// E enjte ORA 20:20

Tash

NA NDIQNI

 •  

  Ngecja e prokurimit elektronik dhe fshehja e kontratave publike

  10/05/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë emisionin ‘Jeta në Kosovë’  u transmetua debati lidhur me implementimin e E-prokurimit dhe transparencën e kontratave publike. Kur pritet të implementohet tërësisht platforma online e prokurimit publik? Si po funksionon ky sistem momentalisht dhe cilat janë ankesat e komunave…

  Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u  transmetua pjesa e dytë e hulumtimin mbi Aeroportin e Prishtinës ‘Adem Jashari’. Sa janë të sigurta fluturimet në Aeroportin e Prishtinës? Si u bë që të ndërpritet rryma në kohën e vizitës së ish- Zv.Presidentit të ShBA-së, Joe Biden?…

  Shiko videon

  Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ ka transmetuar hulumtimin mbi koncesionimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ nga kompania Limak. Kallëzuesi Bujar Ejupi, i cili pretendon se u largua nga puna për shkak të raportimeve të tij mbi shkeljet e bëra gjatë koncensionimit të Aeroportit Ndërkombëtar…

  Shiko videon
   

  Hetimi i Krimeve të Luftës

  06/04/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë Emisionin ‘Jeta në Kosovë’, u transmetua debati  lidhur me krimet e luftës dhe hetimin e tyre. 20 vjet pas fillimit të luftës, prokurorisë dhe gjyqësisë vendore do t’i barten kompetencat për t’i trajtuar rastet e krimeve të luftës. Prokurorj…

   

  Intervista: Hashim Thaçi, Albin Kurti, Behgjet Pacolli

  29/03/2018- (131 min) - 0 SHIKIMESonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ në RTK u transmetuan intervistat me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi; kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe me ministrin e Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli. Që të tre flasin lidhur me arrestimin e…

 •  

  Intervistë: Talat Xhaferi

  23/03/2018- (69 min) - 0 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervista me kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi. Xhaferi rrëfen për seancën kur u miratua Ligji për Përdorimin e Gjuhëve që e bën gjuhën shqipe, gjuhë zyrtare në Maqedoni. Si e përballoi Xhaferi tensonin…

  Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervistën ekskluzive me Ambasadoren e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku. Diplomatja flet për vështirësitë e sukseset e misionit të saj në Amerikë dhe jetën e politike të saj që nga paslufta. Çfarë kishte biseduar ajo me Presidentin e SHBA-ve, Donald…

  Shiko videon

  Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervistën ekskluzive me ish-Presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga. Presidentja e parë grua në Europën Juglindore flet në ‘Jeta në Kosovë’, për kohën sa ka qenë në detyrë. Cilat ishin veprimet apo mosveprimet e saja si Presidente për të cilat ajo…

  Shiko videon
   

  Trashëgimia e Luftës në Rrezik

  16/02/2018- (66 min) - 3468 SHIKIMEEmisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz. Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve,…

   

  Dekada e Ndotjes dhe Viti i Krypometrit

  09/02/2018- (79 min) - 2350 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi përmbledhjen e diskutimeve për ajrin e ndotur për 10 vitet e fundit në Kosovë. Profesorë dhe ekspertë të ambientit dhe shëndetit publik flasin për kostot e ndotjes së ajrit në shëndet dhe opsionet energjetike të…

 •  

  Dëshmia për Vrasjen e Vëllezërve Bytyçi

  01/02/2018- (65 min) - 33755 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi rrëfimin ekskluziv të një të riu nga Serbia lidhur me vrasjen e vëllezërve Bytyçi. Ivan Pajiq dëshmon publikisht për herë të parë se çfarë kishte parë afër qendrës së trajnimit të xhandarmërisë serbe në Petrovo…

  Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ mbrëmë u transmetua konferenca e gjashtë e Konsorciumit Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) lidhur me mbrojtjen e Shëndetit Publik. Në konferencën e moderuar nga Jeta Xharra, flasin panelistë nga shoqëria civile dhe institucionet e përfshirë në…

  Shiko videon

  Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ në RTK u diskutua për strategjitë e Kosovës dhe Shqipërisë në fushën e politikës së jashtme. Jusuf Buxhovi, historian nga Kosova dhe Hajro Limaj nga Shqipëria, flasin për atë se nga duhet të ‘rreshtohen’ shteti i Kosovës dhe ai i…

  Shiko videon
   

  Intervistë: 100 Ditëshi i Ramush Haradinajt si Kryeministër

  21/12/2017- (57 min) - 82976 SHIKIMENë emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua intervista me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Në këtë intervistë mund të mësoni se a i njeh Kryeministri  të gjithë zëvendësministrat që i ka emëruar brenda 100 ditëve të para në krye të…

   

  Kosova e Turqia, Ugur Toksoy në Mes

  15/12/2017- (69 min) - 4632 SHIKIMENë emisionin “Jeta në Kosovë” mbrëmë u transmetua një debat rreth raporteve ndërmjet Kosovës dhe Turqisë në dritën e rastit të Ugur Toksoy, shtetasit turk të cilin Ankaraja po kërkon nga Kosova që ta ekstradojë. Në ditën kur Prokurori hoqi…

Reklamë

Të tjera

Send this to a friend