// E enjte ORA 20:20

213

18 Maj 2017

Diplomati i Lartë i SHBA Sonte në ‘Jeta në Kosovë’

Emisioni "Jeta në Kosovë"

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan Hoyt Brian Yee do t’u përgjigjet sot pyetjeve të “Jeta Xharrës në Emisionin “Jeta në Kosovë”.

Yee në intervistë u pyet se çfarë qeverie e Kosovës është e pranueshme për Amerikën pas zgjedhjeve të 11 qershorit dhe se a do të lejohet sikur në Maqedoni edhe në Kosovë formimi i qeverisë nga shumica parlamentare.

Diplomati amerikan tregoi edhe arsyet pse Kosova hyn në listën e shteteve që konsiderohen nga SHBA-ja me rrezik të lartë për kultivimin e terrorizmit, edhe pse nga Kosova ka dy vjet që asnjë person nuk ka shkuar në luftërat në Siri e Irak për t’iu bashkuar organizatave teroriste të atjeshme.

Yee tha se vendimi për ta futur Kosovën në këtë listë është politik.

Zyrtari i ShBA-së foli edhe për mënyrën e daljes nga kriza politike në Shqipëri e Maqedoni dhe rritjen e ndikimit rus në Ballkan.

Intervistën me Hoyt Brian Yee mund ta ndiqni sonte në RTK në orën 20 : 10.

NDËRLIDHUR

TË FUNDIT

Tenton ta Godasë Policin me Makinë

by Bekim Muhaxheri
NA NDIQNI

Send this to a friend