//E enjte ORA 20:20

8,853

30 Qershor 2017

Dy Ekstremet e Kosovës, Uta Ibrahimi e Lavdrim Muhaxheri

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ sonte solli rrëfimin e Uta Ibrahimit, shqiptares së parë që u ngjit në majën më të lartë në botë, një debat për Lavdrim Muhaxherin si dhe një hulumtim për dëmet në bujqësi.

Në emision shfaqen pamje ekskluzive nga xhirimet amatore për disa nga momentet më interesante që i kishte përjetuar Uta Ibrahimi gjatë rrugës deri kur arrin ‘pushtimin’ e Malit Everest, pikës më të lartë në botë prej 8848 metra.

Në pjesën e dytë transmetohet një debat me përfaqësues të Bashkësisë Islame të Kosovës, Ministrisë së Punëve të Brendshme, ekspertë të sigurisë dhe komunitetit lokal në Kaçanik rreth Lavdrim Muhaxherit, liderit të shqiptarëve në grupin terrorist ISIS për të cilin javë më parë u raportua se u vra në frontin e luftës në Mosul.

Në këtë debat, përfaqësues të BIK tregojnë pse vdekja e raportuar e Lavdrim Muhaxherit u njoftua nga minarja e xhamisë në Kaçanik dhe kush tjetër nga figurat e njohura shkoi për ngushëllime në familjen Muhaxheri.

Të ftuar për të debatuar janë: Vedat Sahiti nga Bashkësia Islame e Kosovës; Valdet Hoxha, Zëvendës Ministër i Punëve të Brendshme; Bekim Jashari, imam dhe redaktor i Fol Tash; Ardiana Tusha nga Këshilli Rinor në Kaçanik; Burim Ramadani nga Qendra Kërkimore për Politika të Sigurisë dhe Musli Verbani, ish-imam në Kaçanik.

Ndërsa në pjesën e tretë, emisioni trajton dëmet që kanë pësuar bujqit kosovarë nga fatkeqësi të ndryshme natyrore.

NDËRLIDHUR

TË FUNDIT

Droga
 

Video: Policia e Vlorës Konfiskon 21 Thasë Drogë

Policia e Qarkut Vlorë ka zbuluar 21 thasë të mbushur me drogë të llojit mariuhanë. Në njoftimin zyrtarë të policisë shqiptare thuhet se droga është gjetur e hedhur në ujë në pellgun e lumit Shushicë. Lëndët e zbuluara janë djegur në vendin e ngjarjes. Filmimet nga aksioni i policisë mund ti ndiqni në linkun e […]

ISIS
 

Interpol: 137 Kamikazë të ISIS, Gati për të Goditur Evropën

Analizat e fundit të rrjetit më të madh policorë në botë Interpol tregojnë për një rrezik potencial për sulme terroriste në Evropë. Në një paralajmërim të tij Interpol ka paraqitur informacionet se 137 militantë të Shtetit Islamik janë stërvitur për të organizuar dhe kryer sulme vetëvrasëse në Evropë Interpol pretendon të ketë në dorë edhe […]

Vrasja
 

Gjykata Vendos të Hënën për Vrasjen e Vëllezërve në Krushevc

Tre anëtaret e familjes Panxha të cilët u arrestuan dje lidhur me vrasjen e dy vëlleyërve  do paraqiten të hënën në Gjykatën e Pejës. Këtë e kanë konfirmuar për KALLXO.com zyrtarë të Gjykatës Themelore të Pejës. Sipas tyre, seanca për paraburgim pritet të mbahet në orët e paradites në këtë gjykatë ku pritet edhe të […]

Tash

NA NDIQNI

Gjykata Vendos të Hënën për Vrasjen e Vëllezërve në Krushevc

by Shkodran Nikçi
NA NDIQNI

Send this to a friend