// E enjte ORA 20:20

0

21 Prill 2012

Drejtësia në Kosovë – Intervistë ekskluzive me Hasan Abazin

 

Këtë të diel, në ora 21.00 Drejtësia në Kosovë, transmeton intervistën ekskluzive me Hasan Abazin, të burgosurin e fundit politik në Sërbi.

Si ishte përvoja e tij në dhomën e burgut të Vranjes ku ishin 15 të burgosur me vetëm 9 krevatë? Cilët shqiptarë të tjerë mund të arrestohen nëse shkojnë në Serbi? Sa shqiptarë janë të shënuar si ‘dëshmitar’ të akuzës për shpijunazh ndaj NATO-s?

Derisa deputetët evropianë Kacin e Kukan kishin dërguar letër publike për lirimin e Hasan Abazit, si është e mundur që qeveria e Kosovës në asnjë deklaratë publike nuk e përmendi Abazin dhe nuk dërgoi letër publike drejtuar institucioneve ndërkombtare?  

Çfarë bëri djali i Hasan Abazit kur njëri prej avokatëve serb e telefonoi duke i kërkuar 20 mijë euro haraq për t’ia liruar babanë?

Ndiqini intervistat me Hasan e Haki Abazin këtë të diel në RTK, në orën 21:00 dhe reprizën të nesërmen në mesditë.

 

 


 

 

 

 

 

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

Vojisllav Sheshel
 

Sheshel: Nuk Kthehem në Hagë

Vojisllav Shesheli, kreu i Partisë Radikale Serbe, tha sot se nuk do të kthehet vullnetarisht në Gjykatën e Hagës dhe se gjykata e krimeve të luftës nuk ka autoritet t’i caktojë atij një avokat mbrojtës pa lejen e tij, siç ajo është zotuar të bëjë. Shesheli, lirimi i të cilit nga akuzat për krime lufte […]

përleshje me të lënduar
 

Dy të Lënduar pas një Përleshjeje në Prishtinë

Dy persona kanë pësuar lëndime në një përleshje që ka ndodhur para disa minutash në “Rrugën B” në kryeqytet. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com zëdhënësja e Policisë, Florie Ahmeti-Haziraj. Zëdhënësja tha se Policia ka marrë informacion për një përleshje mes disa personash. “Është raportuar për një përleshje mes disa personave. Dy nga personat kanë […]

slogani i ri
 

‘Forca e Ndryshimit’, Slogani i PDK-së për Zgjedhjet Lokale

Partia Demokratike e Kosovës ka paraqitur sot sloganin e saj për zgjedhjet lokale të 22 tetorit i cili do të jetë “Forca e Ndryshimit”. Nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se slogani i ri reflekton forcën dhe vullnetin e kësaj partie për të ndryshuar vetë por edhe për t’iu prirë ndryshimeve në vend. “Edhe kësaj here, […]

rasti kumanova
 

Ministri Kërkon Hetim Ndërkombëtar për ‘Rastin Kumanova’

Në përleshjen e armatosur më 9 maj të 2015-tës në Kumanovë janë shpërblyer policë, të cilët nuk kanë marrë pjesë në atë ngjarje. Këtë rast ministri i Punëve të Brendshme i Maqedonisë, Oliver Spasovski, e klasifikon si sekret shtetëror, por thotë që i ka të dhënat në dorë se kush ka marrë pjesë e kush […]

Bashkëpunimi
 

Delawie Premton Bashkëpunim në Procesin e Integrimit Europian

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha, u takua sot me ambasadorin amerikan në Kosovë, Greg Delawie, me të cilin bisedoi për rrugën e Kosovës drejt integrimit europian. Ministrja Hoxha njoftoi ambasadorin Delawie për proceset aktuale në kuadër të agjendës europiane të reformave dhe prioritetet kyçe që parasheh të realizohen në këtë periudhë. Ministrja Hoxha dhe […]

Tash

NA NDIQNI

‘Forca e Ndryshimit’, Slogani i PDK-së për Zgjedhjet Lokale

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend