// E enjte ORA 20:20

1,281

28 Tetor 2016

Çfarë Komiteti Olimpik i Duhet Kosovës?

Çfarë përkrahje kanë sportistët e Kosovës nga Ministria e Sporteve, federatat dhe Komiteti Olimpik? Sa ka shpenzuar Komiteti Olimpik gjatë Lojërave Olimpike të Rios? Kush shkoi e kush nuk shkoi atje? Ku janë federatat me zgjedhjet e brendshme të strukturave të tyre? Çfarë njerëz duhet të vijnë në krye të Komitetit Olimpik të Kosovës?

Këtyre pyetje i janë dhënë përgjigje në debatin në emisionin “Jeta në Kosovë”.

Debati i bëri bashkë në tavolinë kryetarin e Komitetit Olimpik, Besim Hasanin; përfaqësuesin e Ministrisë së Sporteve, Iber Alajn; trajnerin e xhudos, Driton Kukën dhe përfaqësuesin e Federatës së Baskketbollit, Leart Hoxha për të folur për në sport pas ndërkombëtarizimit të sporteve të Kosovës dhe përshtatjes së federatave me rregullat dhe kërkesat që kanë institucionet ndërkombëtare ku aderojnë.

NDËRLIDHUR

Drejtësia në Kosovë
 

Si e Mbrojti Ish- Presidentin Pacolli Policia në Veri

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi emisionin ekskluziv për Njësitin e Mbrojtjes së Afërt të Policisë së Kosovës. Ky emision solli detajet se si u planifikua dhe si u realizua mbrojtja e institucioneve të Republikës së Kosovës dhe liderëve shtetërorë pas  shpalljes së pavarësisë 10 vjet me parë. Në sfidën e tyre për të garantuar siguri, […]

Kosova10
 

Urimi i Qytetarëve për 10 Vjetorin e Pavarësisë

Në ditën kur Kosova mbush një dekadë së të qenurit shtet i pavarur, qytetarët kanë urime por edhe mesazhe për vitet e ardhshme të Republikës. Përveq banorëve të Prishtinës, kryeqyteti sot ka mbledhur shqiptarë të qyteteve të ndryshme që kanë ardhur për të festuar përvjetorin jubile të pavarësisë. Elva Luca që ka ardhur nga Tirana […]

Mbledhja e Kryesisë
 

Haradinaj: Seanca për Demarkacionin nuk Mbahet Nesër

Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Ramush Haradinaj tha se mbledhja e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjes së vitit 2015 për përcaktimin e vijës kufitare me malin e Zi nuk do të zhvillohet nesër. “Besoj që seanca nuk do të mbahet nesër, por gjatë javës që vjen”, tha Haradinaj. Ai tha se koalicioni qeverisës i ka […]

Jeta në Kosovë
 

Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të moskonservimit të saj nga […]

Promo
 

Sonte në ‘Jeta në Kosovë’: Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Sonte në emisionin “Jeta në Kosovë” do të ndiqni debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të […]

Pervjetori
 

48 Vjet të UP-së: Krenari dhe Kërkesa

48 vjet më parë Kuvendi i Kosovës në një mbledhje solemne themeloi Universitetin e Prishtinës, ndërsa sot nën tingujt e himneve të Kosovës dhe Shqipërisë u hap ceremonia e këtij përvjetori. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema tha se duhet të krenohemi me këtë universitet edhe përkundër vështirësive që ka. “UPHP-ja po arrin të […]

TË FUNDIT

kosova 10
 

Për Kosovën Festohet edhe në Shkup

Nën patronazhin e kreut të BDI-së, dhjetëvjetori i pavarësisë së Kosovës u shënua edhe në Shkup. Ahmeti u bëri thirrje institucioneve që ta shtojnë bashkëpunimin, sepse siç tha ai, dikur i kemi pasur duart në pranga, kurse tani i kemi të lira që të intensifikojmë bashkëpunimin ne sferën e arsimit, kulturës e shëndetësisë. Shënimi i […]

Kërkesa
 

Haradinaj Kërkon Shtyrjen e Seancës për Votimin e Demarkacionit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, që të shtyhet seanca e jashtëzakonshme e planifikuar të mbahet nesër, në të cilën do të duhej të votohej për marrëveshjen për demarkacionin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi. Këtë Haradinaj e ka bërë përmes një letre dërguar Veselit. Më […]

kosova 10
 

Mijëra Njerëz në Koncertin e Dhjetëvjetorit

Mijëra njerëz janë mbledhur në Prishtinë në koncertin e dhjetëvjetorit të pavarësisë. Në koncert rreth orës 22:00 pritet të këndojë këngëtarja shqiptare me famë botërore Rita Ora. Ora që nga ardhja në Prishtinë pasditen e sotme është ndier e lumtur për kthimin në atdhe në ditën më të shënuar të tij. Para Rita Orës në […]