Grupi Kipelov - Foto: kipelov.ru

Grupi Rus e Kthen në Këngë ‘Betejën e Kosovës’

Grupi heavy metal rus, Kipelov, i njohur për nacionalizmin e zjarrtë rus, ka dalë me një këngë rreth tragjedisë së Serbisë në Kosovë.

Grupi heavy metal rus, Kipelov dhe lideri i tij, Valery Kipelov, kanë dalë me një këngë për humbjen e Kosovës nga Serbia, vend ku u zhvillua Beteja historike e Kosovës në vitin 1389 [midis një princi serb dhe osmanëve] dhe bombardimeve të NATO-s në Serbi në vitet 1990 – që çuan në pavarësimin e Kosovës.

“Unë u preka nga tema e tragjedisë së kombit sllav. Është interesante se ky është një eksperiment: më herët, muzika do të vinte së pari, por këtë herë teksti erdhi së pari”, ka shkruar Kipelov në kanalin e grupit në YouTube.

Tekstshkruesja, Margarita Pushkina, tha se “historia botërore është një manipulues i madh që luan me imagjinatën tonë.”

“Fjalët në lidhje me tragjedinë kombëtare të Serbisë janë vënë së bashku në tekstin e poemës”, shkruante Pushkina në kanalin e Kipelov në YouTube.

Kipelov është një muzikant rus dhe kreu i grupit heavy metal me të njëjtin emër. Një nacionalist i zjarrtë, ai mbështeti aneksimin e Krimesë nga Rusia dhe ka performuar në festivale muzikore duke festuar atë ngjarje në Krime.

Në pjesën e komenteve nën këngën për Kosovën, disa të shkruara në serbisht falënderojnë “vëllezërit e tyre” rusë.

Rusia dhe Serbia kanë marrëdhënie historike të ngrohta bazuar në lidhjet etnike sllave dhe anëtarësimin e përbashkët në Kishën Ortodokse.

Shumica e serbëve e perceptojnë Moskën si një nga aleatët e tyre më të mëdhenj, veçanërisht në betejën për të parandaluar njohjen ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës, e cila kryesisht është e banuar nga shqiptarët myslimanë.

Rusia dënoi ashpër ndërhyrjen e NATO-s në Serbi dhe Kosovë në fund të viteve 1990 dhe shpalljen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia në vitin 2008.

Që atëherë ka votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në institucionet ndërkombëtare në përputhje me dëshirat e Beogradit.

Nga ana tjetër, Serbia ka refuzuar të bashkohet me sanksionet perëndimore ndaj Rusisë për rolin e saj të perceptuar në nxitjen e konfliktit në Ukrainë, pavarësisht thirrjeve nga Brukseli duke deklaruar se Serbia – si një vend kandidat për në BE – duhet të përafrojë politikën e saj të jashtme me atë të BE-së.

19 Qershor 2017 - 10:10

Maja Zivanovic, BIRN 19/06/2017 - 10:10
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend