtarit të këtij institucioni, Hysni Muhadri dhe kontabilistit të kompanisë “Conex Group”, Arsim Robelli, është dhënë fjala përfundimtare. Në fjalën përfundimtare prokurori i çështjes Sylë Hoxha kërkoi nga trupi gjykues që të akuzuarit Hysni Hoxha dhe Hysni Muhadrin t’i shpallë fajtorë për veprën penale […]

fushata pas puçit
 

Vazhdon Fushata e Spastrimeve në Turqi

Autoritetet turke kanë lëshuar urdhër për arrestimin e 216 personave, përfshirë këtu edhe ish-punëtorë të ministrisë së Financave, për shkak të dyshimit se kanë pasur lidhje me puçin e dështuar ushtarak të korrikut të vitit të kaluar. Deri me tani janë arrestuar 17 ish-punëtorë të kësaj ministrie, ndërsa autoritetet janë në kërkim të 65 personave […]

Tash

NA NDIQNI