//E enjte ORA 20:20

32,689

13 Janar 2017

Edita Tahiri dhe Dialogu Kosovë- Serbi

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, foli për emisionin “Jeta në Kosovë” për procesin e deritanishëm të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Në intervistën me Jeta Xharrën, ministrja Tahiri e cila udhëheq delegacionin kosovar në dialogun teknik, foli për marrëveshjet e arritura deri më tani me Serbinë dhe nivelin e zbatimit të tyre.

Ajo foli edhe për sfidat me të cilat po përballet dialogu, për strukturat paralele serbe në Kosovë, për rolin e Shqipërisë në procesin e dialogut si dhe për funksionimin e koalicionit qeveritar PDK- LDK.

NDËRLIDHUR

vdekja e bajram rexhepit
 

I Jepet Lamtumira e Fundit ish-Kryeministrit Rexhepi

Me nderime shtetërore është përcjellë për në banesën e fundit ish-kryeministri i Kosovës Bajram Rexhepi. Në ceremoninë e varrimit ishin të pranishëm mijëra qytetarë nga Mitrovica, nga qytete të ndryshme të Kosovës dhe më gjerë. Po ashtu, në varrimin e kryeministrit të parë të zgjedhur të Kosovës ishin edhe presidenti Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë, […]

mungesa e ujit
 

Vera e Tetë e Sverkës me Fyt të Tharë

Thatësia e verës i ka detyruar banorët e Sverkës që të gjejnë zgjidhje kreative për ta mundur etjen, meqë gypat e ujësjellësit të fshatit tash e tetë vjet nuk bartin ujë. Ky fshat i Klinës bashkë me disa të tjerë në afërsi detyrohen që çdo ditë t’i ndezin veturat e traktorët dhe të shkojnë te […]

bllokada politike
 

Kosova Numëron Humbjet nga Bllokada Institucionale

Miliona euro fonde kanë humbur dhe rrezikohet të humbasin edhe të tjera, po ashtu, shumë projekte të shtyhen apo të mos realizohen nëse edhe më tej nuk krijohen institucionet rrjedhimisht nuk bëhet rishikimi i buxhetit thonë në Ministrinë e Financave. Agim Krasniqi, ministër në detyrë i Financave, tërheq vërejtjen se afati i fundit kur Qeveria […]

Klinë
 

Mungesa e Mjekes Gjatë Orarit të Punës në Klinë

Në këto ditë të nxehta kur qytetarët kanë nevojë të vizitohen nëpër Qendra të Mjekësisë Familjare për shkak të viruseve të ndryshme dhe vapës së madhe, ata duhet të presin për shkak se mjekët nuk gjenden në vendet e tyre të punës edhe pse koha e pushimit ka kaluar. Një qytetar e ka dërguar në […]

TË FUNDIT

Edita Tahiri
 

Edita Tahiri Demanton Vuçiqin për Takimin e Brukselit

Ministrja në detyrë për Dialog, Edita Tahiri, përgënjeshtroi sonte një deklaratë të kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq. Në një intervistë për një televizion të Beogradit, Vuçiq të martën në mbrëmje tha se e kishte larguar Edita Tahirin nga një takim në Bruksel në kuadër të dialogut Kosovë- Serbi. Reagimi i Vuçiq erdhi një ditë pasi Tahiri, […]

uji i papaguar
 

Banorët e Veriut Nuk Paguajnë për Ujin e Shpenzuar

Mbi 12 milionë euro llogaritet vlera e faturave të ujit të shpenzuar, të cilat nuk janë paguar nga banorët serbë të komunave veriore të Kosovës që nga përfundimi i luftës, thonë udhëheqës të Kompanisë Rajonale Ujësjellësi “Mitrovica”. Sipas tyre, nëse nuk ndërmerren masa rrezikohet ndërprerja e prodhimit të ujit nga kjo kompani. “Administrata Tatimore po […]

arben frroku
 

I Dënuar me Burgim të Përjetshëm, Arben Frroku e Çon Dosjen në Kushtetuese

Biznesmeni Arben Frroku i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e ish-kryekomisarit Dritan Lamaj, përmes avokatëve të tij në Shqipëri i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese me qëllim për ta rikthyer çështjen në gjykim, ndërsa pritet vendimi i drejtësisë holandeze për esktradimin e tij. Mbrojtësit ligjorë të Frrokut thonë se klientit të tyre i janë […]

vdekja e bajram rexhepit
 

I Jepet Lamtumira e Fundit ish-Kryeministrit Rexhepi

Me nderime shtetërore është përcjellë për në banesën e fundit ish-kryeministri i Kosovës Bajram Rexhepi. Në ceremoninë e varrimit ishin të pranishëm mijëra qytetarë nga Mitrovica, nga qytete të ndryshme të Kosovës dhe më gjerë. Po ashtu, në varrimin e kryeministrit të parë të zgjedhur të Kosovës ishin edhe presidenti Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë, […]

Tash

NA NDIQNI

BE Bën Thirrje për Qetësi pas Incidentit Diplomatik Serbi- Maqedoni

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend