// E enjte ORA 20:20

5,555

17 Shkurt 2017

Avansimet në UP

Në emisionin “Jeta në Kosovë” të enjten u transmetua një debat rreth zhvillimeve të fundit në Universitetin e Prishtinës lidhur me avansimet e stafit akademik dhe protestat për Universitetin.

Të ftuarit në debat diskutojnë për avansimet e stafit në universitete dhe problemet të cilat e kanë përcjellë këtë proces tash e sa vjet.

Gjatë emisionit flasin edhe kandidatë të cilët anë ankuar se u është bërë e padrejtë në procesin e përzgjedhjes së stafit akademik.

Të ftuar janë: Shaban Buza (rektor i Universitetit të Gjakovës), Rron Gjinovci (ORCA), Valmir Krasniqi (Revista Math Problems) dhe Mentor Sopjani (profesor në UP).

NDËRLIDHUR

Intervistë
 

Intervistë: Talat Xhaferi

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervista me kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi. Xhaferi rrëfen për seancën kur u miratua Ligji për Përdorimin e Gjuhëve që e bën gjuhën shqipe, gjuhë zyrtare në Maqedoni. Si e përballoi Xhaferi tensonin e krijuar në këtë seancë dhe incidentin me Nikolla Gruevskin? Si kanë qenë dhe si […]

 

EKSKLUZIVE: Prokuroria Zbulon Minj të Ngordhur në Fabrikën e Mishit

Në një reportazh ekskluziv, i cili do të transmetohet këtë të premte, emisioni “Drejtësia në Kosovë” trajton temën e mishit të importuar nga Belgjika. Reportazhi sjell rrëfimin nga prokurorët e Prizrenit, të cilët janë duke hetuar këtë skandal. Në filmimet ekskluzive, emisioni do të transmetojë pamjet nga bastisjet e urdhëruara nga Prokuroria e Shtetit në […]

Jeta në Kosovë
 

Sonte në Jeta në Kosovë: Intervistë me Talat Xhaferin

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ në RTK do të transmetohet intervista me kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi. Xhaferi rrëfen për seancën kur u miratua Ligji për Përdorimin e Gjuhëve që e bën gjuhën shqipe, gjuhë zyrtare në Maqedoni. Si e përballoi Xhaferi tensonin e krijuar në këtë seancë dhe incidentin me Nikolla Gruevskin? […]

Kadri Veseli shan
 

Kadri Veseli Shan Pas Hedhjes së Gazit Lotsjellës (VIDEO)

Lëvizja Vetëvendosje ka hedhur gaz lotsjellës për herë të tretë sot gjatë ditës. Gjatë momentit të hedhjes së gazit lotsjellës, është dëgjuar kryeparlamentari Kadri Veseli duke sharë. Ai si duket ka harruar të ndalë mikrofonin e tij, pasi që fjalët që i ka thënë janë dëgjuar, ani pse me një zë më të ulët. “Ta […]

TË FUNDIT

"Epopeja e dukagjinit"
 

‘Epopeja e Dukagjinit’, Vazhdojnë Aktivitetet

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20 vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në Zonën Operative të Dukagjinit dhe 19 vjetorit të intervenimit të NATO-s, mbi caqet serbe, Komuna e Deçanit ka organizuar një varg aktivitetesh. Aktivitetet kanë nisur më 22 mars dhe do të zgjasin deri më 24 […]

Suprimimi i autonomise
 

29 Vjet nga Suprimimi i Autonomisë së Kosovës

Sot me 23 mars, bëhen 29 vjet, që nga votimi i dhunshëm në Parlamentin e atëhershëm të Kosovës për heqjen e autonomisë së Kosovës. Këtij akti i paraprinë disa protesta e greva gjithë popullore të shqiptarëve. Në fund të vitit 1988, dhe në fillim të vitit 1989, greva e minatorëve dhe e studentëve shqiptarë nga […]

moti
 

Vazhdon i Ftohti

Sot, mbi vendin tonë, pritet të mbajë, mot i vranët. Në orët e mëngjesit mund të ketë reshje bore të cilat në mesditë pritet të pushojnë, kurse në orët e mbrëmjes, sërish të përsëriten. Temperaturat do të sillën në mes minus 5 e 0 gradë Celsius. Edhe në ditën e parë të fundjavës, pritet të […]

MASHT
 

Shqyrtohet Raporti i Auditimit për Ministrinë e Arsimit

Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të bëhet shqyrtimi i raportit të auditimit për PVF-të e Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2016 dhe shqyrtimi dhe miratimi i raportit përfundimtar për Projektligjin Nr.06/L-021 për Kontrollin e Brendshëm të Financave […]

Dita Botërore e Tuberkulozit
 

Shënohet Dita Botërore e Tuberkulozit

Ministria e Shëndetësisë (MSH) në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP), Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënojnë Ditën Botërore të Tuberkulozit. Dita Botërore e Tuberkulozit mbahet çdo vit. Synimi i saj është që të promovojë ndërgjegjësimin, njohuritë dhe motivimin për të vepruar kundër tuberkulozit në mbarë botën. Ajo e […]

Meteorologjia
 

Shënohet Dita Botërore e Meteorologjisë

Me rastin e 23 Marsit –  Ditës Botërore të Meteorologjisë, MMPH, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës organizon shënimin e kësaj ngjarje me disa aktivitete. Moto e shënimit të Ditës Botërore të Meteorologjisë këtë vit është “Moti-gati, klima-zgjuar”. Aktiviteti qendror, do të realizohet në Fshatin Skivjan (Komuna e Gjakovës), me ç’rast do të bëhet inaugurimi i Stacionit […]

Tash

NA NDIQNI